tr-DN.07 » Pendik - Köstence RO-RO Taşımacılığ

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17119
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

tr-DN.07 » Pendik - Köstence RO-RO Taşımac

Mesaj gönderen Esat » 11 Kas Cum, 2011 11:58

http://www.lojiport.com/haberdetay/Pend ... iyor/31063

Bir deniz ülkesi olan topraklarımızda denizlerimizden ne kadar faydalandığımız tartışılır, gerçi pek çok yakın ülkeye göre oldukça büyük kara topraklarımızda demiryolu taşımacılığıda yapamıyoruz ama yine de belki bir başlangıç olur. Son günlerde ülkemiz yük taşımacılığında intermodal taşımacılık tabiri çok kullanılmaya başlandı, fakat bu taşımacılık yönteminin iki önemli ayağı olan demiryolu ve denizyolunda ciddi eksiklerimiz var. Pendik limanından Romanya' nın Köstence limanına yapılacak Ro-Ro seferleri ile belki önemli bir miktar yük karayolundan denizyoluna kaydırılabilir, fakat bana göre daha gerçekçi çözümler ortaya konulmalı. Karadeniz kıyı ülkeleri hedefli bir yolculuk için Pendik' ten gemi kaldırmak bana göre geçici bir çözümdür, Karadeniz kıyısında bir yük limanı ve gümrük inşa ederek bu bölgeye demiryolu ile konteyner taşımacılığı yapılmalı ve Romanya, Rusya gibi ülkelere ya da bu ülkelere aracılığı ile gidilen noktalara erişim bu şekilde sağlanmalıdır diye düşünüyorum.
U.N Ro-Ro, bir süredir gündeminde olan “Pendik – Köstence – Pendik” Ro-Ro seferlerine 19 Kasım 2011 Cumartesi günü başlıyor.

Seferler, başlangıçta bir gemi ile her Salı – Perşembe – Cumartesi akşam Pendik Limanı’ndan Köstence’ye ve her Çarşamba – Cuma – Pazar akşamı Köstence’den direkt Pendik Limanı’na yapılacak.

Türkiye’den Romanya’ya ve Romanya üzerinden transit Doğu ve Kuzey Avrupa’ya mal gönderen ihracatçıların ve bu taşımayı yapmakta olan firmaların rekabet gücünü artırmak hedefiyle yola çıktıklarını aktaran U.N Ro-Ro yetkilileri, “Köstence ro-rosu, gerek ülke ekonomisi ve gerek ise bu hattı kullanan uluslararası taşımacılarımız için son derece yararlı olacağına ve büyük rağbet göreceğine inanıyoruz. Köstence Limanı, Doğu ve Kuzey Avrupa güzergahlarında önemli bir hinterlanda hitap etmesi ve Tuna nehrine direkt bağlantıları ile Avrupa merkezlerine olan taşımalar için ideal limandır. Köstence hattının açılışı münasebetiyle çok avantajlı bir uygulama yapılacak ve yıl sonuna kadar yapılacak seferlerde, aynı firmanın (grup firmaları birleştirilmeksizin ve TIR karne sahibi esas alınarak) Köstence ro-ro ya binecek her üç aracına bir BEDAVA GİDİŞ-DÖNÜŞ BİLETİ verilecektir.

Cevapla

“Deniz Yolları” sayfasına dön