tr-HV.03 » Çukurova Bölgesel Havalimanı [İnşaat Süreci]

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2802
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-HV.03 » Çukurova Bölgesel Havalimanı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 18 Mar Çrş, 2020 16:33

Esat yazdı:
18 Mar Çrş, 2020 11:17
Adana gibi bir yerde
Aman Abi, Adana değil de Mersin olacak, adamlar bu konuda çok hassas, Çukurova Havalimanını Adanada Zannedenleri İtlaf Komitesi kurmuşlar, sağda solda ellerinde sopayla gezip, "Söyle çabuk! Çukurova Havalimanı hangi ilde?" diye soruyorlar karşılarına çıkanlara, aman diyorum :)

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2802
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-HV.03 » Çukurova Bölgesel Havalimanı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 16 Nis Prş, 2020 08:25

Geçen hafta, böyle bir haber çıkmıştı: https://www.haberturk.com/adana-haberle ... tim-kurulu
Çukurova Havalimanı inşaatında 1000 kişilik yeni istihdam Terminal Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Delimollaoğlu: “Ülkemize bin kişilik yeni istihdam kazandıracağız’’

10 Nisan 2020 Cuma, 11:41

Terminal Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Alp Delimollaoğlu, ihalesini aldıkları Çukurova Havalimanı inşaatında bin kişilik yeni istihdam imkanı sunacaklarını bildirdi.

Devlet Havalimanları Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Çukurova Havalimanı ihalesini kazandıklarını hatırlatan Mehmet Alp Delimollaoğlu, ‘’Korona virüs nedeniyle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan istihdamı korumak adına önemli adımlar atıyor. Biz de Terminal Yapı olarak ülkemize bin kişilik yeni istihdam kazandıracağız’’ dedi.

16 Mart 2020 tarihinde Çukurova Havalimanı ihalesini Terminal Yapı olarak Günbeton A.Ş ortak girişimi ile kazandıklarını belirten Delimollaoğlu, ‘’Yılda 10 milyon yolcu kapasitesine göre tasarlanan Çukurova Havalimanımız, ülkemiz adına büyük stratejik öneme sahip olacak. Çukurova Havalimanı; Doğu Akdeniz ve Çukurova Havzasını, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ile hem yolcu hem de kargo faaliyetleriyle ile birleştiren bir merkez haline gelecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ihaleyi onaylar onaylamaz kolları sıvayıp çalışmalara başlayacağız ve en az bin kişiye istihdam sağlayacağız. Çukurova Havalimanı projesi devletimize hiçbir mali yük getirmeyeceği gibi DHMİ’ye de 100 milyon Euro kira bedeli ödenecek’’ dedi.

Ön anlaşmalar tamamlandı
YapİşletDevret modeliyle ihaleye çıkılan Çukurova Havalimanının yapımının tahminen 2,5 yıl süreceğini söyleyen Delimollaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Korona virüs salgınına ve ekonomik durgunluğa rağmen Çukurova Havalimanı için uluslararası finansman kuruluşlarıyla ön anlaşmaları tamamladık. Yabancı kuruluşlar da Çukurova Havalimanının öneminin farkında. Havalimanının yapım aşamasında bin, işletme döneminde de 500 kişi istihdam edeceğiz. İstihdamın öneminin arttığı bugünlerde Çukurova Havalimanı örnek bir model olacak. Çok stratejik bir havalimanı kazanacağımız için ülkemiz adına çok heyecanlıyız.’’

Projeye göre DHMİ 100 milyon Euro kira alacak
Çukurova Havalimanı ihalesini en yüksek teklifi veren Günbeton A.Ş. ile Terminal Yapı ortak girişimi kazanmıştı. İhaleyi kazanan ortak girişim 100 milyon Euro yatırım bedeline artı olarak 100 milyon Euro kira bedeli ödemeyi taahhüt etti. Proje kapsamında 100 bin metrekare büyüklüğünde içdış hatlar terminal binası yapılacak; devamında 50 bin metrekare büyüklüğünde ek terminal binası hizmete açılacak. Aynı zamanda projede 90 bin metrekare büyüklüğünde otopark, 10 bin metrekare büyüklüğünde kargo terminali, 2 bin metrekare büyüklüğünde Genel Havacılık Terminal Binası, 7 adet sabit ve hareketli köprü ile bu köprülere bağlı PCA, Su ve 400Hz sistemleri, akaryakıt istasyonları, trafo binaları, 5 bin metrekare DHMİ hizmet binası, kontrol kulesi, çöp toplama ve ayrıştırma merkezi, tesisat galerileri, apron bariyer binası, atık su arıtma tesisi, giriş kontrol binası, uçak atık su arıtma tesisi, ısı merkezi ve su depoları, uçak yakıt hidrant sistemi ile peyzaj alanları da bulunuyor.

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2802
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-HV.03 » Çukurova Bölgesel Havalimanı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 16 Nis Prş, 2020 08:27

Dün de şöyle bir haber çıktı: https://www.birgun.net/haber/limak-kaly ... ldi-296563
Limak-Kalyon-Cengiz'in elendiği Çukurova Havalimanı ihalesi iptal edildi

Hürriyet havacılık yazarı Uğur Cebeci, Çukurova Havalimanı ihalesinin iptal edildiğini yazdı.

Cebeci yazısında, "Çukurova Havalimanı üstyapı tesislerinin ihalesi geçtiğimiz aylarda açıldı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin açtığı ihaleye iki firma teklif verdi. Limak-Kalyon-Cengiz inşaat ortak girişimi şartlı teklif verince elendi. Diğer ortak girişim ise Günbeton İnşaat-Terminal Yapı ortak girişi ise 100 milyon Euro kira bedeli karşılığında ihaleyi kazandı" ifadesini kullandı.

GÜVENSİZLİK GEREKÇESİ

Cebeci, ihalenin iptal edilmesi sebebinin "güvensizlik" olduğunu öne sürerken, "Toplam yatırım tutarının 250 milyon Euro olması hesaplanan inşaat ortaya çıkan güvensizlik nedeniyle DHMİ Yönetim kurulunca ihale iptali için karar verildi. Yeni ulaştırma bakanı onayına sunuldu. Bakan Adil Karaismailoğlu zaten duruma çok iyi hakim olduğu için hızla onaylayınca da ihale iptal edilmiş oldu" dedi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17514
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: tr-HV.03 » Çukurova Bölgesel Havalimanı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Esat » 16 Nis Prş, 2020 08:42

:) bu bir gülme değildir, acı bir tebessümdür

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2802
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-HV.03 » Çukurova Bölgesel Havalimanı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 23 Eyl Çrş, 2020 22:15

Üst yapı için YİD ihalesi 26 Ekim’de: https://www.haberturk.com/cukurova-hava ... 47-ekonomi
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Çukurova Havalimanı üstyapı tesislerinin Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli yapımı ve işletilmesi için ihale açtı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ilana göre, geçici teminat tutarı 600,000 euro veya karşılığı olarak belirlenen ihaleye 26 Ekim'e kadar teklif verilebilecek.

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2802
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-HV.03 » Çukurova Bölgesel Havalimanı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 23 Eki Cum, 2020 23:35

Üst yapı ihalesi, 26 Ekim’den 20 Kasım’a ertelenmiş: https://www.resmigazete.gov.tr/ilanlar/ ... 24-3-1.pdf

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2802
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-HV.03 » Çukurova Bölgesel Havalimanı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 25 Ara Cum, 2020 20:04

Çukurova Havalimanı'nda yer teslimi yapıldı: https://www.cnnturk.com/yerel-haberler/ ... di-1602433
Adana ve Mersin'in dünyaya açılan kapısı olacak Çukurova Havalimanı üstyapı tesislerinin Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli çerçevesinde yaptırılabilmesi için beklenen son imza atıldı. DHMİ ile ihaleyi kazanan Favori İşletmecilik AŞ/Yako Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ Ortak Girişimi arasında yer teslimi sözleşmesi imzalandı.

DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin ile Favori İşletmecilik AŞ/Yako Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ Ortak Girişimi adına Süleyman Kuzova arasında bugün yatırımın yer teslimine ilişkin son sözleşme de imzalandı. Favori İşletmecilik AŞ/Yako Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ Ortak Girişimi yatırımın mimari projelerini hazırlamak üzere çalışmalarına devam edecek. Ortak Girişim önümüzdeki günlerde yatırımın temelini atacak. Yapılan planlamalara göre, birinci etap yatırımların tamamlanmasıyla havalimanı 2.5 yıllık çalışma sonrasında Haziran 2023’e kadar vatandaşın hizmetine sunulacak. Ortak Girişim yatırımı 25 yıl işlettikten sonra devlete devredecek.

'YATIRIMI ÜSTLENMEKTEN GURUR DUYUYORUM'
Ortak Girişim grubu adına açıklama yapan Süleyman Kuzova, "Çukurova'yı hava yolu taşımacılığında önemli bir kavşak haline getirecek olan havalimanı hem bölgenin hem de Türkiye’nin bütünsel kalkınmasına büyük katkı sağlayacak. Böyle önemli bir yatırımı üstlenmekten büyük gurur ve memnuniyet duyuyorum. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu'na, Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan'a ve DHMİ Genel Müdürümüz Hüseyin Keskin'e teşekkür ediyorum" dedi.

İHALEDE YOĞUN REKABET YAŞANMIŞTI
Uluslararası ihalede 7 adet firma- firma ortak girişimi rekabet etmişti. İhaleyi, 147'nci turun sonunda Favori İşletmecilik AŞ/Yako Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ Ortak Girişimi, DHMİ’ye 25 yıllık işletme süresi karşılığında sunduğu 297,1 milyon avro+KDV ve 3 etapta tamamlanması planlanan havalimanına 155 milyon avroluk yatırım yapmayı taahhüt ettiği teklifi ile kazanmıştı.

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2802
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-HV.03 » Çukurova Bölgesel Havalimanı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 11 Eki Pzt, 2021 10:34

Çukurova Havalimanı için geri sayım: https://www.airporthaber.com/havacilik- ... sayim.html
Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın (ÇBH) üst yapı işlerini üstlenen Kozuva Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, açılış için geriye sayımın başladığını söyledi.

ÇBH’ye ilişkin son durumu değerlendiren Süleyman Kozuva, yatırımı, Cumhuriyet’in 99’uncu yaşına yakışır bir hizmet olarak gördüklerini söyledi. Kozuva, projeye ilk başladıklarında açılış için 2022 yılının son çeyreğini hedeflediklerini anımsatarak, "Projenin hem mekanik hem de inşaat işlerine baktığımızda yolun yarısına yakınız. Yaklaşık 500 kişilik ekibimizle geceli gündüzlü olarak çalışıyoruz. Hem heyecanlı hem de gururluyuz. Bir de bu adımları tüm dünyanın ve ülkemizin pandemi ile mücadele ettiği bir dönemde attık" dedi.

Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın aynı zamanda bir devlet projesi olduğuna dikkati çeken Kozuva, "Hem Adana hem de Mersin çok büyük potansiyellere sahip iki ilimiz. Ama neden bu potansiyellerimizi artırmayalım? Turizm rakamlarını düşünün ya da ticaret rakamlarının ikiye katlandığını düşünün. Bu özelde bölge insanımızın kalkınması, genel olarak düşündüğümüzde de ülkemizin kalkınması anlamına gelecektir" diye konuştu.

Elektronik ticaretin dünyada yükselen bir trend olduğuna dikkati çeken Kozuva, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Geçtiğimiz yıl dünyada e-ticaret hacmi 4,3 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye neden bu pastadan payını almasın? Ülkemizdeki üretimi ve imalatı Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın kargo bölümü ile Çukurova hatta Akdeniz ve civar bölgelerdeki üretimi rahatlıkla yurt dışına ihraç edebiliriz."

Cevapla

“Hava Yolları” sayfasına dön