tr-HT.01:06 » Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2635
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-HT.01:06 » İstanbul-Bulgaristan (Sınır) Hızlı Tren Projesi

Mesaj gönderen Engin Y » 25 Eyl Çrş, 2019 19:21

decimus yazdı:
28 Mar Prş, 2019 22:14
Halkalı - Kapıkule projesinde tuhaf şeyler oluyor.Bilindiği gibi ihale yapılmıştı ve en düşük teklifi Gülermak-Alarko ortaklığı vermişti.

Bu ihale bu firmalara kaldi denilirken son günlerde kulislerde işin ihalede en dusuk 2. teklifi veren Kolin - Salini Imperligo ortaklığına verileceği konusuluyor.Yakın zamanda kesin sonuçlar açıklanacaktir.Bakalim kim alacak bu işi !

Bu iş neden bu kadar önemli diyecek olursaniz.Bu projenin parasinin bir kismi AB fonlarindan geleçeği için finansman sorunu olmayan son zamanlarda ki ender projelerden biri.
Sözcü Gazetesi'ndeki haberde yer alan fotoğrafa göre bu ihaleyi, en düşük teklifi veren Alarko-Gülermak ortaklığı değil de Kolin kazanmış :shock:

Resmin kaynağı: https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/a ... i-5352414/
Resim

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2635
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-HT.01:06 » Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi

Mesaj gönderen Engin Y » 25 Eyl Çrş, 2019 19:23

Kamil16 yazdı:
25 Eyl Çrş, 2019 19:03
2010 yılından beri Çerkezköy'de yaşıyorum. Bir kere bile Tren'e binmedim. Acaba neden?

Halkalı - Çerkezköy - Kapıkule Hızlı Trenine inşallah binmek kısmet olur, ancak 4 yıl sonra Çerkezköy'e olacağımdan emin değilim. Ülkemize hayırlı olsun, Zamanında tamamlanmasını Allah nasip etsin inşallah.. :)
Kâmil Bey, temenninize katılıyorum :)

Çerkezköy-Kapıkule arasına ilişkin kaynak AB'den geleceği için muhtemelen dört yılda tamamlanır, ama Halkalı-Çerkezköy bacağından nedense emin olamıyorum..

İnşallah İstanbul ile Edirne arasında YHT ile seyahat edebildiğimiz günleri görmek hepimize nasip olur :)

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim
Mesajlar: 919
Kayıt: 08 Tem Pzr, 2012 10:44

Re: tr-HT.01:06 » Halkalı-Kapıkule Hızlı Tren Projesi

Mesaj gönderen Kamil16 » 29 Eyl Pzr, 2019 22:32

Halkalı - Kapıkule Hızlı Tren Projesinin, 1.ci etabı olan, Çerkezköy-Kapıkule arası AB fonları ile yapılacak. İnşaat Süresi 4 yıl.
Projenin, Halkalı- Çerkezköy arası ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti kaynakları ile yapılacak. 2.ci etabın temelinin ne zaman atılacağı belirsiz.

Projenin orta noktası, Çerkezköy. Çerkezköy - Kapıkule arasında, Hızlı Tren yolu tamamen ayrı bir güzergahtan gidecek..
Not: fotoğraf internetten alıntıdır..
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Hector Troas
Sezonluk Yolcu
Mesajlar: 309
Kayıt: 27 Ara Cum, 2019 10:20

ESKİ YOLDAN HALKALI !

Mesaj gönderen Hector Troas » 06 Mar Cum, 2020 13:17

Halkalı-Çerkezköy bölümü eski yoldan gidebilir. Çünkü, ana proje güzergahı Çerkezköy-Çatalca aksından Havalimanı-3.Köprü Hattı'na bağlanıp Gebze'ye gidecek şekilde. Ama bu bölüme bütçe çıkmadı. İlla ki, kredi gerekecek. Kim kredi verir? AB mi?

3. Köprü YHT bitmeden Çerkezköy-Çatalca'yı yapmanın bir anlamı olmaz. Bu yüzden eski yola girip Halkalı'ya gitmesini bekleyebiliriz. İşin yük treni kısmı nasıl olacak bilemiyorum ama eski yoldan gidebilir. Tüm bu senaryolara ek olarak, Kanal geçişleri var. Halkalı-Kapıkule YHT Projesi, Sazlıdere'den geçiyor. Tam da kanal güzergahına denk geliyor. Orada müselles bölgesi var. Kanalı bir kaç kere, sağdan soldan aşağıdan yukarıdan geçecek projeler var ve hiçbirinin bütçesi yok. Devletin kasası yılalrdır bitmeyen Ankara-İstanbul YHT gibi işlerle birlikte otoyollardan geçmeyen araçlar için verilen garanti paralarına gidiyor.

Resim


http://application.ibb.gov.tr/varliklar ... _plani.pdf

Kapıkule-İstanbul Hızlı Tren Hattının İstanbul sınırları içinde kalan bölümü linkini verdiğim çevre düzeni planında net olarak gösterilmiş. Halkalı'dan sonra mevcut güzergahtan ayrılarak Sazlıdere gölünü takip ederek Çatalca'ya ve Çerekzköy'e doğru gidiyor. Bahçeşehir'den geçmiyor. Olimpiyatköy'ün arkasındaki Şahintepenin oradan geçiyor.

HALKALI-ALTINŞEHİR-SAZLIDERE BÖLÜMÜ:

Bu bölümde doğu yakasından gidecek tren, batıya geçmek için kanalı aşması gerekiyor.

Resim

SAZLIDERE-ÇATALCA BÖLÜMÜ:

Bu bölümde kanal geride kalmış oluyor ama Havalimanı-Köprü Hattı'na bağlanması için, müselles bölgesinde, yine kanalla karşılaşır.

Resim

ÇATALCA-ÇERKEZKÖY ARASI:

Resim

Cevapla

“Hızlı Tren Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön