ant-T.04:03 » Varsak-Atatürk Tramvay Hattı

Cevapla
Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2140
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

ant-T.04:03 » Varsak-Atatürk Tramvay Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 29 Haz Cmt, 2019 19:11

Antalya’da bir süredir inşaatı devam eden Varsak-Otogar Tramvay Hattı, 31 Mart’taki yerel seçimlerden bir hafta önce seferlere başlamış, ancak 1 Nisan günü yeniden seferlere kapatılmış, Temmuz sonunda yeniden seferlere başlaması bekleniyormuş..

Kısa bir süreliğine de olsa faaliyet göstermiş olduğu için şimdiden işletme başlığını açıyorum, müsaadenizle..

Haber: https://www.haberturk.com/antalya-haber ... i-sistemde
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek 3. Aşama Raylı Sistem Hattı’nda devam eden çalışmaları yerinde inceledi. 31 Mart seçimleri öncesinde açılan Varsak-Otogar güzergahındaki seferlerin seçimlerin ardından yüklenici firma tarafından teknik testlerin yapılması amacıyla durdurulduğunu vurgulayan Başkan Böcek, “Temmuz ayı sonu itibariyle 3. Aşama Raylı Sistem Otogar’dan Varsak’a kadar açılmış olacak” dedi.
Göreve geldiği günden bu yana 3. Aşama Raylı Sistem hattı ile ilgili süreci yakından takip eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhitin Böcek, Başkan Danışmanı ve Sözcüsü Dr. Öğretim Üyesi Cem Oğuz ve Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanı Hülya Atalay ile birlikte incelemelerde bulundu. Raylı Sistem İnşaat alanında çalışan işçilerle selamlaşan Başkan Böcek, inşaatın tünel bölümünü de gezdi.

Başkan Böcek, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinden bir süre önce hizmete açılan ancak 1 Nisan 2019 tarihinde yüklenici firma tarafından teknik eksiklerin tespit edilebilmesi amacıyla seferleri durdurulan 3. Etap Raylı Sistemin VarsakOtogar hattı arasında yolcu taşımaya başlayabilmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Sistem teknik testlerden geçiyor
Trafik ve yolcu güvenliği açısından sistemin teknik anlamda 28 testten geçmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Böcek, “28 test can ve mal güvenliği açısından son derece önemliydi. Ben mazbatamı almadan önce burası yüklenici firma tarafından durdurulmuştu. Biz de arkadaşlarımızla birlikte hemen toplantılarımızı yaptık ve sürece hız verdik” dedi.

Böcek, Temmuz ayı sonu itibariyle 3. Aşama Raylı Sistem Hattı’nın Otogar’dan Varsak’a kadar olan bölümünün açılmış olacağını belirterek, “Bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Allah kaza bela vermeden hayırlısıyla sevgili Kepezli hemşehrilerimizin hizmetine Temmuz ayı sonunda inşallah açmış olacağız. O zamana kadar da 28 test tamamlanmış olacak” diye konuştu.

Otogar üniversite arasında çalışmalar sürüyor
3. Aşama Raylı Sistem Hattı’nın Varsak’tan Zerdalilik’e kadar olan toplam uzunluğunun 24,4 kilometre olduğunu ifade eden Başkan Böcek, hattın geri kalanı için de çalışmaların devam ettiğini söyledi. Böcek, “Otogarı geçince tünelin çalışmaları devam edecek. Akdeniz Üniversitemizden ve Meltem’den nostalji tramvayı hattına ulaşıp toplamı 24,4 kilometre olan çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

1 Nisan 2019 tarihi itibariyle Varsak-Otogar arasında yapımı tamamlanan hatta sistemi durduran yüklenici firma, araçdurak ve güzergah gabarisi uyum testleri, elektrik altyapısı kataner sistemdezeksman ve trafo bağlantısı testleri ile sistem seyir süresigüzergah üzeri kavşak sinyalizasyon süreleri tespiti testlerini tamamladı. Yüklenici firma, durak isimlendirme, bilet sistemi ve engelli yönlendirmelerine yönelik çalışmalarına da devam ediyor. Bahse konu işlerin yapımının Temmuz ayı sonunda tamamlanmış olması hedefleniyor. Bunun ardından Varsak-Otogar arasındaki 11 kilometrelik hattın geçici kabulü, Büyükşehir Belediyesi meclisine sunumu ve belirlenen sözleşmesi şartlar altında Ulaşım A.Ş.’ye devri gerçekleştirilecek.

Otogar kavşağı geçiş tüneli yapılıyor
Öte Yandan, toplam uzunluğu 24,4 km olan 3. Etap Raylı Sistem Hattı’nın Sakarya BulvarıDumlupınar Bulvarı arasında yer alan Otogar Bölgesi yapılarında ve Varsak depo sahası faaliyetleri de devam ediyor. Otogar Kavşağı geçişini sağlayacak olan yerin 24 metre altındaki bin 300 metre uzunluğunda olan tünelin çalışmaları ise sürüyor. Tünel çalışmalarına ek olarak VarsakOtogar Hattı’nın devamı olan Akdeniz Üniversitesi yönündeki çalışmalara da başlandı.

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2140
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: ant-T.04:03 » Varsak-Otogar Tramvay Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 30 Tem Sal, 2019 21:36

Varsak-Otogar Hattı Ağustos ayında yolcu taşıyacak: https://www.haberturk.com/antalya-haber ... -tasiyacak
Antalya Büyükşehir Belediyesi, 3. Etap Raylı Sistem Varsak-Otogar Hattında kum torbalı deneme sürüşleri başladı. Güvenlik testlerinin tamamlanmasının ardından yolculu seferlere başlanacak.

Testleri tamamlanmadan açılışı yapılan ve daha sonra seferleri durdurulan 3. Etap Raylı Sistem Varsak-Otogar hattında eksiklerin giderilmesine yönelik test çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Güvenlik testleri kapsamında tramvay yolcu taşımaya başlamadan önce kum torbaları ile deneme sürüşlerine başlandı. Testlerin başarıyla sonuçlanmasının ardından tramvayın, Ağustos ayında yolcu taşımaya başlaması hedefleniyor.

Kum torbalı deneme
Kamu menfaati doğrultusunda hizmet verebilmesi için yapılması gereken testler bitirilmeden yolcu taşımaya başlayan 3. Etap Raylı Sistem Varsak-Otogar Hattında, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in talimatıyla başlayan 28 ayrı test büyük ölçüde tamamlandı. Bu kapsamda prototip testi, üretim testi, montaj sonrası testler, kabul testleri, sistem testleri, entegrasyon ve arayüz çalışma testleri ve güvenlik testleri başarıyla gerçekleştirildi. Son olarak güvenlik testleri kapsamında tramvay vagonlarına 20 ton kum torbaları yüklenerek, enerji iletim hattı, tramvay ve rayların uyumu test edildi.

Ağustos ayında yolcu taşınacak
29 Temmuz itibariyle ”deneme işletmesi” kapsamında çalıştırılmaya başlanan Varsak-Otogar hattında olması gereken işletme performansı sağlanana kadar deneme sürüşleri aralıksız devam edecek. Tramvayın test sürüşlerinin ardından Ağustos’ta yolcu taşımaya başlaması planlanıyor.

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2140
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: ant-T.04:03 » Varsak-Atatürk Tramvay Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 22 Ağu Prş, 2019 13:02

Hattın adını Varsak-Otogar zannediyordum, çıkan tüm haberler de bu yönde idi..
Aşağıdaki Antray haritasına göre hattın adı Varsak-Atatürk olduğu ve Otogar yönüne doğru otobüsle aktarma sağlandığı için başlığı da bu doğrultuda değiştiriyorum..

Resim

Cevapla

“Antalya Tramvay Hatları” sayfasına dön