ist-L.15 » İ.E.T.T. - İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İ&#

Kilitli
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17383
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

ist-L.15 » İ.E.T.T. - İstanbul Elektrik Tramvay ve

Mesaj gönderen Esat » 11 Şub Pzt, 2013 16:48

Resim

İstanbul genelinde muhtelif yabancı şirketler tarafından işletilen elektrik, tramvay ve tünel işletmelerinin 1939 yılında 3645 sayılı yasa ile millileştirilmesi ile bu hizmetler İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel (İETT) İşletmeleri Umum Müdürlüğü adı altında bugünkü hüviyetine kavuşur. 1945 yılında Yedikule ve Kurbağalıdere havagazı fabrikaları ile bu fabrikaların beslediği İstanbul ve Anadolu havagazı dağıtım sistemleri İETT’ye devredilir. Elektrikli tramvaylar 1961 yılında Avrupa, 1966 yılında ise Anadolu yakasında seferden kaldırılır. 1961 yılında işletmeye alınan troleybüsler, 1984’e kadar İstanbullulara hizmet verir. 1982 yılında çıkarılan bir yasa ile tüm elektrik hizmetleri, hak ve vecibeleriyle Türkiye Elektrik Kurumu’na (TEK) devredilir. Havagazı üretim ve dağıtım faaliyeti, doğalgazın gelmesiyle 1993 yılında sona erdirilir.

Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı bir Genel Müdürlük olarak yalnızca kent içi toplu ulaşım hizmeti veren İETT; otobüs, tramvay ve tünel işletmeciliğinin yanında Özel Halk Otobüsleri’nin yönetim, yürütüm ve denetiminden sorumludur.

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün yetki alanı, 16/06/1939 tarih ve 3645 sayılı kuruluşu kanununun 3. maddesinde:

"İstanbul’un Rumeli ve Anadolu yakaları ile civarında ve Adalar’da elektrik kudreti tevzi etmek üzere elektrik tesisatını ve elektrikli tramvay şebekesini ve Tünel tesisatını ihtiyaca göre tanzim, ıslah, tadil ve tevsi etmek ve bu işler için muktezi gayri menkulleri istimlak etmek ve işletmelerine hadim bütün muameleler ve teşebbüslerde bulunmak ve lüzum görülürse troleybüs ve otobüs servisleri ihdas etmek, işletmek ve işlettirmek suretiyle münakalatı temdit ve takviye etmektir"

şeklinde, İstanbul ilinin tüm mülki sınırları olarak belirlenmiştir.

www.iett.gov.tr

Kilitli

“İşletmeciler, Üreticiler, Tedarikçiler” sayfasına dön