gnl-TS.35 » İlginç Toplu Taşıma Aktiviteleri

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17339
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

gnl-TS.35 » İlginç Toplu Taşıma Aktivite

Mesaj gönderen Esat » 14 Oca Pzt, 2008 07:40

Dünya da özellikle Amerika ve Avrupa' da modern yaşam ile birlikte ortaya çıkan stres herhalde insanları garip şeyler yapmaya zorluyor :) İşte bunlardan birisi en problemli şehirlerden biri New York' ta "Pantolonsuz Metro Yolculuğu Günü" evet yanlış okumadınız, birileri böyle bir aktiviye icat etmiş ve bunu her yıl tekrarlıyorlar, aşağıda haber ile ilgili alıntı var, sizde bildiğiniz, gördüğünüz ya da duyduğunuz aktiviteleri burada yazabilirsiniz, işletme dışındaki her türlü program olabilir.

Buyrun "Pantolonsuz Metro Yolculuğu" Olayı
Bu yıl 7'ncisi düzenlenen “Pantolonsuz metro yolculuğu' eyleminin fikir babalığını ‘Improve Everywhere' isimli grup yapıyor. Bu eylemle metroya binenlere eğlenceli dakikalar yaşatmayı amaçlayan 2 binden fazla kişi katıldı. Yolculuk sırasında, pantolonlarını çıkarıp iç çamaşırlarıyla dolaşan eylemciler, hiçbir olağandışılık yokmuş ve öteki pantolonsuz kişilerle ilgili değilmiş gibi davranırken, bazı yolcular şaşkınlıklarını gizleyemedi. Vagonlarda gerekse metro istasyonlarında pantolon giymeyen kadın ve erkekler, sakin sakin oturup, gazete ya da kitaplarını okurken, eylemden bilgisi olmayanlar baldırı çıplak yolcuları yan gözle süzmekten kendilerini alamadı.

Pantolonsuz metro yolculuğuna katılmak isteyen gönüllüler, önce Foley Meeydanı’nda biraraya geldi. Sayıları 2 nini bulan eylemciler, gruplar halinde 3 ayrı metro hattına bindikten sonra, yolcuların şaşkın bakışları altında pantolonlarını çıkarıp çantalarına yerleştirdi. 3 ayrı metro hattında yolculuk eden baldırı çıplak eylemciler, belirli duraklarda inerek bir süre metro istasyonunda bekledikten sonra, yeniden metroya binerek, diğer yolcuların şaşkın ve ‘sorgular bakışlarına' aldırmaksızın bir süre yolculuk etti. Baldırı çıplak eyleme katılanlar, kendilerine yöneltilen sorulara, “Pantolonumu giymeyi unuttum'', “Evden aceleyle çıktım, pantolon giymeye zaman kalmadı'', “Pantolonumun etiketi rahatsız ediyordu ondan çıkardım'', “Küresel ısınmayı protesto ediyorum'' gibi ilginç ve esprili yanıtlar verdi.

‘Improv Everywhere’ adlı grubun kurucusu olan ve her türlü çılgınlığın yaşandığı New York’a ’yeni bir tat getirmek için 7 yıldan bu yana bu eylemi düzenlediğini belirten Charlie Todd, “Metro yolculuğu oldukça sıkıcı olabiliyor. Amacımız insanları güldürmek ve metro yolcuların ilginç bir New York macerası yaşamalarını sağlamak. Hem eğleniyoruz, hem de eğlendiriyoruz. Amacımız kimseyi rahatsız etmek değil. Pantolon giymemek yasalara aykırı değil ve bu hakkımızı kullanıyoruz'' diye konuştu. Pantolonsuz yolculuk eylemine katılanlar da değişiklik ve eğlence için bu eyleme katıldıklarını söyledi.
New York metrosunda 2 saati aşkın süre iç çamaşırı ile yolculuk eden pantolonsuz eylemcilerin gösterisi Union Square'de sona erdi. Metrodan çıktıktan sonra New York’un göbeğinde iç çamaşırları ile dolaşmayı sürdüren eylemcilere bu yıl polis müdahale etmedi. Geçen yılki eylemde polis, katılımcıların bindiği tren hatlarından birini durdurmuş ve pantolonsuzları tutuklamıştı. Ancak açılan davada hakim, pantolonsuz dolaşmanın yasalara aykırı olmadığına hükmederek eylemcileri serbest bırakmıştı.
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 21:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Mahmut Pasa
Aylık Paso
Mesajlar: 82
Kayıt: 14 Eyl Cum, 2007 08:47

Almanya'da flört treni

Mesaj gönderen Mahmut Pasa » 30 Oca Çrş, 2008 21:38

Haberturkte okudum almanlar flört treni yapmış 14 şubat a bu ne iştir, başka türlü kimse binmiyormu orda trenlere?
Alman Devlet Demir Yolları İdaresi sevgiler günü için flört trenleri kaldırıyor, kampanya Türkleri heyecanlandırdı. O gün trene tek binenler, karşı cinsten biriyle oturtulacak. Tren düdüğü çaldıktan sonra 5 dakika içinde karşıdakini ayartmak şart.

