kay-T.11 » Kayseri Tramvay Hatları EN13816 Hizmet Kalitesi Standart Çalışması

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17323
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

kay-T.11 » Kayseri Tramvay Hatları EN13816 Hizmet Kalitesi Standart Çalışması

Mesaj gönderen Esat » 15 Ara Cum, 2017 06:58

Kayseri Ulaşım AŞ bünyesinde işletilmekte olan 2 adet tramvay hattı var bildiğiniz üzere, aldığım bilgiye göre işletmeci kuruluş tramvay hatlarında hizmet kalitesini yükseltmek, verilen hizmetin standartlarını oluşturmak ve bu standartların korunması içinde bir takım denetim ve yönetim sistemi kurmak adına çalışmalar yapıyor. Çalışma EN13816 Toplu Taşımacılıkta Hizmet Kalitesi standardı çerçevesinde yapılıyor ve son aşamalara doğru geliyorlar. Konu ile ilgili biraz daha detaylı bilgi vermeye çalışacağım inşallah ama bugün biraz yoğunum :) bu standart ülkemizde sadece İstanbul' da daha önce alınmıştı, işin o tarafının detaylarını da yazarım isterseniz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17323
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: kay-T.11 » Kayseri Tramvay Hatları EN13816 Hizmet Kalitesi Standart Çalışması

Mesaj gönderen Esat » 17 Ara Pzr, 2017 18:39

Sitede Kayseri den yazan kimse yok galiba emin değilim ama olsa da bilgi aktarsalar süper olurdu :) Neyse ben devam edeyim, EN13816 toplu taşımacılık şirketlerinin bir takım kriterler belirleyip bu kriterler çerçevesinde standardizasyonları oluşturması, uygulaması, bunlarda devamlılığın denetlenmesi, kendi içerisinde bir takım yaptırımlar ile düzeltme ve iyileştirilmelerin sürdürülmesi gibi bir süreç silsilesi. Belirttiğim gibi ülkemizde bu konuda daha önce alınan tek sertifikasyon İstanbul' da M2 hattında ama işletmeci Metro İstanbul tüm hatlarında bu standart çerçevesinde verdiği taahhütleri uyguluyor, yani aynı denetimleri her hatta uyguluyor, zaten bildiğim kadarı ile önümüzdeki dönemde diğer hatlarında da bu sertifikasyon çalışmasını yapmayı da düşünüyorlardı.

Kayseri' ye dönersek, haberiniz var mı bilmiyorum ama Kayseri' de otobüs işletmesi de Kayseri Ulaşım AŞ ye bağlandı, bununla birlikte KAYBİS bisiklet sistemi, kart ve ödeme sistemi ve otopark sistemi de Kayseri Ulaşım bünyesinde artık, bu da sistemin bir bütün olarak elden geçirilmesi ve iyileştirmeler yapılmasını sağlamak adına bence önemli. Bahsettiğim EN13816 sertifikasyonu şimdilik sadece tramvay hatlarında gerçekleştirilecek ama yine bahsettiğimiz üzere benzer bir denetim mekanizmasını otobüs işletmesinde de yapmaya çalıştıklarını biliyorum, orada da altyapıyı hazırlamış olacaklar böylece.

Standart kriterleri yolcuların bazı bilgilere her yerde erişebilmesini şart koşuyor, mesela ağ haritaları, sefer tarifeleri, ücret tarifeleri gibi, bilet alımında sağlanması gereken kolaylıklar, kullanım talimatları, dilek şikayet yönetimi gibi, ayrıca temizlik ve güvenlik gibi kriterler içinde eşik değerler belirleniyor, burada ortaya çıkan zorunluluklar hizmet kalitesinin ölçümü ile kontrol ediliyor.

Umarım yolcuların da farkında olacağı bir yapı ortaya çıkar ve sistemde geleceğe dönük iyileştirmeler sağlıklı olarak yapılabilir.

Cevapla

“Tramvay Hatları Genel Konular” sayfasına dön