ank-HR.06 » Ankara / ODTÜ Monoray projesi "Tekray&

Cevapla
Kullanıcı avatarı
kemal
Hareket Amiri
Mesajlar: 1475
Kayıt: 24 Eyl Pzt, 2007 09:41

ank-HR.06 » Ankara / ODTÜ Monoray projesi "Tekray&

Mesaj gönderen kemal » 02 Tem Prş, 2009 11:30

ODTÜ bünyesinde 500 metre uzunluğunda bir monoray çalışması yapılmış,
buna ilişkin bilgi resim ve videolar...

Dünyada dört yüzü aşkın sayıda kurulu monorail sistemi mevcuttur. Karayollarından ve kent merkezinde bulunan nesnelerden bağımsız, çelik veya beton direkler ve ray üzerinde yerden birkaç metre yulkarıda korumalı bir hat üzerinde ilerlemesi, monorail sistemlerini dünyanın en güvenir toplu taşım aracı yapar. Zeminden yükseltilmiş olarak inşa edilebilmesi, sistemin cadde trafiğini kesmesini, dolayısıyla olası kazaları ortadan kaldırmaktadır. Sağladığı bu güvenlik imkanının yanında, tahrikin elektrik motorlarıyla sağlanması, sistemin sessiz çalışmasını ve çevre dostu olamasını sağlamaktadır. Yapım süresinin kısa ve alt yapı maliyetlerinin düşük olması da monorail sistemlerini diğer hafif raylı taşıtlardan ayıran özelliklerdir

2003 yılında Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) ve Dünya Bankasının desteğiyle, %100 Türk sermayesiyle geliştirilen ve üretimine başlanılan projenin, günümüze gelindiğinde, tüm alt yapı çalışmaları tamamlanmış, üst yapı çalışmalarının büyük çoğunlu ise bitirilmiş durumdadır. Sistemin “alt yapısını”, zeminden başlayarak, topograf analizi, temeller, direkler ve raylar oluştururken, “üst yapısını” ise araç karasörü, bogiler, ray boyunca döşenen elektrik baraları ve elektrik hattı ile trafo merkezi oluşturmaktadır.

Resim

Resim

Bu da videosu,

http://www.tekray.com/htmls%20tr/videotr.html

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi
Mesajlar: 5351
Kayıt: 21 Eyl Cum, 2007 12:12

Mesaj gönderen alabay » 02 Tem Prş, 2009 12:03

Alttaki teması sanki biraz hafif gibi geldi bana. Yandan ağır rüzgârda meselâ altındaki fikisel kuvvetler nasıl ve ne kadar acaba?

Böyle bir şeyin yapılması ilginç. Ve de güzel!

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
kemal
Hareket Amiri
Mesajlar: 1475
Kayıt: 24 Eyl Pzt, 2007 09:41

Mesaj gönderen kemal » 02 Tem Prş, 2009 12:09

Resim

Vallahi alttaki ray busbar şeklinde ne kadar sağlam olduğuna herhalde üniversitede bakılıyor adamları kutlamak lazım gerçekten epey emek verilmiş, bu projeye "monorail society" bile büyük önem vermiş işte onların yazdıkları,
Surprise: new monorail in Turkey! (12/07/07)
Ankara, Turkey. Every once in a while, we get a big surprise in the world of monorails. Today it came in the form of an announcement of a new monorail in Ankara, Turkey. Usually we hear about new monorail technology in the form of computer graphics, but the new Tekray Monorail is already hardware! In fact, the test track is 1.5 kilometers long and will become a peoplemover-scaled transit system after testing. It is located on the grounds of the Middle East Technical University. Once the test period is complete, the Tekray Monorail will transport students, academic staff and university work staff. Azmi Seren Kalaycioglu, Tekray's Coordinator or Financial and Administrative Affairs, tells us that the monorail project originated in 2006, using Turkish capital and labor only. This is certainly a startlingly short development period from conception to hardware, another testament for monorail. The Monorail Society welcomes Tekray to world of monorails and wishes them success!
Yürür takım ve monoray teknik resimleri

Resim

Resim
En son kemal tarafından 02 Tem Prş, 2009 12:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17383
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 02 Tem Prş, 2009 12:13

Kaporta falan düzeltilebilecek işler ve tabi rayda çok bir prototip duruyor ama gerçekten gördüğü ilgi güzel, ayrıca üniversite eli ile yürütülüyor olması da güzel, bir şekilde sistemin ve aracın tabii ki dinamik testleri simulasyon ortamında deneniyordur sonuçta dediğim gibi üniversitenin ciddi bir iş ortaya çıkaracağına şüphemiz yok.

Geçen şu UITP Etkinliğinde araya bir yere sıkışıp gidip burada meşhur bir yer var onu göremedim be içim yanıyor :) Rüzgar tüneli daha önce resmini yayınlamıştım, Avrupa' da pek çok üretici araçlarını buradaki bahsettiğim yere getirip aracın sıcak, soğuk iklim şartları ile rüzgar etkilerine dayanımını falan test ediyorlar, çok güzel ve alanında tek bir tesis olduğundan falan bahsediliyordu.

Cevapla

“Monoray Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön