1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

gan-B.01 » "GAZİRAY" Gaziantep Banliyö Projesi

Gönderilme zamanı: 15 May Pzr, 2011 13:08
gönderen Esat
Gaziantep ili son dönemde kent içi raylı sistemlerde akıllı yatırımlar yapmaya devam ediyor. Daha önce inşa ettikleri tramvay hattını işletmeye açmışlardı, burada geliri belli bir Anadolu şehri olarak yüksekten uçmadan ikinci el araçlar ile ihtiyaçlarını görme yoluna giderek bence güzel bir başlangıç yaptılar, umarım bu araçlarda yapılan revizyonlar bilinen bazı sorunların yaşanmasınında önüne geçmiştir. Şimdi de İzmir' de uygulaması yapılan ve EGERAY adı ile işletilen TCDD Banliyö ve Belediye ortaklığındaki çalışmanın bir benzeri hayata geçiriliyor. GAZİRAY ismi verilen sistemde yolcu talebinin her geçen gün arttığı iki sanayi bölgesi Başpınar ile Mustafayavuz arasında, 22 km uzunluğundaki hatta 15 istasyonla hizmet vererek, günde 100 bin kişiyi taşımayı hedeflediklerini belirtmişler. Şimdiden hayırlı olsun diyelim, ben henüz detayları araştırmadım, burada mevcut bir demiryolu varda bunun iyileştirmesi ile mi sistem ortaya çıkarılacak yoksa yeni bir hatmı kurulacak bu detaya vakıf değilim, bilen birileri varsa ve bizi aydınlatırsa memnun oluruz.

http://www.lojiport.com/gaziantep-gazir ... 28797h.htm

TCDD ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde hayata geçecek olan Gaziantep Banliyö İşletmeciliği (GAZİRAY) Protokolü’nün imza töreni, Ulaştırma Bakanı M. Habib Soluk, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in katılımıyla 16 Mayıs 2011 Pazartesi günü saat 11.00’de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Yerel yönetim, merkezi yönetim ve kamu kuruluşu işbirliğinde İzmir’e kazandırılan EGERAY’ın bir örneği olan GAZİRAY, mevcut hafif raylı sistemle entegre olacak.

Metro standardında kent içi toplu taşımacılık sistemi olan GAZİRAY, yolcu talebinin her geçen gün arttığı iki sanayi bölgesi Başpınar ile Mustafayavuz arasında, 22 km uzunluğundaki hatta 15 istasyonla hizmet vererek, günde 100 bin kişiyi taşıyacak.

Klima ve güvenlik sistemi başta olmak üzere, her türlü konfora sahip banliyö dizilerinin hizmet vereceği proje, nüfusu 1 milyon 700 bine ulaşan Gaziantep’in kent içi ulaşımına önemli katkı sağlayacak.

Gönderilme zamanı: 04 Haz Sal, 2013 15:48
gönderen Esat
Gaziray projesi istasyonları

Resim

Re: gan-B.01 » "GAZİRAY" Gaziantep Banliyö Projesi

Gönderilme zamanı: 31 Oca Sal, 2017 15:06
gönderen Esat
Gaziray da yıllar sonra bir takım gelişmeler olmaya başladı. 1 Eylül de yapılan ihaleyi Gülermak-Kolin-Kalyon 3 lüsü kazanmış ve TCDD tarafından sözleşme için davet edilmiş. Haberin Tren Haber' in facebook sayfasından okudum, hayırlı olsun diyorum, çok uzun süre sonra da olsa bu hat üzerinde de bir gelişme olması güzel

Re: gan-B.01 » "GAZİRAY" Gaziantep Banliyö Projesi

Gönderilme zamanı: 23 Haz Cum, 2017 00:57
gönderen yakupfurkan24
Şu aralar eski rayların sökümü yapılıyor. İnşaat gelişmeleri devam ediyor.