ank-M.04 » Ankara Metroları

Kullanıcı avatarı
kemal
Hareket Amiri

Mesajgönderen kemal » 06 Ara Cmt, 2008 23:29

Doğru orası istasyondan hemen sonraki çıkış.

hasancicek37
Sezonluk Yolcu

Mesajgönderen hasancicek37 » 22 May Cum, 2009 16:43

Bu Ankaray'la Ankara motrosu arasındaki farkı bir türlü analayamadım..İsimleri neden farklı..İşletimcileri mi farklı yoksa..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesajgönderen Esat » 22 May Cum, 2009 17:26

Hayır ikisinide BUGSAŞ işletiyor. Sanırım bu iş ilk yapılırken havasına kapılarak Ankaray denilmiş :) bu şaka kısmıda, tahminimce şu bir türlü zihinlerden kaldıramadığımı Hafif Metro, Ağır Metro karışıklığından olsa gerek, Ankaray hafif metro kapasitesi ve yapısında inşaa edilmişti diye biliyorum, sonrasında inşaatına başlanan diğer sistemlerin kapasitesi daha yüksek olduğu için onları metro diye ayırmak gereği hissetmiş olabilirler. Yani bunlar benim şu anda tahmin edebildiklerim, bunun dışında ben arada bir fark olduğunu sanmıyorum ya neyse :)

hasancicek37
Sezonluk Yolcu

Mesajgönderen hasancicek37 » 22 May Cum, 2009 19:51

Ben de Ankaray'ın banliyö görevi gördüğünü tahmin ediyordum ama sağolasın:)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesajgönderen Esat » 22 May Cum, 2009 19:57

Eh bak sen benden çok biliyormuşsun :) valla bir şey diyemem, kaç dizi çalışır saatlik performansı nedir, kapasitesi nedir? Ama olabilir de Ankaray dediğimiz şeyi ömrü hayatımda bir kere gördüm onda da yan gözle baktım :D

Artık onlara da banliyö demiyoruz ya o zaman ondan afili bir isim vermişlerdir, bak burdaki de Marmaray olacak, o zaman Kayseray la Antray ne oluyor? Karışık iş, isim kalabalığı

senturk90
Sezonluk Yolcu

Re: Ankara Metroları

Mesajgönderen senturk90 » 03 Eyl Prş, 2009 19:34

kemal yazdı:Ankaray;
İlk aşaması 8,7Km uzunluğunda Ankara'nın ilk metrosu 1996 yılından beri hizmette.
11 istasyon, 11 Ansalso Breda tren(33 üniteden oluşuyor.) saatte 16,000 yolcu kapasiteli.
Resim
Metro;
İlk aşaması 14,6Km uzunluğunda,12 istasyon ile 1997 den beri hizmette. 40,000 kişi/saat kapasiteli toplam 108 ünite Bombardier araçları ile hizmet veriyor (72 baş vagon+36römork)
Resim

Arkadaşlar burada birşey sormak istiyorum.Arkadaş birisine Ankaray birisine metro demiş.Hemzemin geçit olmadığından ve devlet demiryollarına bağlı olmadıklarından sonuçta ikiside metro değil mi? Arada benim bilmediğim birşeyler mi var? Yani ikisini de iki ayrı kuruluş mu işletiyor da bu yüzden mi böyle?Yoksa hatlara verilen isimler mi bunlar? Benim bildiğim birisi hafif raylı sistem (lrt), diğeri ağır raylı sistem.Yani aralarındaki fark sadece taşıyabilecekleri yolcu kapasitesi.Ulusal demiryollarına bağlı olmdıklarından ve hemzemin geçit olmadığından ikiside metro statüsüne girmiyor mu?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesajgönderen Esat » 03 Eyl Prş, 2009 20:10

Ulusal demiryolu bağlı olmamanın metro olmak ile bir alakası yok en azından ben olmadığına inanıyorum çünkü ulusal demiryoluna bağlı metro hatları da var. Hemzemin olmamakta tek başına bir kriter değil. Aslında cevabı siz vermişsiniz zaten aralarında sadece kapasite farkı var ikiside metro, ülkemizde kent içi demiryoluna atılım yapılırken jargon da yapılan yanlışın semeresi diyelim buna.

Ankaray sistemin birisine yönetimin vermiş olduğu bir isim diğerine Ankara metrosu diyorlar :) tabi yeni etap ve güzergahlar açılınca onlara da Ankara Metrosunun güzergahları diyorlar :) Yanlız kapasite dışında bir takım teknik farklılıkları da var muhakkak çünkü LRS ler ile metrolarda her şeyden önce araçların otomotik kumanda edilip edilememesi farkı var.

Benim bildiğim bu ama daha doğrusunu bilen varsa düzeltince bende öğrenmiş olurum :)

Bir de şu an emin değilim ama her ikisinide EGO işletiyor yani farklı kurum da söz konusu değil.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesajgönderen Mehmet Kasım » 28 Eyl Pzt, 2009 15:30

Bayramda ankaradaydım. tam başar abilik bir olay yaşadım. Beypazarı'ndan dönüşte kaptana dedim ki ben gara gitmek istiyorum, nerede inmem lazım. kaptan bana dedi ki; seni akköprüde indireyim oradan ankaraya bin. o gider dedi. bende teyid etmek için gara metro gidiyor mu dedim, o da hayır metro değil ankaray'a bineceksin dedi :)

Demek ki ankaray metro değil hee :)

pırt mı :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesajgönderen Esat » 28 Eyl Pzt, 2009 17:48

Başar olsa 35 dk anlatırdı adama pırt ne zırt ne :) ama adam en azından hafif metro gidiyor dememiş be abi Ankaray gidiyor demiş daha ne :D

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesajgönderen Mehmet Kasım » 29 Eyl Sal, 2009 11:52

Esat yazdı:Başar olsa 35 dk anlatırdı adama pırt ne zırt ne :) ama adam en azından hafif metro gidiyor dememiş be abi Ankaray gidiyor demiş daha ne :D

onada şükür. hafif metro demedi. ama ankaray iyi dil yapmış milletin ağzında. şaşırdım. metro diyorsun hayır diyolar meto öbür hat. peki mesela keçiören hattı açılınca ne diyecekler? KEÇİRAY :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesajgönderen alabay » 30 Eyl Çrş, 2009 13:04

Ama anlıyorsunuz keçikafayı, di mi? 35 dakikada değil, beş dakikada adamı pes ettirirdim!

Başar

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesajgönderen Mehmet Kasım » 30 Eyl Çrş, 2009 13:44

alabay yazdı:Ama anlıyorsunuz keçikafayı, di mi? 35 dakikada değil, beş dakikada adamı pes ettirirdim!

Başar

bunu ankara büyükşehir belediyesine yazalım. neden ankaray gibi uydurma isimler buldunuz diye. şuna metro deyin ve adam gibi numaralandırın diye. m1, m2, m3.

ibb ile irtibat kurduğumuz gibi ankara, bursa, samsun, eskişehir gibi yerlerede keşke yazsaydık.

bursaray
kayseray
samray
antray
ankaray
estram

Çayyolu metrosu açılınca ÇAYRAY mı diyecekler. Allah Allah

“Ankara Metro Hatları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir