tr-HT.01 » Projelendirilen Hızlı Tren Hatları

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim
Mesajlar: 761
Kayıt: 08 Tem Pzr, 2012 10:44

Re: tr-HT.01 » Projelendirilen Hızlı Tren Hatları

Mesajgönderen Kamil16 » 02 Ağu Çrş, 2017 06:35

Esat yazdı:normalde araç ile 2 saat süren bir yol zaten, maliyetten ziyade gerekli mi? Yolculuk talebi nedir? Ben Edirne-Kırklareli-İstanbul arasında büyük bir yolculuk talebi olduğunu düşünmüyorum, elimde veri yok, sadece olmadığını düşünüyorum. Bu işlerde yolculuk analizi her şeydir, afedersiniz akı bokunu kurtarmayacak bir iş yapmanın da anlamı yok. Tamam ben de ya keşke hızlı olsaydı derim ama gerçekçi bakarsak ortada böyle bir talepte olmayabilir diye şerhimi düşerim :)


Edirne'yi işin içine katmayalım. Çerkezköy + Kapaklı + Saray : 350.000 kişi, Çorlu + Ergene : 400.000 Kişi, Lüleburgaz : 250.000 Kişi yaşıyor. Ve buralarda yaşama nedenleri Sanayi bölgesi olmasıdır. Ayrıca şimdi İkitelli Organize'nin de Çerkezköy + Kapaklı'ya taşınma kararı alınmış. İstanbul Avrupa yakası sanayii bu bölgeye taşınıyor. İster HT ister YHT yapalım ancak insanları, Halkalı değil, Bakırköy yada Yenikapı bir noktaya 20-30 dak süre ile raylı sistem ile sık aralıklar ile taşırsak kimse arabası ile yola çıkmaz çok gerekli olmadıkça. Böylece TEM ve Mahmutbey kaosu ortadan kalkar.

Şu anda bölgede yaşayanlar Anadolu'dan buraya göç ettikleri için, şehirler arası otobüs firmaları için en cazip durumda. Hergün Çerkezköy'den sadece Tokat'a 3 otobüs kalktığını söylersek gerisini siz hesap ediniz. Özellik ile Samsun ve Tokat ve orta Karadeniz bölgesinden yoğun göç alınmış. İstanbul'a her yarım saatte sadece Çerkezköy'den 1-2 otobüs kalkıyor. Çorlu'yu bilmiyorum.

Buraya göç etmiş insanlar ve sanayi ilişkileri insanları ve aile çevrelerini sürekli seyahat etmelerini gerekli kılıyor.

Ayrıca Edirne - İstanbul HT hattı, aynı zaman'da Avrupa'dan gelecek trenleri İstanbul ve Anadolu, Asya'ya aktaracak bir hat olacak. Bu kriterler umarım dikkate alındı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16663
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: tr-HT.01 » Projelendirilen Hızlı Tren Hatları

Mesajgönderen Esat » 02 Ağu Çrş, 2017 07:42

Kamil Bey söylediklerinize eyvallahta YHT olunca Tohata otobüs kalkmayacak mı? :) Ankara ya var mesela tren, Haydarpaşa ya da Bakırköy den kalksa YHT Ankara oyobüsleri külli iptal olacak mı? Belki çok uzun vadede.

Neyse, dediğim gibi verdiğiniz bilgiler ok, ama Çatalca Lüleburgaz da çalışan orada otursun bir zahmet, istanbul u meşgul etmesin. Edecekse de aklı başında hiçbir demiryolu ülkesi bahsettiğiniz konu için 350km/s lik yht hattı yapıp, dolmuş gibi çalıştırmaz, siz bayağı bir ülke görmüş bir ağabeyimizsiniz, yanlış mı hocam? Bahsettiğiniz mesafelerde yht değil bölgesel tren çalıştırılır, 160-200km/s hız aralığında her halükarda otomobil ve otobüsten hızlı. Durma noktasına katılıyorum, Halkalı don durağı olmamalı, Bakırköy ve Sirkeci ye kadar da çalılmalı bu trenler. Devletin YHT ismi ile yaptığı şovenizme bari bizler katılmayalım, her ilçeye yht diye bir gerçek yok.


“Hızlı Tren Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir