tra-TF.01 » Trabzon Uzungöl' e Teleferik Projesi

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17489
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

tra-TF.01 » Trabzon Uzungöl' e Teleferik Projesi

Mesaj gönderen Esat » 10 Nis Pzr, 2011 12:17

http://gundem.milliyet.com.tr/uzun-havu ... efault.htm

Trabzon' da yer alan ve ülkemizin doğal güzelliklerinden birisi olan Uzungöl ile Garester Yaylası arasında teleferik ile turistik amaçlı taşımacılık yapabilmek için bir teleferik inşa etmeyi planlıyorlarmış, gerçi resimlere bakınca Uzungöl' ün pek öyle doğal güzelliği kalmamış gibi geliyor bana, yani oraya yapılacak bir teleferik neyi ne kadar bozacak bana göre tartışılır, bakalım bu proje tartışamalardan kendisini kurtararak hayata geçebilecek mi?

Haberin detayları
Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl’e, 14 kilometre uzunluğunda teleferik yapılacak. Bölgenin doğal güzelliğini etkileyecek proje geçmişte gölün çevresine yapılan istinat duvarı tartışmalarını hatırlattı.

Uzungöl Belde Belediye Başkanı Abdullah Aygün, Uzungöl’ün, “Çoğu insan Uzungöl’ün kış aylarında kapalı kaldığı yönünde bir fikre sahip. Oysaki biz Uzungöl’ün yazın olduğu gibi kışın da faal olması amacıyla farkındalık yaratmak ve bir neden oluşturmak istedik. Teleferik projemizde bunlardan en önemlisi” dedi. Bu amaçla Uzungöl ile Garester Yaylası arasında teleferik kurmayı planladıklarını, uzun uğraşlar sonucunda bu projeyi hayata geçirme aşamasına geldiklerini anlatan Aygün, şöyle devam etti:

“20 Ağustos 2011 tarihinde temelini atacağımız teleferiğimizi 1.5 yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Projenin toplam maliyeti 12 milyon Avro. İkili kabinden oluşacak ve saatte 700 kişiyi taşıyacak teleferik, 14 kilometrelik mesafeyi 4 dakika 13 saniyede katedebilecek. Beldemizin benzersiz doğasını teleferikten çok daya iyi şekilde görecek kişiler, eminim Uzungöl’e bir kez daha hayran kalacaktır.”

Projenin tamamlanmasıyla yılda 1 milyon yerli ve yabancı turistin Uzungöl’ü ziyaret edeceğini tahmin ettiklerini dile getiren Aygün, “Bu proje bize çağ atlatacak.

Turistlerin teleferikle Uzungöl’den Garester Yaylasına taşınmasının ayrı bir önemi var. Çünkü bu yayla çok farklı, insanı cezbedici bir güzelliğe sahip” diye konuştu.

Cevapla

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön