ank-F.01 » Ankara Funiküler Projeleri

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16835
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

ank-F.01 » Ankara Funiküler Projeleri

Mesaj gönderen Esat » 24 Eki Çrş, 2012 15:07

Ankara Büyükşehir Belediyesi daha önce vermiş olduğu tramvay projelerini herhalde unuttu ya da vaat olarak bir kenarda bıraktı ki önce teleferik şimdide funikülere sarılmış. Yanlış anlaşılmasın yapılmasın aman niye yapılıyor muhabbetinde değilim, gerçekten çözüm olacak işler ise yapılsın Ankara'da daha önce metro projeleri ile ilgili yazan arkadaşlar eğim problemlerinden bahsediyorlardı, dolayısı ile metro ya da tramvay yapılamayacak noktalarda taşıma problemleri tabii ki funiküler hatta teleferik ile bir nebze çözülebilir ama vaat aşamasında kalmamasını ya da sadece yaptık demek için uydurulmuş oyuncaklar olmamasını ümit ediyorum.
Başkent’teki vadilerin daha kullanışlı hale gelmesi ve ulaşımın kolaylaşmasını amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, raylı bir taşıma aracı olan ‘füniküler’i ilk olarak Dikmen Vadisi ve Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi’nde hayata geçirecek. Füniküler hakkındai bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek şunları söyledi:

Bu sistem şart

“Dikmen Vadisi Türkiye’nin tartışmasız en güzel projelerinden. Halkımızın da çok beğendiği gezinti alanları var. Ancak özellikle son dönemde vadiye ulaşım konusunda vatandaşımızın sıkıntıları kulağıma geliyordu. Biz de araştırmalarımız sonucunda Füniküler adı verilen bir nevi asansör sistemini kurma kararı aldık. Dikmen Vadisi’nin en az üç noktasına koyacağımız raylı sistemle vadiye inmek çok kolay ve konforlu olacak. Aynı şekilde Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi alanına da Füniküler yapacağız. Özellikle bölge halkının sosyal donatı alanlarına gidebilmesi, etaplar arasında ulaşımın kolayca sağlanabilmesi için bu sistem şart.
http://www.rayhaber.com/ankara-buyukseh ... r-yapacak/
Esertepe ile Etlik arasında kalan vadi şeklindeki alanda çocuklar için dağ kızağı ve çocuk oyun alanları bulunacağını, ayrıca aşağıya inen vatandaşların yeniden yukarı çıkabilmeleri için füniküler adı verilen asansör sistemi kurulacağını belirten Başkan Gökçek, “Ayrıca burada kamelyalar, kafeler, yürüyüş yolları ve fitness grupları da yer alacak ve muhteşem bir alana dönüşecek.” diye konuştu.
Burada sözünü ettikleri şey olsa olsa şu düşük kapasiteli yokuş çıkma aletlerinden olsa gerek :) yani İstanbul'daki örneklerinden bildiğimiz anlamda bir yolcu taşımacılığı sistemi değil, daha çok bu yeni yapılacak avanta pardon rekreasyon alanı içerisinde vadinin alt kesiminden yukarı çıkışı sağlayacak küçük ölçekli bir sistem, kendi ifadeleri ile daha çok bir asansör sistemi gibi.

http://www.rayhaber.com/ankara-esertepe ... m-geliyor/

Cevapla

“Halatlı Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön