1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

ist-DN.07 » İstanbul'un En Güzel Vapuru Müzel

Gönderilme zamanı: 22 Eyl Pzt, 2008 15:02
gönderen Esat
Aslında belediyenin bir tarihi eserinin özel bir müzeye verilmesini dogru bulmuyorum devletin küçülmesi bu olmamalı, yani iş yapmamak için sorumluluğu başkalarına vermek! Ama diğer taraftan zaten bu işi İBB yapmayacaksa RMK dan başka yerde yapamazdı en azından her zaman verdiğimize verdik deriz gönlümüz rahat olur :D

1953 yılında Denny Dumbarton tarafınan imal edilen Fenerbahçe Vapuru 2x1500 beygir gücü ve çift uskuru sayesinde 16 deniz mili hızındaydı. İstanbul denizlerinde yüzen ahşap kaptan köşküne sahip Fenerbahçe Vapuru en son 2003 yılında revizyon geçirmişti.

"Fenerbahçe" adlı Şehir Hatları Vapuru'nun Rahmi Koç Müzesi'nde sergilenmesi ile ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç prensipte anlaştı.

Saraçhane Başkanlık sarayında gerçekleştirilen görüşmenin ardından çıkışta gazetecilere açıklama yapan Kadir Topbaş; “57 yaşında olan geminin artık yolcu taşıma hizmetinde kullanılamaz. Tamiri çok yüksek meblağ tutuyor. Tamir parası piyasadaki bir geminin yarı fiyatına eş değer.” dedi.

Boğazın en güzel gemisini gelecek nesillerden mahrum bırakmamak adına Rahmi Koç Müzesinde sergilenmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “"İki zamanlı motoru olan ve her şeyiyle orijinal olan bu gemimizin hurdaya gitmesini, jilet olmasını istemiyoruz. Bu konuda İstanbulluların da hassasiyeti olduğunu biliyoruz.
Ancak hizmet edecek durumda değil. Dokunulacak durumda değil, dokunulduğu zaman zaten orijinalliği bozulacak.
Çok ciddi bir onarım istiyor. Tamiri, bir gemi fiyatının yarısı kadar, belki daha fazla tutar. Sayın Koç'un müzeye konulması konusunda bir düşüncesi vardı, bu talebini bize iletti. Bu talep doğrultusunda birlikte çalışıyoruz. Prensipte anlaştık.”

Rahmi Bey'in Koç Müzesi'nin çok deneyimli, 'bu işi gerçekten iyi bilen, hassasiyet gösteren' bir kurum olduğuna dikkat çeken Topbaş, "Bu güzel gemimiz, bu müzede yurt dışından da birçok insanın ziyaret ettiği, hatta gelecek kuşakların ziyaret edeceği bir gemi olarak kalabilir dedik. Bunun için prensipte anlaştık. Hayırlı olsun" dedi.

Gönderilme zamanı: 12 Eki Pzr, 2008 22:31
gönderen Mahmut Pasa
Bu vapurların hepsi bir an önce değişsin çoğu dökülüyor her tarafı kir pas içinde bakım masrafı dünya para tutar bunnarın

Gönderilme zamanı: 13 Eki Pzt, 2008 10:53
gönderen alabay
Bence iyice bakımı ve onarımı olsa (baştan), böyle problemler doğmaz. İlle de kalksın demem ben. Bu tip vapurlar bugün daha imal ediliyor mu ki hiç? Ben bu konuda belki hafif nostaljikimdir ... babamdan kalma 1958 vapur fotoğrafları vardı bir yerde, bakınca aaah ah diyor bir yerim.

B. Alabay

BAHÇE Tipi Gemiler

Gönderilme zamanı: 23 Eki Sal, 2012 22:06
gönderen Kamil16
BAHÇE Tipi üç adet gemimiz vardı. Önce DOLMABAHÇE'yi söküp, erittiler.

FENERBAHÇE, RMK Hasköy müzesinde. Fotoğraf, 2006 yılından. O zaman Fenerbahçe Şehir Hatlarında çalışıyordu.

Resim

Şu an Şehir Hatlarında sadece PAŞABAHÇE kaldı.

Resim

Hangisi daha güzel siz karar verin? 8)

Gönderilme zamanı: 24 Eki Çrş, 2012 05:48
gönderen alabay
İşte geçmiş böyle eriyip gidiyor. Ahşap vapurlarımız da vardı …

Gönderilme zamanı: 24 Eki Çrş, 2012 18:09
gönderen kemal
Paşabahçe Beykoz Belediyesinin artık. Makinesi yok ama diğer şeyleri tamam. Kıyıyı süslüyor.

Resim