ba-HV.07 » THY Bosna Havayollarina Ortak Oldu.

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16853
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

ba-HV.07 » THY Bosna Havayollarina Ortak Oldu.

Mesaj gönderen Esat » 29 Ağu Cum, 2008 20:30

Türk Havayollari bir yandan kendi büyümesini tamamlayamamisken bir taraftanda disa daha cok acilma cabalarina giriyor. Acikcasi Austrian Airlines a herhangi bir sekilde THY nin ortak olmasini istemiyorum. Neden?

* Bir kere ne hikmetse THY hostesleri tebessüm özürlü, hanimlar merak etmeyin her erkek size asilma meraklisi degil. Avusturya havayollarinda ise mecburi bir gülümseme ve özellikle Viyana dan gelen bir sürekli selam verme, bir sey söylediginizde bitte, bittiginde bitte sonra danke falan filan THY de maalesef bunu pek göremiyoruz.

* Ikincisi THY Star Airlines a girmesi ile Austrian Airlines in Red Ticket denilen gariban biletleri THY ile ayni fiyata geldi :) demek ki bir de ortak ucus degilde hakiki ortak olsa ne olacak, eski genel müdür Abdurrahman Bey ne kadar güzel söylerdi insanlar Viyana ya ucakla gidiyor ayni mesafe Van a otobüsle buna son verecegiz diye, THY buna son verdi ama bu arada bizim Viyana dan otobüsle gelmemize sebep olacak sanirim.

* Austrian Airlines ta Avusturya da indiniz baktiniz valiziniz kirik? Ne yaparsiniz? Tabii ki ilgili büroya gidip valizinizi gösterirsiniz size markali bir valiziniz var ise tamiri icin ilgili firmaya gönderirler ya da size hemen orada ayni ebatta oldukca kaliteli yeni bir valiz verirler. THY de ayni sey basiniza gelirse ne olur? :) Allaha emanet olun az görüselim olur.

* Austrian Airlines ile Viyana dan dünyanin neresine gidiyor olursaniz olun yaklasik 50 ila 60 arasinda oldugunu saydigim ama sayiyi su an unuttugum (umarim abartmiyorum) self check-in makineleri ve her bir makine grubu basinda size Grüsgot, Kann ich hilfen Sie bitte falan filan diye yardimci olan, eger cipli pasaportunuz var ise makineye verdiginiz gibi size konfirmeli biletlerinizi gösteren oradan valiziniz var ise secim yaparak size özel bölümden sira beklemeden valiz verdiginiz bir hizmet. THY de ise en son 2 tane vardi self check-in makinesi ve ne kadar kullanisli ne kadar kullanisli :)

Bence bunlar yeterli sebepler THY yönetimine yalvariyorum lütfen almayin bu sirketin hisselerini :D diger taraftan zaten Avusturya kanunlarinin baglayiciligi nedeni ile %47 hisse satilamiyormus, ohh be :)

Bosna Air icin ise ayni seyleri söyleyemiyorum zaten Bosnian Air in elindeki ucaklar THY tarafindan buraya hibe edilmis ama pervaneli kücük ucaklar, fakat o kücücük Sarajevo dan o kadar cok ucak kalkiyor ki THY bu havayolu sirketini alarak Avrupa nin icinde kendisine bir üs edinebilir (tabi buradaki devletin gizli balkan harekatini anlatmiyacam simdi yine birileri hayal görüyorsun diyecek)
THY’nin yanı sıra Lufthansa, Rusya’nın ikinci büyük havayolu S7, Air France-KLM ve Air China Avusturya Havayolları’nın satışıyla ilgileniyor. Merkezi Viyana’da bulunan Avusturya Havayolları, alt markaları Lauda Air ve Austrian Arrows ile birlikte 66 ülkede, 130 noktaya uçuş gerçekleştiriyor. Üç şirketin filosunda toplam 99 adet uçak bulunuyor. OeIAG’ın, Avusturya Havayolları’nda sahip olduğu yüzde 43 hissesinin değerinin 230.9 milyon dolar olduğu açıklandı
Viyana daki haberlere göre Viyanalilar Cin Havayollarina cok soguk bakiyor ve bu firmayi istemiyorlar.


Edit: Başlık tarafımdan uygun şekilde değiştirilmiştir.
Esat.
En son Esat tarafından 18 Eki Pzt, 2010 23:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16853
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 16 Ara Sal, 2008 19:34

Yapılan açıklamada, Bosna Hersek hükümetinden ilgili onayların alınmasının ardından imzalanacak anlaşmaya göre, Türk Hava Yolları’nın iştirak oranı Bosna Hersek Havayolları’nın sermayesinin 9.2 milyon BAM nominal değerine karşılık geleceği belirtildi. Açıklamada, anlaşmanın dolar karşılığı değeri yer almadı.

Bosna-Hersek Havayolları’nın yüzde 49 hissesinin satılması için açılan ihalede THY en iyi teklifi vermişti. Teklif, Bosna-Hersek Havayolları’nın 2 adet Boeing uçağının leasing maliyetinin ve hükümetin Bosna Hersek Havayolları için aldığı kredinin THY tarafından, şirketteki hisselerini artırma karşılığında üstlenilmesini de içeriyordu.
Bosna Havayollarının hisselerinin THY devri için son aşamaya gelinmiş, dediğim gibi Bosna Hersek teki havalimanları ufak olsa da oldukça fazla kalkış yapıyor, THY ile birlikte hem bu bölgedeki limanlarda bir gelişme yaşanacaktır, hemde THY kendisine orta Avrupa' da bir merkez edinmiş oluyor. Avusturya Havayolları ihalesinde dışarıda bırakılan THY ikinci adım olarak katıldığı bu ihaleyi alarak iyi bir iş çıkarttı.

Her ne kadar kalite kıyaslamasında Avusturya Havayollarını üstün tutarak THY' nin almasını istemesemde en son KLM tarafından yapılan itirazda Lufthansa' ya verilen ihalede elenen KLM ve THY den istenen belgelerin Lufthansa' dan istenmediği ve pek çok kolaylık sağlandığı iddia ediliyor, Avusturya' da halk arasında da oldukça ses getiren bu satış bakalım nasıl bir yere bağlanacak.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16853
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 03 May Pzr, 2009 19:58

Devirden sonra THY Avrupa ile ilgili yeni planlarına Bosna Havayollarını da dahil etmiş. Hatta yönetim kademesinde bazı noktalara atamalar da yapılmış. Aşağıda Habertürk Ekonomi sitesinde Güntay Şimşek' in konu ile ilgili yaptığı inceleme ziyareti sonucunda kaleme aldığı yazısından alıntılar var, yazının tamamına aşağıdaki linkten erişebiliriniz.

http://www.haberturk.com/ekonomi/yazar/ ... lacak.aspx
Türk Hava Yolları (THY), bir süre önce yüzde 49'unu satın aldığı Bosna Hersek Havayolları (BH) ile Kuzey Avrupa ve İskandinav ülkelerine açılmaya hazırlanıyor. Filosunda iki adet ATR 72 tipi pervaneli uçak bulunan BH, THY'den wet lease yoluyla kiralanan bir adet Boeing 737-400 tipi uçağı filosuna katarak yaz sezonunda 9 yeni noktaya uçuş başlatacak. Şirketin filosuna bir yıl sonra THY'den ikinci bir Boeing 737-400 tipi uçak gelecek, böylelikle uçak sayısı dörde çıkacak.

Bosna Havayolları Mayıs ayı ortasından itibaren İskandinavya da Kopenhag, Göteborg ve Stockholm'e Saray Bosna'dan direkt uçuş başlatacak. Bu bölgenin seçilmesinin nedeni Danimarka ve İsveç'te 100 binden fazla Boşnak vatandaşının yaşaması. Bu ülkelerden Saray Bosna'ya direk uçuş yapan hiçbir havayolu yok, birçoğu Frankfurt, Münih veya Paris aktarmalı olarak sefer yapıyor. Bosna Havayolları, daha cazip fiyatlar sunarak, Saray Bosna'ya direk uçarak bu pazardan önemli bir pay kapmayı hedefliyor. Bosna Havayolları'nın bir diğer önemli pazarı ise 300 bin Boşnak'ın yaşadığı Almanya. Şu anda sadece Frankfurt'ta uçan şirket yaz sezonunda Duesseldorf ve Berlin'e uçuş başlatacak. Ardından da Viyana ve Prag da Bosna Havayolları'nın uçuş ağına eklemeyi planladığı diğer şehirler.

Bosna Havayolları ile uçan yolcular artık THY'nin de sefer yaptığı bütün destinasyonlara ulaşma imkânına kavuşacak. İki şirket mil programında da ortaklığa gidecek, Bosna Havayolları ile uçan yolcuların topladıkları miller THY uçuşlarında da kullanılabilecek. 2008 yılında 70 bin yolcu taşıdıklarını söyleyen Recica, bu yılki hedeflerinin bu rakamı en az iki katına çıkarmak olduğunu söyledi. Şu anda Bosna Hersek'e olan uçuşlarda pazarın yüzde 15'ine sahip olan Bosna Havayolları, birkaç yıl içinde bu rakamı yüzde 40'lara çıkarmayı hedefliyor. Avrupa ülkelerinin Boşnak vatandaşlara vize uyguladığına dikkat çeken Recica, yapılan görüşmeler sonrası bu uygulamanın kalkmasının beklendiğini böylelikle Avrupa pazarında da daha etkin bir oyuncu olacaklarına inanıyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16853
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 10 May Pzr, 2009 10:51

Türk Hava Yolları, yüzde 49'unu satın aldığı Bosna Hersek Havayolları'na Boeing 737-400 tipi bir uçağını devretti

Devir, THY Teknik Hangarı'nda törenle gerçekleşti. Türk Hava Yolları, geçtiğimiz aylarda Bosna Hersek Havayolları'nın yüzde 49'luk hissesini satın alarak ortak olmuştu. THY filosunda sadece ATR tipi iki pervaneli uçak bulunan Bosna Hersek Hava Yolları'na uçak takviyesi yaparak Avrupa'da bir sıçrama tahtası olarak kullanmak için harekete geçti. THY'nin filosunda bulunan Boeing 737-400 tipi bir uçak, 'İstanbul' adı verilerek Bosna Hersek Havayolları renk ve logolarına boyandı. Türk tescilinde kalan uçağın devir törenine, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bosna Hersek Başbakanı Nejat Brankoviç, Bosna Hersek Parlamento Başkanı ve ülkenin eski cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in oğlu milletvekili Bekir İzzetbegoviç, THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, Air Bosna Genel Müdürü Nudzeim Recica, THY Genel Müdürü Temel Kotil, SHGM Genel Müdürü Ali Arıduru, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ve çok sayıda davetli katıldı.
http://www.haberturk.com/ekonomi/haber/ ... -etti.aspx

Hadi bakalım artık Bosna' ya o pervaneliler ile uçmayacağız yani :)

Cevapla

“Hava Yolları” sayfasına dön