tr-HT.03:01 » Ankara-Eskişehir YHT Hattı İnşaa Süreci

Mehmet Kasım
Seyyah
Mesajlar: 4319
Kayıt: 09 Kas Cum, 2007 12:38

tr-HT.03:01 » Ankara-Eskişehir YHT Hattı İn&#

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 16 Kas Cum, 2007 16:07

www.tcdd.gov.tr

İlk sayfada müthiş heyecanlandığım video.

Ve 30 Ekim 2007 tarihli son resimler.

http://www.tcdd.gov.tr/genel/sonhizli/index.htm

Resim


Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17323
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 21 Nis Pzt, 2008 11:01

TCDD Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, inşaatı tamamlanan ancak test ve ölçüm çalışmaları ile sinyalizasyon çalışmaları devam eden Ankara-Eskişehir Hızlı Tren Hattında, altyapı eksikliklerinin saptanması amacıyla ultrasonik araçla inceleme yapıldı.

Almanya'dan kiralanan araçla, raylarda çatlak, kaynak noktaları ve bağlantı unsurları gibi yoldaki fiziki eksiklikler araştırıldı. Ultrasonik ray ölçüm aracının elde ettiği veriler Almanya'daki laboratuvarda incelendi. Hattın genel olarak durumunun iyi olduğu, bazı küçük eksiklikler saptandığı belirtildi. Bu eksikliklerin hızlı tren hatlarında kabul edilen uluslararası referans değerlerin üzerinde ancak güvenlik değerlerinin altında olduğu ifade edildi. TCDD uzmanlarının, saptanan eksiklikleri detaylı bir şekilde inceledikleri bildirildi.

TCDD Genel Müdürlüğü teknik ekiplerinin, saptanan eksiklikleri bir hafta gibi kısa sürede giderecekleri, ardından ultrasonik ray ölçüm aracının bir kez daha hatta girerek, son değerleri saptayacağı kaydedildi.

TEST SÜRÜŞLERİ BAŞLAYACAK

TCDD Genel Müdürlüğü yetkilileri, Ankara-Eskişehir Hızlı Tren Hattının Ankara-Polatlı kesiminde sinyalizasyon çalışmalarının da tamamlandığını, Nisan ayı sonunda ya da en geç Mayıs ayı başında hızlı trenin bu kesimde test sürüşlerine başlayacağını, sinyalizasyon çalışmalarının diğer kesimlerde tamamlanmasıyla testlerin hattın tamamında gerçekleştirileceğini ifade etti.

Bu arada, İspanya'dan temin edilen ve Ankara-Eskişehir hattında kullanılacak hızlı tren setinin statik testleri sürüyor. Hızlı trenin bu kapsamdaki testleri Behiçbey-Etimesgut mevcut konvansiyonel hattında, standartlarda öngörülen program dahilinde gerçekleştiriliyor.

Hızlı trenin Ankara-Eskişehir hattındaki test sürüşlerinin sonbahara kadar sürmesi bekleniyor. TCDD Genel Müdürlüğü, test sürüşlerinin ardından yılın sonuna doğru hızlı trenle yolcu taşımacılığına başlamayı planlıyor. Hızlı tren yolcu taşımacılığına başladığında Ankara-Eskişehir arası demiryolu ulaşımı 3 saatten 1 saat 10 dakikaya inecek.

Mehmet Kasım
Seyyah
Mesajlar: 4319
Kayıt: 09 Kas Cum, 2007 12:38

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 23 May Cum, 2008 12:29

Bu sene binebilecekmiyiz bakalım hızlı trene. Açılsın mutlaka gidip bineceğim.

Mehmet Kasım
Seyyah
Mesajlar: 4319
Kayıt: 09 Kas Cum, 2007 12:38

206 KM'LİK HATTIN MALİYETİ 437+381=818 Mİ

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 06 Haz Cum, 2008 13:19

http://www.arkitera.com/h29882-hizli-tr ... cikti.html


TCDD'nin verilerine göre Ankara-İstanbul arasındaki hızlı tren güzergâhının ilk etabını oluşturan Ankara-Eskişehir hattı için öngörülen 437 milyon euroluk maliyet 654.9 milyon euroya çıktı. Ayrıca hızlı tren teknolojisindeki gelişmeye ayak uydurmak için yapılan 63.1 milyon euroluk harcamayla toplam ek maliyet 281 milyon euroya yükseldi. TCDD birkaç gün önce 100 milyon euroluk ek ödenek talep ederken bu kabul görürse ek maliyet 381 milyon euroya çıkarak ilk etabın başlangıç maliyetini neredeyse ikiye katlamış olacak

Mehmet Kasım
Seyyah
Mesajlar: 4319
Kayıt: 09 Kas Cum, 2007 12:38

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 27 Ağu Çrş, 2008 15:26

http://www.polatli.bel.tr/haber.asp?hab ... kategori=8#

Hızlı Tren'in Polatlı İstasyonu'ndan görüntüler var. Çok büyük geldi yükleyemedim. Offf.

Belediye Başkanı Yakup Çelik, Ankara-İstanbul Hızlı Treni Polatlı İstasyonunda Başkan Yardımcısı Hüseyin Kale ve basın mensuplarıyla incelemelerde bulundu. Test sürüşleri devam eden Hızlı Tren Hattında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Belediye Başkanı Yakup Çelik, Ankara-Polatlı arasının 20 dakikaya ineceğini söyledi. Başkan Çelik, “Hızlı Trenin buradan geçmesinden ziyade Polatlı’da hızlı tren istasyonunun varlığı çok önemli. Biz yerel yönetim olarak ta Belediye olarak ta önemsiyoruz. Doğrusu çorbada tuzum olduğu içinde huzur duyuyorum. Bu istasyonun burada yapılabilmesi için, buraya konması için uğraştığımızı da yakın çevremizdeki yakın çalıştığımız arkadaşlar çok iyi biliyorlar. Sayın Bakanım ve değerli Devlet Demiryolları yetkilileri bu anlamda Polatlı’nın potansiyelini gördüler bizi kırmadılar. İşte gördüğünüz gibi hızlı tren istasyonu buraya Polatlı’ya kuruldu.“ dedi. Toplumların gelişiminde ulaşım ve iletişimin önemine değinen Başkan Çelik, “Ulaşım ve iletişimi sağladığınızda artık gelişmenizin önündeki engeller kalkmış demektir. Burayı bir havaalanından çok daha fazla önemsiyorum. Niye? Ankara 20 dakika, Eskişehir 40 dakika, İstanbul 2,5 Saat. Böyle bir şey. Artı yarın Konya Tren yolu işlemeye başladığında o da 40 dakikalık bir yol.”dedi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17323
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 27 Ağu Çrş, 2008 15:34

Güzel olan yolun bu bölümünde 4 adet yolun yapilmis olmasi yani olmasi gerektigi gibi, burada hizli tren durmayacak ise orta yollardan gidecek duracak ise yan yollarda peronlara yanasacak sanirim ama ne bileyim Polatli gibi madem potansiyeli olan bir yer burasi peron biraz dar degilmi? Asansör ufak degilmi? mi? mi? mi?

Resim

Resim

Resim

Mehmet Kasım
Seyyah
Mesajlar: 4319
Kayıt: 09 Kas Cum, 2007 12:38

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 27 Ağu Çrş, 2008 15:37

Esat yazdı:Güzel olan yolun bu bölümünde 4 adet yolun yapilmis olmasi yani olmasi gerektigi gibi,
Ankara-Konya Hızlı Tren Hattı da buradan geçecek. Polatlı iyi bir üs oluyor. Taşımacılık yapılacak galiba.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17323
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 27 Ağu Çrş, 2008 15:42

Cok güzel seyler oluyor ya, bakalim bir iki aya kadar ucuz bir bilet ayarlayabilirsem kisa bir hizli tren turu yaparak buralardaki mevcut durumu fotograflamak istiyorum sonrasinda is size düsüyor kardes size oradan resimler cekerseniz Türkiye de yapilan isin durumunu karsilastirmis oluruz ne dersiniz?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17323
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 10 Eki Cum, 2008 11:14

Konfor testlerine dün başlayan hızlı tren, çocukların raylara taş koyma ve taş atma alışkanlığından nasibini aldı. Hattaki taşla sarsılan ve bir anda durmak zorunda kalan trenin sürüş ekibi, raylara köylü çocuklarca taş yerleştirildiğini tespit etti. Saatte 250 km hızla giden trene taş atan çocuklar da trenin ön camının patlamasına sebep oldu.

Ankara-Eskişehir arasındaki hızlı tren seferlerini 15 Aralık'a yetiştirmeyi planlayan TCDD'nin, deneme testleri sırasında başına olmadık işler geliyor. TCDD'nin deneme sürüşlerinin yapıldığı hatta, önce kuşlarla başı derde girdi. Her gün birkaç kuş, 250 kilometre hızla gelen trenin oluşturduğu hava akımına kapılarak can veriyordu. TCDD, uluslararası kuruluşlar dahil, kuş ölümlerinin önüne geçebilmek için çalışma yürütürken, şimdilerde hiç beklenmedik bir olay daha yaşandı. İnsansız gerçekleştirilen deneme seferlerinin birinde, hızla giden tren rayının üzerine taş konuldu. Trenin, raydaki taşa çarpması sonucu büyük bir sarsıntı oluştu. Test sürüşü yapan ekip, ne olduğunu anlamadığı için korkulu anlar yaşandı. Treni durduran ekip, olay yerinde yaptığı ilk incelemede, rayların üzerine taş konulduğunu tespit etti. Yetkililere göre taşlar, civar köylerdeki çocuklar tarafından yerleştirildi. Bu kapsamda TCDD Genel Müdürlüğü, jandarmayla birlikte oluşturduğu ekiple civar köyleri gezmeyi ve vatandaşları hızlı tren konusunda uyarmayı planlıyor.

Devam eden hızlı tren deneme seferleri sırasında karşılaşılan başka bir sıkıntı ise ülkece eski bir alışkanlığımız olan trenlere taş atma olayı... Konvansiyonel (düşük hızlı tren) trenlere taş atmakla meşhur ülkemizde, aynı alışkanlık hızlı tren hattı üzerinde de yaşanıyor. Sürüşler sırasında atılan bir taş, trenin ön camını patlattı. Yetkililer, hızlı trenle, konvansiyonel trenler arasında fark olduğuna dikkat çekerek, "Hızlı tren, 250 kilometre hızla gidiyor. Bu hızla giden bir tren, frenleme yaptığı andan itibaren durması için en az 3-4 kilometre ilerliyor. Bu bilinmeli. Oluşabilecek tehlikenin herkes bilincinde olmalı." diyor.

Türkiye, Avrupa'da 6'ncı dünyada 8'inci hızlı tren teknolojisiyle tanışmak için geri sayıma başladı. TCDD, Ankara-Eskişehir arasında hızlı tren ticari seferlerine 15 Aralık'ta başlamak için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bu amaçla yolcusuz gerçekleştirilen hızlı tren deneme sefer sayısını artıran TCDD, Ankara-Eskişehir hattında kesintisiz olarak 250 kilometre hıza kadar ulaştı.
İki çözüm var ya o çocukları münasip bir yerlerinden katener direklerine asarsınız ya da babalarına öyle bir para cezası geçirirsiniz ki o taşı atan çocuğun çocuğu bile devlete borç öder başka türlü bu millet adam olmayacak.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi
Mesajlar: 5302
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 12:12

Mesaj gönderen alabay » 10 Eki Cum, 2008 15:42

Vay vay vaaay ... Afganistan yani, tam Afaganaistan :evil:

Yuh be! Burada böyle otoban köprülerinden taş atan çocuklar olur da, onlara kriminel olarak bakılır, yıllarca hapse atılırlar, çocuk ve gençlik hukukunda da var. Böyle şakalar ölümle sonuçlanabilir, bu tahtakafalara girmiyor, herhalde tahta kurdu yemiş herşeyi.

Bunu okuyunca korkunç kızıyorum.

YUH BEEE!

B.

Mehmet Kasım
Seyyah
Mesajlar: 4319
Kayıt: 09 Kas Cum, 2007 12:38

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 17 Eki Cum, 2008 12:12

15 ARALIK gerçek olacakmı?

2 ay daha mı bekleyeceğiz. Yoksa daha fazla mı?

Kilitli

“Hızlı Tren Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön