ist-M.01:09 » İstanbul'da İptal Edilen Metro Projeleri

İstanbul'da İptal Edilen Metro İhaleleri İçin Ne Düşünüyorsunuz?

İBB Haklı, İptal Edilmeli
1
7%
İptal Haklı Yöntem Yanlış
2
14%
İptal Kararı Tamamen Yanlış
11
79%

Toplam oy: 14

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Re: ist-M.01:09 » İstanbul'da İptal Edilen Metro Projeleri

Mesaj gönderen decimus » 23 Nis Sal, 2019 16:15

Ekrem imamoğlu'nun seçilmesi ile artık İstanbul'da yepyeni bir dönem başlamış oldu.Burda biz raylı sistemleri projelerini yakından takip edenler için ise ayrı bir deneyim olacak.Çünkü çok uzun zamandır aynı yönetim sistemi ile devam eden ve malesef sözleşme süreleri firmalar tarafından yerine getirlemeyen bir çok problemin yaşandığı projeleri hep beraber yaşadık.Hatt en son 2018 Ocak ayında 6 metro hattının sudan sebeplerle IBB yenı başkanı tarafından (ikna edici bahaneler bulunmaması) bana göre bardağı taşıran son damla oldu.

Tabi yeni yönetimin eskisinden daha kötü olmadığını da bimiyoruz.Ekrem başkan mevcut raylı sistemi 170 km ve son anda açılan 63 km'lık gebze - halkalı hatttını da katarsak 233 km'lik bir raylı sistem teslim aldı.Bana göre en az 200 km metro yapmalı ki bu 5 yıl içinde ki kendini tüm İstanbul'lulara kabul ettirebilsin.

Bunun haricinde bu 200 km'lik metroyu yaparken işi kendinine yakın olan firmalara değil gerçekten dünya çapında kendini kabul ettirmiş,herkesin gönül rahatlığıyla kabul edebileceği Türk firmalarına (enka,tekfen,rönesans,gama ve yapı merkez) bu işin içine sokması gerekir.Bu firmalar her zaman dediğim gibi kaliteli,zamanında ve en önemlisi İşçi Sağlığına çok ama çok dikkat ederek projeyi tamamlarlar.Yoksa Ekrem başkanda gidip kendine yakın hiç kimsenin tanımadığı firmalara bu işleri verirse başarılı olacağını zannetmiyorum.

Gelelim şu an devam eden raylı sistemler projelerine.İBB'de belki başkan değişmiş olabilir ama onun haricinde herkes aynı Avrupa ve Anadolu yakaları raylı sistem başkanlıklarında şu ana kadar herhangi bir değişim olmadı.Bu değişimler mutlaka olacaktır ve kimlerin bu işlerin başına geleceği raylı sistemlerin geleceği açısından çok önemli.Bu atamalar Ekrem başkanın vizyonunu gösterecektir.Şu anda devam eden projelerde herhangi bir duraksama,bekleme veya hızlanma söz konusu değil.Bu firmalar zaten her ay yaptıkları iş kadar paralarını almaya devam ediyorlar ve çalışmalar rutin şekilde tüm projelerde devam ediyor.

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön