sam-D.07 » Samsun - Kavkaz (Rusya) Trenferi Seferleri Başlıyor

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17119
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

sam-D.07 » Samsun - Kavkaz (Rusya) Trenferi Seferleri Ba#

Mesaj gönderen Esat » 04 Şub Pzt, 2013 13:53

Daha önce ülkemiz demiryolu gelişimi konusunda değindiğimiz Samsun limanı ile Rusya'nın Kavkaz limanı arasında vagonların feribot ile taşınması projesi hayata geçiyor. 19 Şubat'ta her iki ülke yetkililerinin katılacağı bir tören ile seferlere başlanacak.

İki ülke arasındaki demiryolu taşımacılığında en büyük engel olan ray açıklığı farkı da limanlarda kurulu boji değiştirme tesisi ile aşılacak. Rusya'dan feribot ile Samsun limanına getirilen vagonlardan gabarisi ülkemiz demiryollarına uygun olan vagonların bojileri bu tesiste 1435 mm bojiler ile değiştirilecek, gabarisi uygun olmayan vagonlardaki yükler ise TCDD ye ait vagonlara aktarılacak, aynı yöntemin Rusya'da da uygulanacağı haberde belirtilmiş.

Bu seferler ile Rusya'nın üretimleri Orta Doğu pazarına Türkiye üzerinden demiryolu ile ulaştırılacak, bu sayede hem Rus mallarının daha hızlı ve güvenli bir şekilde demiryolu ile ulaşması hemde ülkemizin demiryolu yük taşımacılığındaki payının artması hedefleniyor.

http://ekonomi.haber7.com/sektorler/hab ... a-aciliyor
En son Esat tarafından 14 Mar Prş, 2013 20:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

kenanmar
Serbest Geçiş
Mesajlar: 711
Kayıt: 28 Eyl Çrş, 2011 15:47

Samsun- Kavkaz Tren Feri Hattı geçtiğimiz g&#

Mesaj gönderen kenanmar » 14 Mar Prş, 2013 19:46

--------------------------------------------------------------------------------
10 milyon liraya mal olan, Samsun üzerinden Rusya, Orta Asya ve Ortadoğu’ya kadar yük taşımacılığının önünü açan, Samsun- Kavkaz Tren Feri Hattı geçtiğimiz günlerde hizmete girdi

Açılışa Rusya Federasyonu Ulaştırma Bakanı Maxim Sokolov ile katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Rusya ile Türkiye arasındaki 33 milyar dolarındaki ticaretin 2015 yılında 100 milyar dolara çıkmasını hedeflediklerini vurguladı.

Rus Bakan Sokolov ise, “Bu hat bizim gerçekten planladığımız ve hedefimize ulaşmak için gereğini yaptığımızı gösteriyor. Gerçekten bu kolay bir yol değil. Ama gerçekten çok başarıya ulaşacağından eminim” ifadesiyle bölgenin ekonomisini canlandıracak bir projeye imza attıklarını bildirdi.

Samsun- Kavkaz Tren Feri hattında 22 Aralık 2010 tarihinden itibaren yapılan karşılıklı 62 deneme seferinde 2 bin 298 vagonla yaklaşık 63 bin ton yük taşıması gerçekleştirildi.

Samsun’a Kavkas feri hattıyla birlikte yeni bir bağlantı kurulduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Sibirya’nın bir şehrinden hareket eden bir tren vagonu hiçbir engele rastlamaksızın Samsun’da sadece 1 saatlik boji değiştirme işleminden sonra Çin’e kadar gidebilecek hale geliyor” diye konuştu.

Projenin Samsun için Türkiye için çok önemli bir proje olduğunu ifade eden Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, “Samsun Türkiye’nin orta Karadeniz bölgesinde en önemli şehirlerinden bir tanesidir. Özellik Samsun Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100 yılında kendisine hedef koyduğu 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmada önemli merkezlerden olma yolunda bu çalışmada önemli bir katkı sağlayacaktır. Samsun gümrüğünde son 5 yıl içerisinde her yıl yüzde yaklaşık olarak yüzde 50 artışla ihracat ve ithalat rakamlarımız artmaktadır. 2012 yılı içersinde 1 milyar 142 milyon TL’lik ihracat, 2.2 milyarlık bir ithalat Samsun gümrüğünden gerçekleştirilmiştir” şeklinde konuştu. kaynak
-------------------------------------------------------------------------------

Cevapla

“Devlet Demir Yollarından Haberler” sayfasına dön