ulaşım hizmetlerinde kullanılan jetonlar

Cevapla
mrtbdrm
Kaçak Yolcu
Mesajlar: 5
Kayıt: 16 Oca Pzr, 2011 23:48

ulaşım hizmetlerinde kullanılan jetonlar

Mesaj gönderen mrtbdrm » 17 Oca Pzt, 2011 00:18

Herkese merhabalar. bu siteyi internette yaptığım bir araştırma neticesinde buldum. güzel bir paylaşım platformu olmuş. ben jeton koleksiyonu yapıyorum ve ulaşım jetonlarını topluyorum ancak ülkemizde jeton koleksiyonerliği maalesef çok gelişmiş değil ve bu konuda yapılan çok ama çok az araştırma ve yayın var. hatta tek bir çalışma var benim bildiğim; o da Rıfat Kılar'ın Türk numismatiğinde jetonlar kitabı. bu kitap aslında seri yani 1, 1 ek ve 2 olmak üzere 3 kitaptan oluşuyor ancak bulunması çok zor olan kitaplar bunlar. 1. kitap 1989'da ek ve 2. kitap ise 1999'da basıldı ve basımı çok az yapıldı dolayısıyla bulması çok güç . bende sadece bu serinin 1. kitabı var. Ben tünel,otobüs,metro,denizyolları ve tramvay gibi ulaşım araçlarında kullanılan jetonları toplamaya çalışıyorum. sitede arama yapmaya çalışdım ama ya benim bilgisayarımda bir problem var ya da arama motoru açılmıyo dolayısıyla sitede arama yapamadım, konulara göz attım ancak bu konuyla ilgili bi şeyler bulamadım, başlığıda açabilecek yer olarakta ancak buranın uygun olabileceğini düşünüyorum.

neyse çok uzatmadan esas konuya gireyim. baştada belirtiğim gibi kaynak yetersizliğinden dolayı çoğu ilimizde kullanılmış veya hala kullanılmakta olan jetonlar hakkında pek bilgi sahibi değiliz. sizlerden ricam istanbul dışındaki şehirlerde kullanılan ulaşım jetonları hakkında sahip olduğunuz bilgileri burada paylaşmanız. bu bilgiler resimde olabilir ya da örneğin şu ilde veya ilçede otobüslerde ya da tramvaylarda jeton kullanılıyor ve ya bir zamanlar kullanılmıştı şeklindede olabilir.

tahminim siteye üye olanlar arasındada jetonlara ilgi duyanlar olabilir. bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. dediğim gibi geçmişte kullanılmış ya da halen kullanılan jetonlar olabilir. elektronik biletlere geçildiğinden bu yana jeton kullanımı gittgide azalmaya başladı ki maalesef gün gelecek tamamen ortadan kalkacak. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. murat..

mrtbdrm
Kaçak Yolcu
Mesajlar: 5
Kayıt: 16 Oca Pzr, 2011 23:48

Mesaj gönderen mrtbdrm » 17 Oca Pzt, 2011 00:24

samsun'da tramvaylarda ve çorumda otobüslerde halen jeton kullanıldığını biliyorum bunun yanı sıra adapazarındada bir zamanlar belediye otobüslerinde jeton kullanılmıştı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16837
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 17 Oca Pzt, 2011 11:15

Öncelikle hoş geldiniz, bu konu ile ilgili şu şekilde bir başlığımız var, tam karşılığımıdır bilemiyorum ama

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?t=238

Ben de çok iyi bir koleksiyoner olmasam da demiryolu hatıra paraları ve madeni euro koleksiyonu yapıyorum, ülkemizde sanırım ağırlıklı olarak kağıt para koleksiyonerliği var, madeni para bir zamanlar evde bir poşet vardı ama ziyan ettik gitti, şimdi arasam bulamam o delikli paraları. Jeton koleksiyonerliği ise tahminen konuşurum sanırım daha da kısıtlıdır, çünkü numismatik ilgisi yanında biraz ulaşım ilgisi de gerektirir :) Bu konuda basılmış bir kitap olduğunu öğrenmek bile açıkçası benim için şaşırtıcı oldu. Ben onca sene ulaşım A.Ş. de kullanılan jetonlardan hiç biriktirmedim, zaten büyük bir farkta yoktu arasında sadece zamdan zamma değişen ağırlık söz konusu herhalde tasarım aynı idi yanlış hatırlamıyorsam ama en son gördüğümde plastikten imal edilmiş jetonlar vardı, zaten siz işin içinde olduğunuz için açık arttırma sitelerinde bulma şansınız vardır.

Biraz burada dursun mesajlar, gerekirse daha sonra asıl Jeton örnekleri başlığı içine alabiliriz, şu ana kadar çok ilgi gördüğünü söyleyemeyeceğim bu tip konuların :) burası biraz kütüphane gibi, gelirler, sessizce okuyup giderler :)

Bu arada "Arama" ile ilgili daha öncede şikayet eden arkadaşlar olmuştu ama bende çalışıyor, yanlız oradaki kodu değiştirdikten sonra bu şikayetler ortaya çıktı, sayfa biraz ağır geliyor, zaten birileri de arama yapıyor demek ki bir şekilde çalışıyor, ama bir ara eski kod a geri döneceğim, sanırım sayfa ağır geldiği için bağlantı yavaşladığı anda sorun yapıyor, bende zaman zaman hemen göremiyorum sayfayı.

mrtbdrm
Kaçak Yolcu
Mesajlar: 5
Kayıt: 16 Oca Pzr, 2011 23:48

Mesaj gönderen mrtbdrm » 17 Oca Pzt, 2011 11:59

teşekkür ederim esat bey hoşbulduk. çok güzel bir site hazırlamışsınız emeklerineze sağlık. ülkemizde koleksiyon merakı maalesef çok az, özellikle ingiltere ve amerikada bu işler hem kurumsallaşmış hemde en başta gelen hobilerden birisi. aileler ellerindeki koleksiyonlarının kuşaktan kuşağa geçmesine çok önem veriyolar bizde ise maalesef baba biriktiriyo çocuklar satıyo:( paralarla ilgili katolog ve yayınlar yeteri miktarda var ve bunlar hakkında bilgi edinmek mümkün ama jetonlar için bu geçerli değil maalesef. ülkemizde çeşitli koleksiyonlar yapanlar mevcut. kağıt paralar,madeni paralar, hatıra paraları gibi. kimisi bunlardan sadece birine yoğunlaşırken kimisi bir kaçını bir arada yapıyor. osmanlı paralarınada ilgi duyan koleksiyonerimiz fazlaca mevcut. hem yurt dışında hem yurt içinde. ben sadece t.c madeni paraları ve jetonlarımızı topluyorum.

plastik jetonlar istanbulda son bir kaç senedir kullanılıyor zannederim. en son istanbula geldiğimde bir tane kırmızı plastik jeton almıştım tramvayda kullanılanlardan ama ülkemizde plastik jeton aslında yeni bir şey değil. 1980'li yıllarda kayseride şehir içi ulaşımda kullanılan plastik jetonlar mevcut. biz jeton koleksiyonerleri için diğer bir sıkıntıda ,eğer istanbulda yaşamıyorsak, istanbulda kullanılan jetonların nerede kullanıldığı konusudur. örneğin metroda kullanılan bir jeton aynı zamanda tramvayda ya da ne bileyim tünelde'de kullanılabiyor mu. istanbulda kullanılan jetonlar çok çeşitli aslında bu beni sevindiriyor ama kimi zamanda kafa karışıklığına yol açabiliyor. koleksiyonerlik kesinlikle bilgi ve araştırma gerektiren bi şey özellikle ulaşım jetonlarını topluyorsanız sizinde dediğiniz gibi ulaşım konusundada az buçuk bilgi sahibi olmanız gerekli. inşallah katılım olurda istanbul dışındaki illerde toplu taşımada kullanılan jetonlar hakkında bilgisi olanlar paylaşımda bulunurlar.
hatıra paralar konusundada www.darphane.gov.tr adresinden faydalanabilirsiniz. bu adreste bu zamana kadar basılan tüm hatıra paralarımızı bulmak mümkün. ayrıca ulaşım özellikle demir yolu ve hava yolu ulaşımıyla ilgili pullarımızda mevcut.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16837
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 17 Oca Pzt, 2011 12:19

