sk-TS.21 » Bratislava Toplu Taşıma Sistemi

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi
Mesajlar: 5249
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 12:12

Mesaj gönderen alabay » 11 May Cmt, 2013 21:49

İşte bu çokkültürlük bize ders olmuyor mu? hani kimlik problemleri, azınlık, çoğunluk, dil, din, kültür, vs vs vs. Bizde, ortadoğuda ve ötesinde »pıroblem«, Avrupa’da (genelde) daha az problem. Bilhassa merkez ve doğuda. Tek büyük bir konu hariç, Roman ve Sinti halkları. Onlar hâlâ dert ediliyor ve dertli.

Senin bahsettiğin bu Macar–Slovak–Romanyalı meseleleri tarihten dolayı. Elbet var ve hem de çok var! Dil konusunda, yanlış hatırlamıyorsam (biraz da kültür açısından galiba) Slovaklar ve Slovenler hafif yakın. Ayrıca Polonya, Ukrayna ve Beyazrusya kendilerine göre bir ada. Senin bildiğin Yugoslavlar yine farklı (tümü). Bulgarları bu işe tam hesaplayamıyorsun, çünkü en öz kökleri Türk değil, Turk, yani Türklerin de geldikleri kökten geliyorlar, sonradan slavlaşmışlar, ama bu slavlaşmadan sonra da neredeyse Rus’a benzemişler :-) Bulgar ve Makedon meselesini sen de biliyorsun zaten.

Eninde sonunda, evvel zaman içinde, kalbur saman içindeee … bir tip insan varmışmış, o da »insan« :-)

Senin o söylediğin fiyat farkı iyi güzel, ama unutma ki, hayat pahası farkı da ona göre! Sen Slovakya’da ev kiralayıp, yaşamak istersen, sana ayda belki 200–400 € yeter (atıyorum). Yok, İsviçre’ye gidecek olursan, ayda 4000 € altı sokaktasın. O yüzden Slovakya ile Avusturya’yı mukayese etmek zor. Tabiîki açık sınırlarla ve komşu ülke olmakla durum acaip zor oluyor. Ama hem acaip zor, hem belki de avantajlı, iki taraf için de. Şu an zaten yavaş yavaş fark ediyorlar ki, AB dediğin bir tüm olacaksa, zarla zorla yaşam standartlarını da yakınlaştırmak gerekecek. Ve eninde sonunda bir gün buna Ukrayna da dahil olacağına göre, o Slav alanları öyle yoksul kalamayacak.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17150
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 11 May Cmt, 2013 22:00

Zaten adam yaşam standartı yüzünden hergün o yolu gidip geliyor, kendi ülkesinde 600-800 € aralığında çalışıp zor geçiniyor, ama Bratislava civarından Wiener Neudorf a geliyor arabası ile otobandan yarım saat, bilemedin kırkbeş dk. 1000-1300 aralığında çalışıyor ama parayı kendi ülkesinde yiyor. Hani şu İsviçre de çalışıp Almanya da yiyenler gibi :) o yüzden onlar için cazip ve bu şartlarda işveren ne dese yapıyorlar, çünkü ülkesinin yaşam şartlarında deli para kazanmış oluyor, nerede ise 2 katı. Neyse mevzu başka bu mevzu başka :) ama bilinmesi gereken şeyler bunlar. Dediğin gibi AB deyince herkes bir ayar değil, geçenlerde bir yazıda gözüme çarpmıştı Macaristan kriz olmasa bile diğer AB ülkelerine şartlarının eşitlenebilmesi için uzun yıllar gerekiyor, aynı şekilde Polonya ve Ukrayna ve şartlar hızlı eşitlenmediği için hala bu ülkelerin insanları iş gücü olarak orta ve batı avrupa ya hızla göçe devam ediyorlar.

Cevapla

“Toplu Ulaşım Sistemleri İncelemeler” sayfasına dön