Alman Devlet Demir Yolları (Deutsche Bahn -DB) sevgiler gününde
çöpçatanlık yapacak. 14 Şubat Sevgiler Günü için DB'nin düzenlediği
kampanyada trene tek olarak binenler bir erkek bir kadın olarak karşılıklı
oturtulacak.
Beş dakika karşılıklı oturan çiftler bu beş dakika içerisinde flört
yapacak. Beş dakika sonra makinist trenin düdüğünü çalacak. Bu esnada
birini ayarlayamayan kalkıp hemen başka boş bir koltuğa oturacak. Bu işlem
birini ayarlayana kadar devam edecek.

MASA AYIRMA BİLE VAR

Tam flörtçüler tirende bir birini ayarlarken, Alman Devlet Demir Yolları
tiren garlarının yakınlarında bulunan restoran veya kaffeler de bu işten
başarı ile çıkmış çiftler için masa rezervasyonu yaptıracak. Almanya'nın
önceden belirlenen 15 romantik kentinde gerçekleşecek olan bu çöp çatan
kampanyası: Bayreuth, Berlin, Dresden, Erfurt, Frankfurt am Main, Hamburg,
Hannover, Heidelberg, Kiel, Köln, Leipzig, Mainz, Mühldorf (Oberbayern),
München ve Ulm kentlerinde düzenlenecek. Kapmanyaya son başvuru tarihi ise
10 şubat olarak açıklanırken, kapmanya 14 Şubat Sevgililer Günü saat
19:00'da başlayacak.
Herhalde bizim Türkler bütün rezerveleri yapmıştır umarım tanıdıklara rastlamazlar

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi
Mesajlar: 5322
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 12:12

Mesaj gönderen alabay » 31 Oca Prş, 2008 00:14

Yok, trenler boş değil. Ama insanların birbirleriyle ilişkiye girmeleri ciddî bir problem hâline geldi. Şaka değil.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17339
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 11 Şub Pzt, 2008 21:04

Kesin yataklı vagonlarda ve normal trenlerde yer kalmamıştır :) hızlı treni tercih etmezler sanırım :PPP

Bu arada aşağıdaki haber aslında başka bir şeye işaret ediyor ama bence bu da bir nevi demiryolu aktivitesi :)
Endonezya'da trenlerin tepesinde yolculuk edenlere, güvenlik güçlerinin bu kişileri daha sonra tespit ederek cezalandırması için renkli boya sıkılacak.

Çok yoğun saatlerde yer bulunmadığı için trenlerin tepesinde yolculuk edenlerle yıllardır mücadele eden devlet tren yolu şirketi PT Kereta Api'nin gelecek haftadan itibaren, trenin üstünde yolculuk edenleri tren durduktan sonra tespit etmek için renkli boya sıkma uygulamasına başlayacağı belirtildi.

Şirketin sözcüsü Ahmed Sucadi, belirlenecek kişilerin hüviyetlerine el konulacağını ve bilet kesileceğini söyledi. Endonezya'nın büyük Cakarta bölgesinde, yetersiz ve pahalı ulaşım yüzünden trenlerin tepesinde yolculuk, yasa dışı olmasına rağmen son derece yaygın. Son iki yılda tren tepesinde yolculuk eden en az 53 kişinin yaşamını yitirdiği bildiriliyor.

Kullanıcı avatarı
AyLiN
Aylık Paso
Mesajlar: 90
Kayıt: 14 Eyl Cum, 2007 19:50

Mesaj gönderen AyLiN » 11 Şub Pzt, 2008 22:35

Viyanada bundan 10 yıl öncesine kadar Noel zamanı Noel Baba ve Krampus aktiviteleri olurdu. Yaramazlık yapmış olanlar Krampusdan çok korkar bütün sene uslu kalmayı başardığını düşünenler ise Noel Babanın yanına koşar şeker çikolata alırdı. Aynı aktiviteler sokaklarda da olurdu. Ama artık bu tarz aktiviteler yapılmıyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17339
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Minibüs hattında kitap okuma aktivitesi

Mesaj gönderen Esat » 18 Şub Pzt, 2008 13:08

Güzel ve örnek bir çalışma umarım devamı gelir ve okuma alışkanlığı kazanan bir toplum olmamızda sürekli eleştirdiğimiz minibüslerinde bir katkısı olur. Kooperatif başkanını bu çalışmaya imza attığı için tebrik ediyorum.
Trabzon'da başlatılan ''Okumanın Yeri Olmaz'' kampanyasıyla, Çarşıbaşı-Trabzon arasında çalışan 50 yolcu minibüsüne, 45 dakika süren seyahat sırasında yolcular tarafından okunması amacıyla kitaplar konuldu.

Çarşıbaşı Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trabzon Valisi Nuri Okutan'ın başlattığı ''Trabzon Okuyor'' kampanyası çerçevesinde öncelikle öğrencilerin kitap okumaya teşvik edildiğini belirterek, ''Kütüphanelerdeki kitap mevcudunun artırılması yönünde bir çalışma yapılarak öğrenci başına 10 kitabın düşmesi sağlandı. İkinci aşamada kamu personeli bu uygulamaya dahil edildi. Şu anda kamu personeli ve öğrencilerimiz günde 20 dakika eş zamanlı olarak kitap okuyor ve uygulama başarıyla sürüyor'' dedi.

Kampanyanın üçüncü aşamasında, vatandaşların kitap okumasını teşvik etmek amacıyla ilçelerinde ''Okumanın Yeri Olmaz'' adlı kampanya başlattıklarını ifade eden Özçakıcı, ''Ulaşımda, toplu taşıma araçlarında çok vakit geçirmemizden hareketle, yolcuların bu süreyi kitap okuyarak değerlendirebilmeleri adına Trabzon hattında çalışan 50 minibüsümüze kitap servisi koyduk'' diye konuştu.

-HER MİNİBÜSE KOLTUK SAYISI KADAR KİTAP-
Minibüslere dağıttıkları kitapların Kaymakamlık aracılığıyla temin edildiğini dile getiren Özçakıcı, şöyle devam etti: ''Çarşıbaşı-Trabzon arasındaki yaklaşık 40 kilometrelik mesafeye araçla 45 dakikada ulaşılıyor. Kampanyayla, 7'den 70'e tüm yolcuların seyahatleri sırasında vakitlerini kitap okuyarak değerlendirmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Minibüste kitap okuyan insanımızın, kitapların sürükleyicilik özelliğine kapılarak yolculuktan sonra kitabın tümünü okuyarak bunu alışkanlık haline getirmelerini bekliyoruz.'' Özçakıcı, her minibüse koltuk kapasitelerini düşünerek en az 15 kitap koyduklarını kaydederek, ''Vatandaşlarımızdan da uygulamaya ilişkin çok olumlu tepkiler alıyoruz. Bir kitabın devamını okuyabilmek için gidiş saatini, kitabın bulunduğu minibüse denk getiren yolcular bile var'' dedi. Çarşıbaşı Minibüs Kooperatifi Başkanı Ahmet Kaynak ise şoför esnafının uygulamadan son derece memnun olduğunu belirterek, ''Vatandaşlarımızın yolculuk sırasında kitap okumaları şoförlerimizi de teşvik ediyor. Onlar da sıra beklerken kitap okuyor'' diye konuştu. Minibüs şoförü Egemen Kaynar ise kampanyaya katkı sağlayan tüm kuruluşlara müteşekkir olduklarını ifade ederek, ''Kaymakamlığın bize verdiği kitapları torpido gözünün üzerindeki bölüme yerleştiriyoruz. Yolcularımız da hem minibüsün dolmasını beklerken hem de seyahat sırasında buradan diledikleri kitapları alarak okuyor. Bu kampanyanın başka il ve ilçelere örnek olmasını diliyorum'' dedi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17339
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Tramvay Kiralama

Mesaj gönderen Esat » 11 Haz Çrş, 2008 08:20

Örnekleri Almanya' nın çeşitli kentleri ve Avusturya' da da olan bir yöntem bir tramvay aracını kendinize özel organizasyonlar için kiralayabiliyorsunuz, bizde de İETT otobüs kiralıyor, ya da reklam ve film çekimleri için araç kiralanabiliyor ama burada bahsettiğimiz zaten raylı taşıma da bir sıkıntısı kalmamış şehrin araçlarıda kiraya verelimde yatan araçtan para kazanalım olsa gerek :) bunlardan bir tanesinin resimleri aşağıda Berlin toplu taşıma şirketinin BERLINERFAHRBAR tramvayı, bir tramvayı bir kısmı bar bir kısmı oturma alanı gibi düzenlemiş ve tanıtımlar, küçük toplantılar ve doğum günü kutlaması gibi organizasyonlar için veriyorlar ilginç geldiği için resimlerini yüklüyorum

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi
Mesajlar: 5322
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 12:12

Mesaj gönderen alabay » 11 Haz Çrş, 2008 11:08

Burada da Partywagen var, aslında her kentte böyle şeyler var.

BERLINerFAHRBAR çok ilginç bir kelime oyunu:

Berlin - Berlin
Berliner - Berlinli
Fahrbar - Tekerlekli bar
Erfahrbar - öğrenilebilir/görülebilir
Berlin Fahrbar - Berlin Tekerlekli Barı
Berliner Fahrbar - Berlinli Tekerlekli Barı
Berlin erfahrbar - Berlin'i öğrenmek/anlamak

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17339
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Rötara Kizip Tren Yakmak

Mesaj gönderen Esat » 04 Eyl Prş, 2008 22:23

Hastayim bu Arjantinlilere havadan nem kapip isyan cikariyorlar birde benim milletime barbar diyenlere bakin ulen kuzuyuz biz be kuzuuu..
Arjantin'de sabah işe gidiş saatinde yapılan rötarlara kızan yolcular, bir banliyö trenini yaktı.Televizyonlarda, başkent Buenos Aires'in batı kenar mahallelerinden Merlo'daki tren istasyonunda yanan trenin görüntüleri yayınlandı.

Castelar istasyonunda ise yolcular bilet gişelerini taşa tuttular ve tren yollarına barikatlar kurdular. Birçok yolcu sabah saatlerinde yapılan rötarlar nedeniyle işe gidemediklerini belirtti.

Arjantinin dökülen tren yollarında sık sık rötarlar yapılıyor ve bu da yolcuların kızgınlıklarının zaman zaman şiddete dönüşmesine yol açıyor. Yolcular geçen yıl başkentin güney istasyonlarından birinde bir vagonu yakmışlar, ana istasyonlardan birinde de polisle yolcular arasında şiddetli çatışmalar çıkmıştı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17339
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

22 Eylül Dünya Otomobilsiz Günü

Mesaj gönderen Esat » 22 Eyl Pzt, 2008 14:59

Macaristan Devlet Demir Yolları tarafından yapılan açıklamada, kampanyanın "Dünya Otomobilsiz Günü" çerçevesinde başlatıldığı, trenle yolculuk yapanların sayısının artmasının hedeflendiği kaydedildi.

Açıklamada, bugün araç ruhsatlarını gösteren herkesin trene ücret ödemeden binebileceği belirtildi.

Ülkedeki çevreci dernekler, başkent Budapeşte'deki araç trafiğinin normalin çok çok altında olacağını tahmin ediyor.
Bizde Park et Devam et yapıyoruz, nasılmı arabanla geliyorsun İBB değnekçisinin otoparkına arabanı bırakıyorsun onlar seni minibüsle götürüyor :) tabi toplamda 6-7 arabalık işi bir araba yapıyor ama ne bileyim yani P+R böylemi be kardeşim, niye Avrupa ya geziye gelir bu belediye çalışanları bilmem ki domuz etide yememek için aç bilaç dolaşmaktan herhalde neyin ne olduğunu anlayamıyorlar sonra ortaya bu işler çıkıyor :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17339
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Pink ULF

Mesaj gönderen Esat » 08 Eki Çrş, 2008 15:57

Viyana da özel günler ve aktiviteler için tramvay kiralandığı çokça olur. Bunlardan birisi de Avusturya' da Göğüs Kanseri ile ilgili bilgilendirme bilinçlendirme çalışmaları yapan Brustgesundheit grubuda bir tramvayı Pembe renk ile kaplatarak bir kampanya çerçevesinde kenti dolaşmışlar.

Pink Ribbon (sanırım pembe kurdele demek) isimli bu grubun aktivitesinden bir kaç kare var aşağıda, ülkemizde de bu tip aktiviteler yapılıyor bulabilinirse resimleri eklense iyi olur adamlar bizi hepten hödük zannediyor.

Resim Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi
Mesajlar: 5322
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 12:12

Mesaj gönderen alabay » 08 Eki Çrş, 2008 21:52

Eh, herhalde tren ve tramvay ağlarımız, öksür oksüüür, görüyorlardır da ...

O yüzden hötörölük zanediliyordur :lol:

B. Alabay

Cevapla

“Etkinlikler [Sempozyum-Konferans-Toplantı]” sayfasına dön