mrtbdrm yazdı:bizde ise maalesef baba biriktiriyo çocuklar satıyo:(
Benim euro koleksiyonuma şimdiden göz dikilmiş durumda, :) kötü gün parası, ama kullanım değerine vermekte aptallık gibi bir şey olur.
hatıra paralar konusundada www.darphane.gov.tr adresinden faydalanabilirsiniz. bu adreste bu zamana kadar basılan tüm hatıra paralarımızı bulmak mümkün. ayrıca ulaşım özellikle demir yolu ve hava yolu ulaşımıyla ilgili pullarımızda mevcut.
Evet Darphane den bir ara sipariş verecektim ama sonra vazgeçtim, TCDD ile ilgili para vardı, söylediğiniz gibi yurtdışında bu işin meraklıları biraz daha fazla, bir başka sitemiz vardı orada ben bu konuyu açmıştım ama ilgi görmedi, orada da yazar bulma sorunu yaşıyorduk :) zaten kapalı şu anda belki oradaki mesajlarımı buraya alabilirim ama jetonlar ile ilgili değil konuyu da dağıtmak istemem. Benim bulunduğum yerde yılda bir sefer fuar düzenleniyor bu konuda, sadece para değil, hatıra para, pul, kağıt para ve jetonlar tabii ki var, aslında orada sandıkları karıştırmak lazım, ya da vakit ve nakit olacak ki İsviçre ve Almanya' da da bu konuda büyük bir ilgi olduğunu biliyorum, gidip gezmek lazım.

mrtbdrm
Kaçak Yolcu
Mesajlar: 5
Kayıt: 16 Oca Pzr, 2011 23:48

Mesaj gönderen mrtbdrm » 17 Oca Pzt, 2011 14:08

yurtdışında numismatikle ilgili fuarların olduğunu bende duymuştum hatta amerikadaki fuarların fotoğraflarını görmüş ve bi kaç videosunu izlemiştim bakarsınız bir gün ülkemizdede böyle fuarlar düzenlenir ya da bakarsınız bu sitede bi sinerji yaratırız :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16837
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 20 Oca Prş, 2011 17:15

Belki bizde biraz daha amatör bakılıyordur olaya, burada fuarda stand açanların hepsi dükkan sahibi, bu işi dükkanda yapan kişiler alıcılar kim? Valla işte ben sen o :) bakın aşağıdaki haberde İzmir' de metro jetonlarının iptal edildiği artık kullanılmayacağı yazıyor, İzmir' deki arkadaşlardan birer tane bizim saklamalarını istemek lazım aslında :)

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic. ... 6648#16648

mrtbdrm
Kaçak Yolcu
Mesajlar: 5
Kayıt: 16 Oca Pzr, 2011 23:48

Mesaj gönderen mrtbdrm » 20 Oca Prş, 2011 20:16

ewet izmirde 1 şubattan itibaren jeton hem metroda hemde vapurda kullanılmayacakmış. izmirde uzun zamandır kent kart kullanılıyor birde 2 yıl önce falan 3 5 bilet die bi şey çıkarttılar ama normal ücretin üstünde ve bu kartla 90 dk'lık indirimden yararlanılamıyor. aslında jetonların kullanımına devam edilmeliydi çünkü izmirlilerin tümü zaten kentkart kullanıyor, izmir dışından gelenlerde otobüslerde şöföre para veriyolar şöförde kendi kentkartını basıyordu vapur ve metroda böyle bir uygulama olmadığı için dışardan gelenler için jeton iyi iş görüyordu. izmrde metroda 1 çeşit vapurda ise bu zamana kadar 2 çeşit jeton kullanıldı. [/img]

Cevapla

“Harita-Broşür-Efemera-Maket-Model” sayfasına dön