1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

ist-MB.06 » Metrobüs Araçlarının Kapıları Sağda Kalsa?

Gönderilme zamanı: 21 Eyl Cum, 2007 20:00
gönderen alabay
Metrobüs sisteminde vasıta kapılarını sola almaya düşünüyorlar ya ... bence fazla aceleci oldu bu. Şu an olduğu gibi güzel güzel "aksi istikamette" seyir etse otobüsler, hiç böyle bir karmaşaya gerek olmaz(dı). Avantajı ne diyeceksiniz ... metrobüs hattında çalişan vasıtalar başka yerde de çalişabilir ve normal otobüs de metrobüs hattına girebilir.
Bu işi kurtarabilseler, Phileas'ları sağ taraf kapalı alsalar, bence daha iyi olur.

B. Alabay

İşletme Yönü

Gönderilme zamanı: 21 Eyl Cum, 2007 21:19
gönderen Esat
Aslında haklısınız, tercihli yol olduğu için ters yönde işlemesinde bir mahsur yok, bende biraz aceleye getirildiğini düşünüyorum sanırım Phileasların çift taraftan kapılı olanlarıda var, sonuç olarak her iki yönlüde kullanılabilirdi. Daha önce izlediğim bir kaç video da metrobüslerin ters istikamette işletildiğini görmüştüm ama açıkçası orada trafik normalde de ters yönde mi bilemiyorum :)

Gönderilme zamanı: 21 Eyl Cum, 2007 23:31
gönderen alabay
Çift tarafta kapıları olursa, oturma (ve de durma) kapasitesi azalır. O sadece iki tarafta da durak olursa mantıklı (bizim Tünel gibi). Bence basit bir şekilde "ters yönden" göndermeli o metrobüs trafiğini! Cebimizde hem para hem başka yerlerde işletme fırsatı kalır.

B. Aabay

Gönderilme zamanı: 20 Şub Çrş, 2008 01:16
gönderen alabay
Bu konu biraz duraklamış. Ne oldu? Mercedes otobüsleri en azından sadece metrobüs olarak çalışmaya mahkûm değil herhalde. Van Hool'ler ise? Yani kapılar şimdi ne tarafta (olacak)?

B. Alabay

Gönderilme zamanı: 20 Şub Çrş, 2008 07:54
gönderen Esat
Bence o Mercedesler metrobüs olarak çalışmaya devam etmeli, hatta VanHool ya da Phileas her ne ise onların yerine de bunlardan alınmalı maliyeti çok çok düşük kapasite nerede ise aynı, öbürü sadece yola manyetik klavuzla kendi gidebilme ve tekerleklerinin yanal hareketi nedeni ile tercih ediliyor ise gereksiz bizim şoförler onu kullanmayacaktır ki;

Ama Mercedeslerin kullanımının bir engelide yok değil, ben ters olarak işlemelerini neden bilmiyorum doğru bulmuştum ama şimdi Köprüyü geçmesi söz konusu ve karışık trafikte olacağıda çok büyük ihtimal bu durumda Zincirlikuyu sapağı civarında bir yerde araçların çapraz geçiş yapması gerekecek ki işte bu biraz problem bence.

Gönderilme zamanı: 15 Haz Pzt, 2009 15:30
gönderen İSMAİLÇELİK
Çift körüklü soldan kapısıda olan araç lazım bu hatta.Çift körüklü olursa fazla yer kaybı olmadan dizayn yapılabilir ve ayakta yolcu sayısı artar hatta.

Tersten işlenenin kötü yanı sollama değil yol verme yapıyorlar birgün kaza olacak bu yüzden.İkincisi alışkanlığımızın tersine durakta hareket ediyoruz karmaşa oluyor.Üçüncüsü direkt olarak geceleri metrobüsün farı diğer sürücülerin,onlarınkide metrobüs sürücüsünün gözüne geliyor.

Bölünmüş yol olduğu halde muhtemel bir kazada bariyeri aşma olursa metrobüs ile kafa kafaya çarpışma olabilir.

Gönderilme zamanı: 15 Haz Pzt, 2009 15:46
gönderen Esat
Evet bende bunu okumadan diğer başlıkta aynılarını yazmışım, bende dün ya da önceki gün gazetede okudum bu konu ile ilgili bir şeyler.

Gönderilme zamanı: 07 May Pzt, 2012 00:25
gönderen Esat
Araçların işletmesinde açılıştan itibaren soldan işletme yapıldığı ve doğal olarak önerideki gibi kapılar sağda kaldığı için konu kapanmıştır.

Re: ist-MB.06 » Metrobüs Araçlarının Kapıları Sağda Kalsa?

Gönderilme zamanı: 26 Eyl Pzt, 2016 10:34
gönderen Esat
İETT Genel Md. Sayın Emecen metrobüs hattı için soldan kapılı araç ihalesine çıkılacağını böylece normal trafik ile aynı yönde işletmeye geçileceği bilgisini vermiş.

http://www.rayhaber.com/2016/09/metrobu ... i-bitiyor/
İETT Genel Müdürü Arif Emecen, açılacak yeni bir ihale ile, metrobüs hattına sol tarafında da kapıları olan yeni otobüsler alınacağını ve tersine akan metrobüs trafiğinin, 2017 sonundan itibaren trafiğin akış yönüne döneceğini söyledi

İETT Genel Müdürü Arif Emecen, İstanbul D-100 karayolunda, sol taraflarında kapıları bulunmadığı için, trafik akışının testine gitmek zorunda kalan metrobüslerin gelecek yılın sonundan itibaren, değişip trafik akışının yönünde hareket edeceklerini söyledi.