cr-D.28 » Trenle Kosta Rika [TV Yayını]

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17381
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

cr-D.28 » Trenle Kosta Rika [TV Yayını]

Mesaj gönderen Esat » 16 Tem Cmt, 2011 00:35

Çok özel olmasa da dikkat çekici görüntüler barındıran çalışmalardan birisi "Trenle Kosta Rika" yine SWR ve ARTE kanallarının ortaklaşa çalışması olan "Mit dem Zug" serisinin Kosta Rika da yaptığı belgeleme çalışmasından alıntı görüntüler vereceğim. Yayın orjinal dili olan Almancadır ama trenlerin dili tek :) meraklısı izler.

Belgeselde de anlatıldığı üzere ülkenin en büyük tren yolu Atlantik ve Pasifik okyanuslarını birbirine bağlayan bir demiryolu, fakat ülkenin zengin kahve, muz, ananas gibi üretimleri ile birlikte çok büyükte bir fakirlik sorunu var. Buna depremler, sel ve yanardağ felaketleri ile birlikte politik kargaşalarda eklenince 1995 yılında ülkede demiryolu işletmesi kapatılmış. Son yıllarda demiryollarında yeniden canlandırmak için bir takım faaliyetler var bunlardan biriside özel bir firma tarafından 2006 yılından beri ülkenin ortasında bulunan Başkent San Jose' den Pasifik kıyısındaki Caldera ya uzanan uzanan "Tren a la Tica" isimli bir demiryolu yolculuğu.

Açıkçası Hindistan' ı çokça eleştiriyorum malum dökülen demiryolları yüzünden ama Kosta Rika yı gördükten sonra Hintliler çok iyi be, TCDD ye zaten laf söyleyenin alnını karışlarım. Videoyu izleyenlerin göreceği gibi resmen kentin içinden geçen bir demiryolu söz konusu, adına müze dedikleri bir baraka ve bakımsız olduğu için korkarak geçtikleri köprüler. Tüm bu olumsuz yaşam şartları ve demiryolları yanında gerçekten hoş doğal güzellikleri ve parasını kaybetmiş ama neşesini kaybetmemiş insanları ile "Trenle Kosta Rika"

Orjinal Tanıtım Metni:
Die Eisenbahn, einst wichtiges Transportmittel im Kaffee-, Bananen- und Ananasland Costa Rica, wurde Ende des letzten Jahrhunderts immer mehr eingeschränkt. Dafür sorgten Überschwemmungen, Erdbeben und politischer Unwille. 1995 war der Bahnverkehr in dem mittelamerikanischen Land komplett stillgelegt. Doch seit einigen Jahren hat man in Costa Rica die Möglichkeiten der Eisenbahn wiederentdeckt. In der Hauptstadt San José hat die staatliche Eisenbahn Incofer mit alten Loks und Triebwagenzügen der spanischen Schmalspurgesellschaft Feve einen Vorortverkehr eingerichtet, der morgens und abends das Chaos der Rush Hour etwas mildert. Dank der Initiative eines eisenbahnverliebten Reiseunternehmers fährt auch der Tren a la Tica seit 2006 wieder jedes Wochenende nach Caldera, von dort gibt es die Möglichkeit, mit dem Bus nach Puntarenas weiterzukommen - das Ausflugsziel der Ticos, wie sich die Costa Ricaner nennen, schlechthin. Der Zug ist gefüllt mit Menschen, die lautstark ihre Fröhlichkeit kundtun - das Zauberwort heißt "pura vida", das pralle einfache Leben. Die Dokumentation nimmt den Zuschauer nicht nur mit in die bunte Welt der costaricanischen Eisenbahn. Wer es etwas ruhiger liebt, findet Entspannung in einem der luxuriösen Thermalbäder mitten im Regenwald oder bei einem Gang durch die üppige Tier- und Pflanzenwelt des Dschungels.
http://www.youtube.com/watch?v=_GbEZ7GNszk

Cevapla

“Sinema ve Belgesel Filmleri, Videolar” sayfasına dön