1. sayfa (Toplam 10 sayfa)

ist-T.05:01 » T1 Zeytinburnu-Kabataş Tramvayı

Gönderilme zamanı: 21 Eyl Cum, 2007 09:35
gönderen vatman
Resim

Zeytinburnu-Kabataş arasında hizmet veren tramvay hattının Sirkeci-Aksaray-Topkapı bölümü 1992 tarihinde, Topkapı - Zeytinburnu bölümü Mart 1994 ve Sirkeci-Eminönü bölümü ise Nisan 1996 tarihinde hizmete açılmıştır. 30 Ocak 2005 tarihinde yapılan törenle hat Kabataş'a uzatılmıştır. İnşaatı sürmekte olan füniküler hattı tamamlandığında, Tramvay-Metro ve deniz ulaşımı Kabataş bölgesinde entegre olacaktır.


HAT UZUNLUĞU : 14 Km
İSTASYON SAYISI : 24
ARAÇ SAYISI : 55
SEFER SÜRESİ : 42.5 dakika
İŞLETME SAATLERİ : 06:00 / 00:00
GÜNLÜK YOLCU SAYISI : 220.000 yolcu / gün
GÜNLÜK SEFER SAYISI : 385
SEFER SIKLIĞI : Pik saatte 5 dakika

Zeytinburnu - Kabataş güzergahının son istasyonu ve İstanbul metrosuna bağlantıyı sağlayacak olan Taksim - Kabataş Funiküler entegrasyonunu sağlayacak olan Kabataş istasyonunu 29 Haziran 2006 tarihinde açılarak hizmete alınmıştır.

Gönderilme zamanı: 03 Eki Çrş, 2007 07:51
gönderen salih erdem KÖSTEK
Selam arkadaşlar vatman arkadaşımız z.burnu - kabataş hattı hakkında teknik bilgileri vermiş. Bende,biraz resim çektim sizler için. Bakalım beğenecekmisiniz.....

Resim


Resim


Resim


Resim


Resim


Resim


Resim


Resim

--Not: Salih arkadaşımızın çektiği resimler cep telefonundan olduğu için biraz flu görüntüler var, açıların düzgünlüğü ve amaca hizmeti nedeni ile sitemize uygundur, uygun olmayan bir kare silindi. -Site Yönetimi--

Gönderilme zamanı: 03 Eki Çrş, 2007 08:47
gönderen Esat
Salih Bey Topkapı ve Çapa arasından güzel kareler göndermiş, ayrıca Topkapı park alanı da ilk kez görüntülenmiş oldu :) bu alan araçların daha önce Pazartekke de hattın içine çekilmesi, Eminönü ve Zeytinburnu nda araç bırakılmasında ortaya çıkan kontrol zorluklarını aşmak ve daha düzenli bir park alanına geçiş için oluşturuldu ve geçtiğimiz aylarda hizmete alındı sanırım 8 dizi alıyor, Zeytinburnun daki asıl bakım ve park alanı bittiğinde eğer bu araçlarda oraya park edilirse araçlarımız vandalizmden kurtulmuş olacak ve tabi güvenlik görevlisi arkadaşlarda biraz rahatlayacaklar :)

Gönderilme zamanı: 04 Eki Prş, 2007 10:04
gönderen salih erdem KÖSTEK
Güvenlik görevlilerinin rahatındanda öte , milyonlarca dolar değerinde olan ;bu ülkenin milli serveti , araçlar ne kadar emniyetli, ne kadar korunaklı olursa o kadar uzun ömürlü olur ve o kadar uzun süre bu millete hizmet ederler.....

Gönderilme zamanı: 05 Eki Cum, 2007 20:14
gönderen salih erdem KÖSTEK
Resim

Gece topkapı park alanında gözünü kırpmadan nöbet tutan fedakar güvenlik arkadaşlarımızdan biri

Resim

Zeytinburnu peron...

Resim

Zeytinburnu perona dışardan bakış

Resim

KTA makaslarda bekliyor ,RTE nin çektiği bağcılar vağonu makaslara ilerliyor...

Gönderilme zamanı: 05 Eki Cum, 2007 21:37
gönderen salih erdem KÖSTEK
Z.burnu kabataş hattında ulaşım a.ş nin gece boyunca çalışıp hattın temizliğini yapan temizlik araçları mevcut....


ResimResim

Gönderilme zamanı: 08 Eki Pzt, 2007 00:12
gönderen Esat
Bu temizlik araçları 2 adet alınmıştı diye biliyorum, tramvay hattında büyük araç ile temizlik biraz problem oluşturabiliyordu, özellikle seferler devam ederken ama bu araçlar küçük ebatlı olduğu için daha manevra kabiliyeti yüksek her ne kadar seferlerden sonra çalışıyor olsalarda işletme arasında da büyük bir sorun oluşturmayacaktır.

Gönderilme zamanı: 16 Eki Sal, 2007 14:20
gönderen salih erdem KÖSTEK
Doğrudur Esat Bey bu araçlardan 2 adet mevcut Ulaşım A.Ş. bünyesinde. Manevra kabiliyetleri de dediğiniz gibi ufak oluşundan da dolayı gayet iyi ama bece bu raçların sefer bitiminden sonra çalışmasının başlıca sebeplerinden biri:
malum tramvay hatları trafiğe açık konumda,bide bu araçları hat içinde gezdirip herhangi bir sıkışıklığa tehire sebep olmamak .
Fakat Ulaşım A.Ş. yi takdir etmek lazım.
Hattının temizliğini sadece İstanbul Büyükşehir Belediye temizlik birimlerinden bekleyip bu yönde bişey yapmayabilirken iki adet temizlik aracı alıp gece sabahlara kadar hattını temizliyor bu yaptıkları gerçekten takdire değer bence...Resim

Gönderilme zamanı: 18 Ara Sal, 2007 13:34
gönderen Mehmet Kasım
TRAMVAY SULTANAHMET'E ÇIKARKEN
Resim

Gönderilme zamanı: 18 Ara Sal, 2007 20:30
gönderen alabay
İlginç, ben buradan temizlik ve ray törpülemesi yapan (eski) tramvay araçlarını tanırım. Yani "nostaljik" dediğimiz. Bir zamanlar sulamayı bile böyle vasıtalar ile yapmışlardı.

B. Alabay

Gönderilme zamanı: 18 Ara Sal, 2007 21:09
gönderen Esat
http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?t=155 bu başlıkta Ulaşım A.Ş. nin ray üzerinde giden bakım onarım araçlarından bazı görüntüler var

İSTERMİSİNİZ TRAMVAY HATTI İPTAL ED

Gönderilme zamanı: 27 Ara Prş, 2007 17:41
gönderen Mehmet Kasım
http://www.kenthaber.com/Arsiv/Haberler ... 06523.aspx


Tramvay Çemberlitaş'ı titreşimden dolayı 35 santim kaydırmış. Tarihi duyarlılıkları olanlar buradan hat geçerken neredeydi acaba?