eg-HR.21 » Kahire Havalimanı "Mini Metro" Sistemi

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16902
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

eg-HR.21 » Kahire Havalimanı "Mini Metro" Sis

Mesaj gönderen Esat » 26 Eyl Çrş, 2012 20:49

Evet, mini metro. Innotrans fuarında mini metronun ne olduğunu anladım, bilmiyorum haklı çıkarmıyız ama Levent - Hisarüstü arasında planlanan ya da düşünülen "şey" de sanırım bu. Neden böyle düşündüm, çünkü ara istasyonlar yapılabiliyor, dikine çalışmadığı için funiküler olarak adlandırılmıyor, karşılıklı araçlar ile çalışıyor ve vagon kapasitesi düşük, sürücüsüz, falan filan. Yani olmasın demek belki haddime olmaz, ya da gerçekten bizde de böyle bir şey olacak diye iddia etmekte boş kaçabilir fakat bayağı güçlü bir fikir oluştu bende.

Burada anlatacağım/bahsedeceğim sistem POMA firması tarafından Kahire Havalimanı için kurulmuş, ben standtaki görevli bize animasyonları ve broşürleri gösterirken bunun gerçek olup olmadığını sordum o da gerçek aracın sistemde çalışır videosunu gösterdi. Şimdi Youtube da videosunu ve bazı bizim gibi toplutaşıma tartışan sitelerde konusunu gördüm.

POMA firması kablolu sistemler konusunda uzman olan LEITNER firması ile ortak olarak gücünü arttırmış, bu sistemde de herhalde kullanabilecekleri tüm teknolojiyi kullanmışlar. Gerek bu firmalar gerekse diğer benzer işleri yapanların hepsi sistemi "Mini Metro" ismi ile tanımlıyorlar, bana göre bu bir yatay funiküler :) oradaki arkadaşa bu Lineer Cable sistemmi diye sorduk ama hayır cevabı aldık, fakat bazı üreticilerde Cable Liner diye geçiyor, belki de ben yanlış tanım kullandım.

Sistemde araçlar 2 set halinde kullanılıyor, biri giderken diğeri geliyor. Çekme işlemi hattın yan tarafındanki kablo aracılığı ile yapılıyor, bildiğimiz anlamda Funiküler de olduğu gibi bir geçişme noktasına sahip. Araç sürekli olarak bir kanal içinde ilerlemiyor ama yan taraflarında lastik tekerlekler ile klavuzlanmıştı, asıl enteresan olan ve bana göre devrimsel bir teknik (ilk defa görünce gözüm açıldı) araç havada gidiyor. Air Levitation diye belirttiler, aracın alt kısmında dairesel tablalar var, bunlardan basınçlı hava püskürterek aracı yerden yükseltiyor, kablo ve klavuz tekerlekler aracılığı de hareket sağlanıyor. Ben sırf bu sebepten inanmadım ve uygulaması varmı bunun diye sordum onlarda işletmedeki videosunu gösterdiler :) gerçekten enteresan, bu tip hava ile yapılan sanayi uygulamaları görmüştüm ama bir raylı sistem ya da yanlış belirtmeyeyim toplu taşıma aracı göreceğim aklıma gelmezdi.

Fuar alanında kullandıkları vagonun birebir bir modeli (ya da kendisi) vardı ama cep telefonu ile çektim ve oradaki fotoları henüz pc ye almadım. Şimdilik bulduğum video ve linkleri paylaşayım. Video çok iyi, herşeyini gayet güzel bir şekilde anlatıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=ap05_PmSe0Y

http://leitner-poma.com/products/minime ... le-movers/

http://www.dcc.at/doppelmayr/references/en/detail.aspx

Leitner-Poma sistemi Automated People Mover APM olarak Doppelmayr ise Cable Car olarak tanımlıyor.

btgn
Yıllık Paso
Mesajlar: 425
Kayıt: 08 Tem Prş, 2010 17:34

Mesaj gönderen btgn » 26 Eyl Çrş, 2012 21:09

Böyle bir sistemi Zürih Havalimanında görmüştüm. Vize uygulanan ülkelerin uçakları E terminali denilen ana binadan daha uzakta olan bir terminale iniyor ve bu terminal ile ana ana terminal arasındaki ulaşım bu tren ile yapılıyor. Yaklaşık uzaklık 1.5 - 2 km civarı ulaşım ise 2.5 - 3 dk civarında sürüyor. Sistemin adını da skytrain koymuşlar. Tünelin bir bölümünde yan duvarda Heidi ve isviçre Alpleri ile ilgili hareketli resim ortaya çıkıyor ve İsviçre'nin geleneksel Alp müzikleri çalıyor.
http://www.youtube.com/watch?v=kHPn4yaZOQk

Kullanıcı avatarı
zafer94
Aylık Paso
Mesajlar: 56
Kayıt: 22 Mar Prş, 2012 23:04

Mesaj gönderen zafer94 » 27 Eyl Prş, 2012 02:11

londra heathrow mini tren vardı adıda pods :D
http://www.youtube.com/watch?v=kqEO9xLU ... re=related

kenanmar
Serbest Geçiş
Mesajlar: 702
Kayıt: 28 Eyl Çrş, 2011 15:47

Mesaj gönderen kenanmar » 27 Eyl Prş, 2012 02:36

Bu arada Zürih Havalimanı metrosunun Heidi'si büyümüş serpilmiş, über sexy olmuş :P Madem böyle bir uygulama var 2033 yılına kalmadan İstanbul'un Karadeniz kıyısındaki III. havalimanı ile şehir merkezini buna benzer bağlasınlar.

kenanmar
Serbest Geçiş
Mesajlar: 702
Kayıt: 28 Eyl Çrş, 2011 15:47

Mesaj gönderen kenanmar » 27 Eyl Prş, 2012 02:43

Esat:
aracın alt kısmında dairesel tablalar var, bunlardan basınçlı hava püskürterek aracı yerden yükseltiyor, kablo ve klavuz tekerlekler aracılığı de hareket sağlanıyor
Vagonu yerden yükseltip ilerletmek için manyetizma da kullanılıyordu sanırım, bu bana hovercraft tarzında bir şey gibi geldi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi
Mesajlar: 5249
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 12:12

Mesaj gönderen alabay » 27 Eyl Prş, 2012 11:19

Hovercraft ile işleyen hakiki bir »mini metro« Avusturya’daki Serfaus köyünde (!) işler.

Serfaus Köy Treni:

https://de.wikipedia.org/wiki/Dorfbahn_Serfaus

İstanbul Tünel’den sonra ikinci küçük metro diye geçiyormuş, halbuki ikisi de hakiki metro değiller(miş) diye başlıyor metin. Araç kabloyla çekiliyor (yani funiküler sistemi aslında), yerden de hovercraft ile yükseltiliyor.

Şuradan bazı resimleri görülebiliyor (bazıleri ona ait değil, ama sizler onu anlarsınız):

https://www.google.de/search?tbm=isch&h ... hn+serfaus

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16902
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 27 Eyl Prş, 2012 13:31

kenanmar yazdı:Esat:
aracın alt kısmında dairesel tablalar var, bunlardan basınçlı hava püskürterek aracı yerden yükseltiyor, kablo ve klavuz tekerlekler aracılığı de hareket sağlanıyor
Vagonu yerden yükseltip ilerletmek için manyetizma da kullanılıyordu sanırım, bu bana hovercraft tarzında bir şey gibi geldi.
Hovercraft gibi zaten ama benim anladığım kadarı ile yastık üzerinde değil de araç ile zemin arasında bir hava yastığı oluşturuyor, fakat videoda öndeki vagon hava üzerinde arka kısım karada diye yazdığı bir kare var, tekniğini tam anlamak lazım herhalde. Özellikle sordum ilk bahsedildiğinde manyetik mi diye hayır manyetik hiçbir şey yok Air Levitation dediler.

Cevapla

“Toplu Ulaşım Sistemleri İncelemeler” sayfasına dön