tr-HV.01 » Havalimanı Projeleri

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesajgönderen Özgür Türkler » 27 Kas Sal, 2012 11:26

Yapılan havalimanı özellikle Afyon ve oradaki termal turizmine hizmet edecek diye düşünüyorum. Kütahya civarında da termal turizmi yapılıyor diye biliyorum.
Havaalanı olmadan bile ciddi sayıda bir yabancı turiste hizmet ediyordu bölge, turizmcilerin beklentisi katlanarak artmasıydı, bakalım nasıl olacak.
Özellikle havaalanına çok yakın olacağını düşündüğüm gazlıgöl denilen mevkide çokca termal otel/ dervemülk vs var , şu anda binlerce seviyesinde bu konut sayıları ve her geçen gün artıyor. Sadece bu bölgeye dışarıdan gelebilecek sağlık turizmine bile çalışsa yeter diye düşünüyorum.
Zaten Turizm Bakanlığı'da seçenekleri çoğaltmak istiyordu sadece yazın denize mahkum olmasın diye turizmciler, bence çok faydalı olacak.
Uşak için 100 km pek yakın sayılmaz belki ama orada potansiyelin çok fazla olacağını düşünmüyorum zaten, ama isteyene havalimanı var demek içinde yeterli bence...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesajgönderen Esat » 27 Kas Sal, 2012 11:32

Özgür bahsettigin güzel seyler, ülkemizde maalesef tatil demek sadece Ege ve Akdenizin kiyisi demek, diger turizm seceneklerimizi verimli kullanamiyoruz, hele ki saglik turizmi. Bu konuda Türkiye'nin büyük dogal imkanlari var ama bunlari ne ulasim imkanlari ile ne de saglik sektorunun gerekleri ile donatmiyor, umarim turizm anlaminda bu gelisme yasanir, bunu sadece bu havalimani acisindan degil genel olarak soyluyorum.

Havalimaninin kapasitesi cok buyuk degil galiba? Yani büyük kapasiteli ucaklar inebiliyormu bilmiyorum fakat özellikle Avrupa kisa/orta mesafe ucuslarda cok buyuk ucaklar olmadan da uculuyor herhalde.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesajgönderen alabay » 27 Kas Sal, 2012 13:08

Tatil ve turizm derken kuzey ve kuzeydoğu da bence çok unutulan bölgeler! Ege ve Akdeniz iyi güzel de, o dağlık, o yeşillik, o rahatlık, o güzellik … yahu, insanlar İsveç’e, İzlanda’ya, Galler’e falan gidiyor (İzlanda yeşil değil, yanlış anlamayın). Ama kime anlatacaksın, muhatabı kim ki :-)

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesajgönderen Özgür Türkler » 29 Kas Prş, 2012 14:35

Ülkemiz alternatif tatil merkezleri yaratmada malesef başarılı değil.
Özel sektör ancak birşeyler yapıyor gibi ama onlarda genellikle yerli turiste yönelik. Mesela Palandökende üniversite kış sporları olimpiyatı yapıldı ama kaç tane yabancı tursit oraya kış sporu veya tatil için gidiyor?
Yurtdışında tanıtım yapıldığına inanmıyorum. Eskiden tesis yok deniyordu şimdi tessin alası var ama gelen yok :)
Sağlık turizmi çok ciddi bir iş ve parası olan tursit geliyor, kongre turizmi gibi. Kişi başı 30 EUR verip otelden çıkmayan,gece gündüz içen tursitin kime ne faydası var? (Aklı uçkurunda otel çalışanları haricinde)
Turzim bakanlığının bu konulara eğilip planlama yapması,teşvikler vermesi lazım. Malesef oradakilerin aklı sadece mevcut kıyılarda daha ne kadar çok otel yaptırabiliriz konularına çalışıyor. İnsanların beton yığınlarına para ödemeyeceklerini anladıklarında vakit çok geç olacak...
Ne arıtma tesisi ne altyapı varken her yeri beton dolduruyorlar. Hem denizi hem doğayı kaybediyoruz. 20 küsür milyon turist geliyor elde ettiğimiz turizm geliri 10 milyar dolar bile değil (resmi rakamlara göre) O da sadece yaz aylarında elde ediliyor, sektördeki iş gücü senenin yarısında işsiz, tezata bak...Bu durum uzun vadede sürdürülebilir değil. O yüzdende kalifiye olmayan insanların çalıştığı bir sektör durumunda ve bu haliyle gelir üretmesi de beklenemez. Hizmet işi de olsa belli bir kalite sunmanız gerekir,hatta özellikle gerekir. Turizmi yaz aylarına hapsetmeyip tüm yıla yaymalı ve tüm yıl boyunca kesintisiz çalışabilip iyi gelir elde edebilecek, yüksek kalitede turizm çalışanları olmasını sağlamalıyız. Tabi önce alt yapıyı yapıp turisti bölgeye ulaşabilir yapmamız lazım.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesajgönderen Esat » 29 Kas Prş, 2012 14:46

Valla Özgür söylediklerinin üstüne ne denir ki? Ben bir şey diyemiyorum, bana göre haklısın, aslında sırf bu konuyu ulaşım teması ile birlikte ele alarak bile tartışabiliriz, turizm konusunda çok zayıfız hava atıyoruz şöyle güzel deniz var yok dört mevsim var falan ama nerede? Başar'ın dediği gibi kuzeyde ki ormanlar dağlar, hadi doğuda olamıyor onu biliyoruz. Güney denilince sadece kum deniz, iyi. Tamam bende güneye gittim mi denize gidiyorum tabii ki ama ekstralarıda bilmek lazım, meraklı olup gidip gelmek lazım, fakat sadece gitmek yetmiyor, pek çok alanda konaklama imkanlarımız yetersiz var olanlarda da ya lüks seçenekler ya da yıldızına kanıp pişman olacağınız seçenekler yer alıyor, maalesef.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Serbest Geçiş

Erzincan Havalimanı - Yeni Terminali

Mesajgönderen Kamil16 » 27 Ara Prş, 2012 21:24

Resim
Resim
Resim

Yeni Erzincan Terminali, orjinal mimarisi ile çok şık olmuş. 2011'de açılmış. Şehire ulaşım sadece Taksi ile. 8)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesajgönderen Esat » 27 Ara Prş, 2012 21:44

Ön cephe tasarımını çok beğendim, beni rahatsız eden sadece şu havalimanı klasiği haline gelen çelik konstrüksiyonlar, itici. Diğer taraftan yoğun kar alan bir kentte acaba bu kadar düz bir çatı ne kadar doğru? Çok biliyorum ya ben :) karışayım hemen dedim.

Engin Y
Kadrolu Personel

Mesajgönderen Engin Y » 14 May Sal, 2013 14:44

Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın şantiyesini hortum vurmuş. Ölen iki vatandaşımıza Allah'tan rahmet diliyorum :(
Çukurova Havaalanı inşaatında hortum: 2 ölü

Tolunay DUMAN- Cenk AYKIR/TARSUS (Mersin) (DHA) 14 Mayıs 2013

Mersin'in Tarsus İlçesi'ne bağlı Kargılı Köyü yakınlarında yapımı devam eden Çukurova Havaalanı inşaat alanında hortum meydana geldi. İlk bilgilere göre 2 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı.

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde havaalanı şantiyesinde hortum faciaya neden oldu. İlk belirlemelere göre hortuma kapılan 2 kişi öldü, 19 kişi yaralandı.

Tarsus’un Kargılı Köyü yakınlarında birkaç ay önce inşaatına başlanan Çukurova Bölgesel Havaalanı şantiyesinde saat 13.00 sıralarında hortum çıktı. Yüzlerce metre yükseklikteki hortum, havaalanı şantiyesinde önüne ne çıktıysa devirip, savurdu. İlk belirlemelere göre 2 kişi öldü, 19 kişi yaralandı.

Olayın duyulmasının hemen ardından bölgeye çok sayıda ambulans, itfaiye ve sivil savunma ekibi sevk edildi.

Kaynak

Engin Y
Kadrolu Personel

Mesajgönderen Engin Y » 07 Şub Cum, 2014 16:25

KGM'nin 2014 haritasında, Çukurova Bölgesel Havalimanı da gösterilmiş. Yerini tam olarak merak edenler şuradan bakabilir: http://www.kgm.gov.tr/SiteCollectionIma ... lar/b5.jpg

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesajgönderen Esat » 07 Şub Cum, 2014 16:40

Adana havaalanı yetmiyor mu acaba? Bari kapasitesi arttırılmış ve bölgeye dağılımı demiryolu ile desteklenmiş bir proje olsa

Engin Y
Kadrolu Personel

Mesajgönderen Engin Y » 07 Şub Cum, 2014 18:07

Adana havaalanı yetmiyor mu acaba?

Abi, Adana'da havaalanı kentin içinde kaldı ve büyüme imkânı yok. O nedenle, Adana-Tarsus arasında, Adana'ya şimdikinden biraz daha uzak, ama Mersin'e şimdikinden daha yakın bir yerde bu yeni havaalanını yapıyorlar. Yeni havaalanı, Tarsus'a 22, Adana'ya 32 ve Mersin'e 49 km uzaklıkta ve Silifke'den Osmaniye'ye uzanan yaklaşık 250 km uzunluğundaki bölgeye hizmet verecek. Hatta uluslararası uçuşlarda Hatay'a ve Gaziantep'e bile hizmet verilmesi planlanıyor..

Bu proje de YİD kapsamında yapılıyor, inşaatı yüklenen firma belli bir süre işletecek ve DHMİ'ye devredecek.. (Daha doğrusu, devir için kısa bir süre kala ihale yapılarak havaalanının yeni sahibi belirlenecek..)
Bari kapasitesi arttırılmış ve bölgeye dağılımı demiryolu ile desteklenmiş bir proje olsa

Bildiğim kadarıyla, Adana-Mersin demiryolundan buraya bir hat çekilecek ve şu anda Adana-Tarsus-Mersin arasında çalışan raybüslerin bir kısmı Mersin-Tarsus-Havalimanı ve Adana-Havalimanı şeklinde çalıştırılacak abi.
En son Engin Y tarafından 07 Şub Cum, 2014 18:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesajgönderen Esat » 07 Şub Cum, 2014 18:08

Engin Y yazdı:Bildiğim kadarıyla, Adana-Mersin demiryolundan buraya bir hat çekilecek abi ve şu anda Adana-Tarsus-Mersin arasında çalışan raybüslerin bir kısmı Mersin-Tarsus-Havalimanı ve Adana-Havalimanı şeklinde çalıştırılacak.

Bu haberin benim için en önemli ve değerli kısmı bu, :) umarım uygulanır.

“Hava Yolları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir