1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

S/S Yalova Vapuru

Gönderilme zamanı: 22 Ara Sal, 2020 16:38
gönderen kemal
Resim

Resim

Samsun limanında 1948'de Hollanda'da yapılmış bir Şehir Hatları vapuru var. Alemde eşi, benzeri olmayan bu balta burunlu, silindirik bacalı İstanbul güzeli, şimdilerde kıyıda karaya oturtulmuş vaziyette, restoran kafe olarak kullanılmakta.

S/S Yalova 1990'larda emekliye ayrılmış diğer kardeşleri; S/S Haydarpaşa, S/S Büyükdere, S/S Büyükada ve S/S Anadoluhisarı ise sökülmüşlerdir. Daha sonra Samsun'a gelen bu güzel vapur, sökümden kurtulmuş ve mahzun da olsa Samsun'da hala görece iyi durumda, korunmaktadır.

Yalova gemisi, İstanbul'un kent belleğinin değerli bir parçasıdır ve Paşabahçe vapuru gibi o da, gereğince korunmayı hak etmektedir. Belki İstanbul'un genç ancak "geçmiş bilinci" olan yöneticilerinin bu vapurdan haberleri bile yoktur. Umalım ki bu yazı, gemi yok olmadan, bir gün dikkatlerini çeker ve gereken ilgi gösterilir.

https://tr.foursquare.com/v/yalova-rest ... 4eb0b01a1f

Re: S/S Yalova Vapupru

Gönderilme zamanı: 22 Ara Sal, 2020 17:52
gönderen alabay
Bence bu gibi vapurların işten çıkarılması tamamen yanlış ve gereksizdi. Günlük işe gücü yetmese, müzelik turlara kullanılırdı. Acaba Ülev ne oldu? »Benim« eski vapurum.

http://www.eskiistanbul.net/341/ulev-vapuru-1984

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/22568/va ... iz-otobusu (Ülev hatırlatılıyor, ama Suvat’ın tarihi sözkonusu)

1981/82’de sabah saat 6:10 cıvarlarında istisna olarak Üsküdar–Karaköy hattında işlerdi diye hatırlıyorum. Saatte yanılabilirim, hat istisna olarak ilginçti, ama onu çok iyi bilirim. Bir iki kez en alt kata inmiştim … ama karafatmalar bayağı korkutucuydu :-)

Re: S/S Yalova Vapuru

Gönderilme zamanı: 22 Ara Sal, 2020 23:04
gönderen kemal
Harika gezinti vapuru olur bunlar. Bir de Halas vapuru var. O da simsiyah boyanmış, deforme edilmiş facia bir halde , bu gibi şeyleri vahşice bozmaktan ne anlıyorlar bilinmez. Başar bu Suvat ve Ülev çoktaan yok oldu gitti.