ank-L.07 » Ankara Doğalgazlı Körüklü Otobüslerini

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17206
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

ank-L.07 » Ankara Doğalgazlı Körüklü

Mesaj gönderen Esat » 22 Ağu Çrş, 2012 15:40

Ankara Belediyesi ihalesi yapılıp verilmiş olan 250 araçlık doğalgazlı ve modern otobüslerin ilk 50 adedini teslim alma aşamasına gelmiş. Ülkemizdeki en büyük üreticilerden olan MAN firması tarafından üretilen araçların ilk partisi olan 50 adedinin işletmeci EGO ya önümüzdeki günlerde teslim edilmesi planlanıyor.
Başkan Melih Gökçek, doğalgazlı otobüs alımı konusunda da Avrupa’ya bile örnek olduklarını dile getirerek, şunları söyledi: “2007-2010 yılları arasında parti parti yaptığımız ihaleler sonucu Başkent yollarında görev yapan doğalgazlı otobüs sayısı, 600′ü klimalı olmak üzere bin 90′a ulaşmıştı. Şimdi bu filoya 250 yeni donanımlı, doğalgazlı, körüklü otobüs daha eklenecek. İlk etapta 50, sonrasında ise 25′er olmak üzere, 2013 yılının Nisan ayına kadar inşallah tüm otobüsleri teslim almış olacağız.” diye ifade etti.

KÖRÜKLÜLER, 153 YOLCU TAŞIYABİLECEK

Ankara MAN fabrikasında üretimi gerçekleştirilen ‘Körüklü’ tipi otobüsler18 metreuzunluğunda ve 4 kapılı. Otobüsler, 36 oturan, 116 ayakta, 1 engelli yeri olmak üzere toplam 153 yolcu kapasiteli olarak hizmet verecek. Doğalgazlı yakıt tüketimiyle hem çevreci hem de tasarruflu olmasıyla dikkat çeken otobüslerde yolcu konforu ve güvenliği üst düzeyde tasarlanmış.

Klima donanımıyla yolculara yaz aylarında daha keyifli yolculuk yapma imkanı tanıyan otobüslerdeki 1 terabayt kayıt yapabilen 3′lü kamera sistemi, yolcu ayak bastığı sürece kapıların kapanmasını engelleyen sensörlü sarı çizgili güvenlik şeridi, motor bölümündeki otomatik yangın söndürme tesisatı; güvenlik önlemleri olarak ön plana çıkıyor.

GPS takip sistemli, otomatik şanzımanlı ve ‘teknoloji harikası’ olarak nitelendirilen otobüslerin engellilere yönelik özellikleri de örnek olacak nitelikte. Tekerlekli sandalye kullanan engelliler için emniyet kemerli özel bir bölümü, orta kapıda platformu bulunan otobüs, alçak tabanlı ve gerektiğinde kaldırıma daha da yaklaşabilmesi için7 santimetreyana yatabiliyor.
http://www.lojiport.com/ankarada-250-ko ... aslayacak/

Cevapla

“Belediye ve Halk Otobüsleri” sayfasına dön