1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Re: brs-M.04:01 » Bursaray Gökdere-Şevket Yılmaz Hast. [Proje Süreci]

Gönderilme zamanı: 17 Oca Çrş, 2018 15:50
gönderen savas
YENİ YILDIRIM METRO HATTI ÇEKİRGE VE DİKKALDIRIM'DAN ACEMLER'E ULAŞACAK

"Yıldırım metrosu" diye tabir edilen ve şehrin güney hattında bulunan metroyu Ulaştırma Bakanlığı marifetiyle 12-13 kilometrelik bir hatta yapılması hususunda bir talepte bulunacaklarını belirten Aktaş, "Güney çevre yolundan daha önemlisi bizim mevcut metro hattının güneyinde oluşturacağımız metro hattıdır. 12-13 kilometrelik hattın tamamen yer altında olması çok önemlidir. Çarşı merkezini ve hanlar bölgesini toparlayacak bir çalışma olacak. 6,5 kilometrelik Yıldırım metro hattına ilave olarak Acemler'e kadar 6 kilometrelik bir metro hattından bahsediyoruz. Çünkü şehrin yoğun noktası tam olarak burada bulunuyor. Bu hemen bitecek bir konu değil, toplam maliyeti anlamında da 3 milyarlık bir projedir" diye konuştu.

Başkan Alinur Aktaş, ulaşım konusunda uzmanlara master plan hazırlatıyor. Ulaşım meselesini çözmek için toplu ulaşım ve metro hatlarının yaygınlaştırılması, nüfusun yoğun olduğu bölgelere de bunun yer altından ulaştırılması hedefleniyor. İlk etapta 6,5 kilometre olarak planlanan ve Gökdere'den İncirli, Tayyareci Mehmet Ali, Mesken ve Şevket Yılmaz Hastanesi'ni geçerek Mimar Sinan'a bağlanacak Yıldırım metro hattı uzatılıyor. 13 kilometreye çıkarılacak Yıldırım Acemler arasındaki yeni hat; Demirtaşpaşa İstasyonu ile Altıparmak, Çekirge, Dikkaldırım, Mihraplı ve Bursa Büyükşehir Stadı'nı geçerek Acemler'e ulaşacak. Acemler'e ise aktarma istasyonu kurulacak. Ayrıca Emek'te sona eren hat 5,5 kilometrelik uzatmayla Balat'ı geçerek yeni Şehir Hastanesi'ne ulaşacak.

Diğer yandan ise şehrin doğusundan başlayarak yay çizen yeni bir hat oluşturulacak. Mimar Sinan'dan başlayan yeni metro hattı Arabayatağı'nı geçerek Millet Mahallesi, Murat Hüdavendigar Bulvarı, Çelebi Mehmet Bulvarı'nı geçerek Acemler'de buluşacak. İşte şehrin toplu ulaşım meselesini çözecek bu projeler için Ankara devreye girecek, bunların büyük bir kısmı Ulaştırma Bakanlığı eliyle yapılacak.
Başkan Alinur Aktaş yeni uydu kentler konusunda da planlama ve mevzuat için Ankara'nın desteğini isteyecek. Bazı kamu ve maliye arazilerinin yanı sıra ulaşım bağlantıları, alt yapı hizmetleri ve yeni şehirlerin oluşturulması için destek gelmesi halinde adımlar atılacak.

Re: brs-M.04:01 » Bursaray Gökdere-Şevket Yılmaz Hast. [Proje Süreci]

Gönderilme zamanı: 22 Mar Prş, 2018 12:01
gönderen Kamil16
Yıldırım Metrosu için gerekli finansmanı Bursa'nın kendi imkanları ile bulması istendi...

https://www.olay.com.tr/yildirim-metros ... 45794h.htm

Yıldırım Metrosu

Gönderilme zamanı: 30 Mar Cum, 2018 12:52
gönderen Kamil16
Bursa BB, Yıldırım Metrosunu kendi imkanları ile yapacak. Karayolları Genel Müdürlüğü ve Altyapı Genel Müdürlüğü ekipleriyle birlikte mevcut avam proje üzerinde fizibilite çalışmaları yapıldığını, 6,2 kilometrelik hattın ihalesini önümüzdeki yerel seçime kadar sorunsuz gerçekleştirip, kazmayı da vurmak hedefleniyor..

Tüm Bursa'nın Yıldırım Metrosu olarak tanımladığı bu proje için bizim başlığında, "Yıldırım Metrosu" olarak değiştirilmesi gerekiyor. Çünkü bu proje %100 yeraltında gerçekleştirilecek. Diğer Bursaray Hatları gibi LRT değil.

http://www.olay.com.tr/aktas-2019da-met ... 1571yy.htm
https://www.bursa.bel.tr/yildirim-metro ... ber/24397/

Osmangazi Metrosu

Gönderilme zamanı: 30 Mar Cum, 2018 13:05
gönderen Kamil16
Bursa'da Yıldırım Metrosundan sonra yapılması düşünülen 2.ci Metro Hattı, Osmangazi Metrosu olacak.

Bursa BB Başkanı, Yıldırım Metrosu’nun Büyükşehir Belediyesi’nin öz kaynağı, dış finans ya da yap-işlet-devret modeliyle yapılabileceğine işaret etti.İkinci ayak olarak tanımladığı 7 kilometrelik Osmangazi Metrosu’nun ise sonra yapılabileceğini vurguladı.

http://www.olay.com.tr/aktas-2019da-met ... 1571yy.htm

Şöyle ki,

:ALINTIDIR:
Kent merkezinde tümü yeraltından yapılacak metro hattı proje çalışmalarında mesafe bile alınırken finansmanı için de ilk adımlar atıldı.
Buna göre...
Metro hattının batıdaki başlangıç noktası Acemler'deki Bursaspor İstasyonu olacak. Böylece hem Timsah Arena'nın, hem de bu bölgede yapılacak olan yeni Devlet Hastanesi Kompleksi'nin merkeze ulaşım bağlantısı sağlanacak.
Acemler'den Çekirge'ye doğru çıkacak olan yeni metro hattı Kükürtlü Caddesi'ne dönüp, yolun altından ilerleyerek Çelik Palas Oteli önünden Çekirge Caddesi'ne çıkacak.
Ardından...
Atatürk Stadyumu yerine yapılmakta olan meydana ulaşıp Altıparmak Caddesi'ni yine altından geçerek Çatalfırı'nda Cemal Nadir Caddesi'nden Çakırhamam'da Atatürk Caddesi'ne ulaşacak.
Heykel'den sonra da, Setbaşı-Yeşil-Şible güzergahından Emirsultan'a gelecek.
Ana güzergahı bu şekilde belirlenen ve halen proje çalışmaları süren hatta isim de verildi:

Osmangazi Metrosu.

Re: brs-M.04:01 » Bursaray Gökdere-Şevket Yılmaz Hast. [Proje Süreci]

Gönderilme zamanı: 04 Nis Çrş, 2018 09:19
gönderen mustafaguler
Başka Aktaş yerel basına verdiği demeçte "şuan mühendislik projesi devam hatta Ekim ayı gibi temel atmayı hedefliyorum." demiş. Bakalım her ne kadar kısıtlı bir bölge içinde olsa tüm şehrin yakından takip ettiği ve istediği bir proje. Eğer bu proje gerçekleştirilirse Osmangazi metrosuna sıra gelecek. Onunda tahmini güzergahı şu şekilde: Emirsultan - Yeşil - Setbaşı - Heykel - Altıparmak - Çekirge veya Kükürtlü (net değil) - Acemler

Yıldırım Metrosu ve Osmangazi Metrosu..

Gönderilme zamanı: 09 Nis Pzt, 2018 16:01
gönderen Kamil16
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, tamamı yeraltından geçecek şekilde planlanan ve şehrin en yoğun bölgelerini kapsayan 6.2 kilometrelik YILDIRIM Metrosu ile 7 kilometrelik OSMANGAZİ Metrosu'nun temelini bu sene içerisinde atmayı planladıklarını açıkladı.

http://www.bursadabugun.com/haber/bursa ... 45046.html

brs-RS.01 » Bursa Metro Sistemi, İnşaatlar ve Projeler..

Gönderilme zamanı: 11 Eyl Sal, 2018 16:58
gönderen Kamil16
Bursa, Raylı Sistem Haritası..

B1. Bursaray, L1, L2 >> İŞLETME'DE, ancak Her uçtan uzatma projeleri var.. Harita'da gösterilmiş..
B2. Yıldırım Metrosu >> PROJE İHALE SÜRECİNDE, Harita'da gösterilmiş..
B3. Osmangazi Metrosu >> PROJE, Harita'da gösterilmiş...
T1 - Heykel - Bursa Kent Meydanı (Santral Garaj) >> İŞLETME'DE
T2 - Bursa Kent Meydanı - Terminal >> İNŞAAT SÜRECİNDE. Harita'da gösterilmiş..
T3 - Zafer Plaza - Davutkadı >> İŞLETME'DE

Re: Bursa Metro Sistemi, İnşaatlar ve Projeler..

Gönderilme zamanı: 11 Eyl Sal, 2018 17:02
gönderen Kamil16
Bursaray'ın "Kuzey-Batı" yönündeki son istasyonu EMEK. Ancak yıllardır konuşulan, "Emek - Geçit - YHT Garı" uzatması şimdi aynı bölgeye yapılan Şehir Hastanesi nedeni ile tekrar gündeme geldi.

2012'de açılacak olan Bursa YHT Garı ile bağlantı olması zorunluluğu nedeni ile, 5 Km olarak hesaplanan "Emek - Geçit - YHT Garı - Şehir Hastanesi" uzatması, alternatifler ile acil yatırım masasına alındı..

Re: brs-RS.01 » Bursa Metro Sistemi, İnşaatlar ve Projeler..

Gönderilme zamanı: 11 Eyl Sal, 2018 19:23
gönderen Esat
YHT ye bağlantı sağlanması anlamında da önemli, şehir hastanelerinin konsepti ve ortaya çıkardığı durumlar nedeni ile de gerekli görülüyor, kısa zamanda hayata geçer umarım

Re: brs-RS.01 » Bursa Metro Sistemi, İnşaatlar ve Projeler..

Gönderilme zamanı: 18 Eyl Sal, 2018 16:36
gönderen metro_5
B1 hattı Emek e kadar gelmişken Çağrışan ve Mudanya yönünde etap etap devam etmelidir. Feribot ile Bursaray Bağlantısı sağlandığı halde İstanbul ile Bursa'nın entegrasyonu sağlanarak daha büyük bir fayda elde edilecektir. İnşallah üstteki resimdeki hataya düşmezler.
Bir diğer konu Acemler - Nilüfer arasına istasyon yapımı, o bölgede gördüğüm kadarıyla Carrefour SA haricinde hiçbir şey yok Boş arazi araya yeni istasyon eklemenin fayda yerine zarar getireceğini düşünüyorum, zaten sık aralıklı istasyonları olan Bursa metrosu bir tek bu noktada rahatlıyor hızlanıyor Kestel den Kücüksanayi ye gidenler için kabus olacağını düşünüyorum araya en az 10 dk gecikme girecek.