ist-L.10 » İETT Nostaljik Otobüsleri

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-L.10 » İETT Nostaljik Otobüsleri

Mesajgönderen Esat » 12 Ara Cum, 2014 15:53

İETT nin uzun zamandır yürüttüğü bir projesi vardı, belki sizlerin de başka yerlerde okuduğu hatta yolda gördüğü olmuştur bu araçlardan. Proje İstanbul' da kullanılmış otobüslerin replika (replika doğru tanım mı bilmiyorum) olarak yeniden üretilmesi ile alakalı idi. İlk araç zaman zaman Topkapı - Beşiktaş hattında çalıştırılıyordu da ki bana göre sadece çok özel günlerde çalıştırılmalıdır o başka konu :)

Bu otobüslerden 3 tanesi hazırlandı, işin bütününe baktığımız zaman ortaya çıkan büyük bir çaba var, bu çabanın arkasında da başta Akın Kurtoğlu olmak üzere İSAP (İstanbul Seyahat Araştırmaları Platformu) gönüllüleri var diyebiliriz ama gerçekten en büyük çaba Akın Kurtoğlu' na ait bunu şahsen biliyorum. Araçların pek çok noktasının orjinaline yakın olabilmesi için bu arkadaşlar gerek kendi arşivlerinden gerek gazete arşivlerinden pek çok datayı, fotoğrafı eleyerek aslında uygun araçların yapılabilmesi için çaba sarf ettiler. Tabi burada İETT nin hakkını da yememek lazım, böylesi bir projeye girişmeleri bile beni memnun etti, sonuçta geçmişte bu araçlara sahip çıkmayıp bile bile jilete gönderen kurumun kendisi olsa da böyle bir çaba ile yeniden elle tutulur bir şeylerin ortaya çıkması çok güzel, tebrik ediyorum.

Dediğim gibi ben bu araçların turist falan taşımak için kullanılmasına karşıyım, bence sadece özel günlerde yola çıkmalılar, geri kalan günlerde Hasanpaşa Kültür Merkezi ya da düzenlenecek başka bir müze alanında ;) sergilenmeliler.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

http://www.haber7.com/foto-galeri/32612 ... donuyor/p1

Kullanıcı avatarı
kemal
Hareket Amiri

Mesajgönderen kemal » 12 Ara Cum, 2014 22:49

Esat'ın son cümlesine harfiyen katılıyorum. Bu kadar emek verilmiş bir çalışma, vahşi İstanbul trafiğinde heder olmamalı. Haftaya Transist fuarında gidip göreceğim :) rüyalarımın araçları bunlar ...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesajgönderen Esat » 12 Ara Cum, 2014 23:24

Transist haftaya di mi? Vakit olur mu bakalim gitmeye :) gidebilsek laflardik biraz.

Kullanıcı avatarı
kemal
Hareket Amiri

Mesajgönderen kemal » 13 Ara Cmt, 2014 00:59

Evet haftaya ...metroya atla gel sen de :D

“Klasik Otomobiller” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir