ant-HR.07 » Antalya'ya da Monoray Sistemi Geliyor!

Cevapla
ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu
Mesajlar: 221
Kayıt: 18 Eyl Pzr, 2011 08:56

ant-HR.07 » Antalya'ya da Monoray Sistemi Geliyor!

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 26 Ağu Pzt, 2013 22:34

Antalya'ya Monoray Sistemi Geliyor

Büyükşehir Belediyesi Antalya’ya havadan giden Monorail Tramvay Sistemi’ni getirmek için çalışmalara başladı. Sistemin üretimini yapan yerli bir firma ile irtibata geçildi.

Amerika’da ve Avrupa’da birçok kentte kullanılan Havaray sistemi bir diğer adıyla Monorail Sistem kent trafiğini etkilemeden sorunsuz ve hızlı ulaşım sağlıyor. Hava koşullarından ve arazi koşullarından etkilenmeden ulaşım sağlayan bu sistemin Türkiye’de de yerli bir firma tarafından üretilmeye başlanması belediyeler için yeni bir umut oldu. Antalya Büyükşehir Belediyesi de Düzce’de bir fabrikada üretilen bir sistemin Antalya’ya getirilip getirilemeyeceğini araştırmaya başladı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Aktekin, “Ulaşım Master Planı kapsamında şu an için Antalya’da raylı sistem ihtiyacı saptanmadı. Yolcu sayıları göz önüne alındığında böyle bir ihtiyaç ortaya çıkmıyor. Sadece Aksu güzergâhında EXPO 2016 yatırımları kapsamında bir raylı sistem ihtiyacının olabileceği belirtiliyor. Ancak değişik raylı sistem tipleri konusunda birkaç girişimimiz var. Mesela Monorail Sistem (Havadan giden tramvay) üzerine çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Havaray (Monorail) Sistemi’nin Antalya için önemli bir ulaşım alternatifi olabileceğine dikkat çeken Mehmet Aktekin, “ Bu sistem Türkiye’de imal edilmeye başlandı. Bu firma ile görüşüyoruz. Tabii bu raylı sistemi yapmaktan ziyade verimli olması önemli. Fizibilite çalışmaları iyi yapılmalı. Yaptığımız yatırım işe yaramalı. Bu konudaki görüşmelerimiz devam ediyor. Fizibilite çalışmaları sonucunda sistemin Antalya’ya uygun olduğuna kanaat getirilirse çalışmalara başlanacak” dedi.

Resim

http://www.antalya-ulasim.com/antalyaya ... liyor.html

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu
Mesajlar: 221
Kayıt: 18 Eyl Pzr, 2011 08:56

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 26 Ağu Pzt, 2013 22:36

"Antalya'ya da" diye bir başlık girişi yaptım çünkü bundan 8 ay önce İzmir'in bir girişimi oldu.

Bana kalırsa düşünülen hatta monoray yerine tramvay hattını aynı yöntemle uzatmak daha bir iyi olmaz mı tabi, izole olmalı...

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi
Mesajlar: 5351
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 12:12

Mesaj gönderen alabay » 26 Ağu Pzt, 2013 22:38

Yine yeni bir palavra hevesi aldı, gidiyor :evil:

Burada, koskoca Alemaniyyeh’de, yüz senelik Wuppertal monorayından başka toplu taşım monorayı yok. Her yerde tramvay ve metro yapılıyor. Daha BUNU beceremeden şimdi monnoray mı yapacaklar? Şu zaten hep MONO yaptıkları raylardan mı esinlendiler, ne oldu?

Yahu, bir Nisan mı, ne!
En son alabay tarafından 26 Ağu Pzt, 2013 22:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu
Mesajlar: 221
Kayıt: 18 Eyl Pzr, 2011 08:56

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 26 Ağu Pzt, 2013 22:39

Evet, sanki her şeyimiz tam; bir monoray'ımız eksikti diye bir eleştiri hakkımızdır sanırım :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17383
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 27 Ağu Sal, 2013 15:57

Tam yada eksik elestirisinden ziyade ben sunu merak ediyorum, bu monorayin gercekten faydasi olacak mi? maliyet olarak metro ile kiyas yapmak kolay peki kapasite?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17383
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 29 Ağu Prş, 2013 13:10

Bağlantılı bir haber, Antalya istiyorum deyince Alanya durur mu?
Alanya’da şehir içi ulaşımı rahatlatmak, geleceğe yönelik ulaşımda önemli adımlar atılması gerektiğini ifade eden Saadet Partisi (SP) Alanya İlçe Başkanı Sinan Aktaş, ilçedeki trafikte yaşanan sıkıntıları anlatarak bir öneride bulundu. Trafiği rahatlatacak bir önerileri olduğunu belirten Aktaş, “Şu anda Sydney, Moskova gibi dünyada birçok şehirde kullanılan Havaray diğer adıyla Monoray ulaşım ağı Alanya’da da hayata geçirilmelidir. Ayrıca Antalya Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapılarak Antalya-Alanya arasına D400 Karayolu üzerinde de bu ulaşım ağının kurulması noktasında ciddi adımlar atılabilir” diye konuştu.
http://www.haberalanya.com.tr/root.vol? ... nid=561511

Cevapla

“Monoray Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön