art-TF.01 » Artvin Teleferik Projesine Destek

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17468
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

art-TF.01 » Artvin Teleferik Projesine Destek

Mesaj gönderen Esat » 09 Ağu Prş, 2012 18:56

Ülkemizin hem kuzey hemde güney kıyı şeridinde pek çok noktada inşa edilebilecek bir sistem olan Teleferik yeni yeni keşfedilmeye başlandı. Daha önceleri nerede ise sadece Bursa teleferiği bilinen ülkemizde son dönemde pek çok kent bu yönde araştırmalar ve projeler yapıyor. Artvin'de buna katılan illerimizden olmuş, Karadeniz'in harika doğal güzelliklerinin daha çok tanıtılabilmesi ve bölgenin turistik anlamda da kalkınabilmesi için iyi bir girişim olarak görüyorum. Birileride çağrıma kulak verip bir iki tane dişli dağ treni inşa etse vallahi tadından yenmez :D araya sıkıştırayım hemen.

http://www.artvininsesi.com.tr/haber_de ... berID=2269
Artvin Valisi Necmettin Kalkan tarafından Artvin İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği'ne hazırlatılarak Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'na (DOKA) sunulan “Artvin Teleferik Projesi”, Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında desteklenmeye hak kazandı.
Artvin Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, söz konusu teleferik projesinin taraflar arasında hibe sözleşmesinin imzalandığı ve teleferik projesinin 3 aylık proje süresinin başlatıldığı belirtildi.

Artvin ve ilçeleri doğal güzellikleri, mavi ve yeşilin kucaklaştığı kıyıları, kıyı şeridinden başlayan dağları, iç kesimlerdeki yemyeşil ormanları, yükseltilerindeki uçsuz bucaksız ve birbirinden güzel yaylaları, zengin florası ve faunası, eşsiz tarihi eserleri, buzul gölleri, coşkun şelale ve akarsuları, termal kaynakları, milli parkları ve ziyaretçilerini saygıyla ve dostlukla ağırlayan insanlarıyla yerli ve yabancı turistleri beklemektedir.
Alternatif turizmde alternatifsiz il olarak kabul görmüş Artvin, rafting, kano, trekking, safari, avcılık, dağcılık, kamp ve karavan turizmi, kültür ve yayla turizmi, festivaller ve inanç turizmi ve kış turizmi ile bölgede önemli bir potansiyeli barındırmaktadır.

Artvin'in bu potansiyelinin kullanılamamasının önünde engel teşkil eden en önemli unsurlardan bir tanesi turistik altyapısının yetersizliği ve çetin coğrafi koşullarıdır. Teleferik projesinin hayata geçirilmesi ile turistik altyapı güçlendirecek ve şehir merkezinin yükselti engeli, bir avantaj haline getirecektir. Bu bakımdan teleferik projesi ilin turistik potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik etkili bir adım olarak değerlendirilmektedir.
İlgili proje, şehrin turistik altyapısını güçlendirmenin yanında şehir içi ulaşımı da kolaylaştıracaktır.

Cevapla

“Halatlı Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön