tr-RS.07 » General Electric & TÜLOMSAŞ Ortak Oldu.

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16898
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

tr-RS.07 » General Electric & TÜLOMSAŞ Ortak O

Mesaj gönderen Esat » 29 May Cmt, 2010 14:54

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=21589
General Electric, yeni ürettiği dizel motora sahip lokomotifleri Avrasya pazarına ulaştırmak için üs olarak Türkiye'yi seçti. Ürününü Avrupa ülkeleri, Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya'ya pazarlamak isteyen General Electric, bu bölgelere en yakın ülke Türkiye olduğu için Eskişehir'deki lokomotif üretim fabrikası Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş.'nin (TÜ- LOMSAŞ) kapısını çaldı. Görüşmelerden ortaya dev bir anlaşma çıkarken, General Electric ile TÜLOMSAŞ yüz milyon dolarları bulan anlaşmanın altına imzayı attı.

51 DİZEL LOKOMOTİF ÜRETİLECEK
Yapılan anlaşma çerçevesinde Eskişehir'de ortak üretim yapılacak. Bunun için de 51 adet lokomotif üretilecek. Bu lokomotiflerin 31'ini General Electric alacak, 20'siyse Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından alınarak yurtiçinde hizmete sokulacak. Bu arada henüz üretimine başlanmayan lokomotiflerden birisinin İngiltere'ye satıldığı öğrenildi. Eskişehir'de üretilecek lokomotifler için imalat startı 2011 yılında verilecek. Her biri 4.5 milyon dolara mal olacak olan lokomotiflerden ilk etapta 51 adet üretilecek. Bu projenin hemen başında uzlaşılan paketin 230 milyon doları bulacağını gösteriyor. Ortaklıkta TÜLOMSAŞ işin imalat ve pazarlama boyutuna bakacak. General Electric ile TÜLOMSAŞ üretimi yüzde elli ortaklıkla gerçekleştirecek.
Eh, yani Türkiye' nin en azından şu anda bölgesinin yükselen değeri olduğu açık, Ortadoğu ülkelerinin son dönemlerde yaptıkları demiryolu yatırımlarında kapalı kapılar ardında Türk firmaları işin içinde olmadan ihale vermek istemedikleri, ya da şöyle ifade edelim verecekleri ihalelerde Türk firmalarının muhakkak bulunmasını istedikleri de aşikar. Dolayısı ile aklı olan firmalar bu dönemde Türkiye' de çeşitli yatırımlar yapıyorlar. Her şeyden önce Türkiye' nin belli bir demiryolu yatırımı yapacağı, malzeme ve ekipman ihtiyacının olduğu ortada bu bile pazara girmek için yeterli bir sebep. Ben General Elektrik gibi bir firmanın böyle bir girişimde bulunmasından ülkem adına memnun olurum, bu Tülomsaş' a büyük faydalara sağlayacaktır, hem firmayı kalkındıracak hemde istihdam da getirisi olacaktır diye düşünüyorum. Bu konuda maalesef geyik milliyetçiliği yapmayı doğru bulmuyorum, yok efendim biz kendimiz niye yapamıyoruz falan filan. Yapamıyoruz işte, yapan varken niye Amerika' yı yeniden keşfedelim, zaten keşfedemeyiz bizim pusulalarda bozuk :).

Cevapla

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön