ant-TF.03 » Antalya Tünektepe-Sarısu Teleferik İnşaatı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
kemal
Hareket Amiri
Mesajlar: 1397
Kayıt: 24 Eyl Pzt, 2007 09:41

ant-TF.03 » Antalya Tünektepe-Sarısu Teleferik 

Mesaj gönderen kemal » 27 Kas Prş, 2014 18:27

Resim

Temeli geçen yıl Antalya eski Valisi Ahmet Altıparmak tarafından atılan Döner Gazino’nun bulunduğu 670 metre rakımlı Tünektepe ile Sarısu arasında yapımına geçen yıl Nisan ayında başlanan ve bir yılda tamamlaması beklenen teleferik inşaatı turizm sezonuna yetişmiyor. Yüklenici firma yetkilisi, proje sahasının yarattığı sorunlar nedeniyle 4 ayı aşkın bir gecikmenin söz konusu olduğunu belirtti.

BİR RÜYA GERÇEK OLUYOR

Antalya İl Özel İdaresi’nce yapımı planlanan ve geçen yıl ihalesi yapılan Tünektepe-Sarısu teleferik ile Antalyalılar ve tatilciler, Konyaaltı plajlarında denize girdikten sonra teleferikle Tünektepe’ye çıkarak yayla havasında Akdeniz’in doyumsuz güzelliklerini panoramik olarak izleme şansına sahip olacaklar. Yapımına 22 Nisan 2013 günü başlanan ve 17 Nisan 2014 bitirilmesi planlanan Tünektepe-Sarısu teleferik hattının ihale bedeli 9 milyon 800 bin TL. İhale dosyasına göre bir yılda tamamlanması gereken rüya projenin 4-5 aylık bir gecikme ile Ağustos veya Eylül ayında tamamlanabileceği bildiriliyor.

Antalya ve ülke turizmi açısından son derece önemli görülen Tünektepe ile Sarısu arasına yapılacak teleferik sistemi, 8 kişilik kabinlerde tek yöne saatte bin 200 kişi kapasiteli. İniş-çıkış istasyonları arasındaki kot farkı 604 metre olan teleferiğin yatay uzunluğu da bin 685 metre.
2013 Nisan ayında başlanan inşaatının Sarısu bölümünde yüzde 25'sinin tamamlandığı, Döner Gazino’nun bulunduğu Tünektepe’de hiçbir çalışma yapılmadığı görülüyor. Teleferik inşaatının yaklaşık 130 gün uzayacağı kaydedildi.
STM Teleferik A.Ş. tarafından yürütülen Tünektepe-Sarısu teleferik inşaatıyla ilgili olarak, yetkililerden aldığımız bilgiye göre, Antalya İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan teleferik hattının inşaatındaki ağaçların kesilmesi ve yağmur nedeniyle gecikme yaşandı. 22 Nisan 2014'te bitmesi gereken teleferik inşaatının 65 gün ağaç kesiminden 65 günde yağmur sebebiyle uzayacağı belirtildi.

İnşaat Şefi Serkan Ceylan, "Ağaç kesiminden dolayı işe zamanında başlanamadı. 22 Nisan'a 65 gün eklenecek. Artı yağmur nedeniyle alınması gereken bir süre uzatımı daha var. O daha kesinleşmedi. İşe başlamamız bu nedenle biraz gecikti. Şu an sadece alt istasyonun temeli atıldı. Perde betonlar dökülüyor, yüzde 20 -30 civarı iş tamamlanabildi. Üst istasyonun projesi henüz hazırlanıyor. Mekanik projelerle ilgili değişiklikle yapıldı. Direk yüksekliği ile alakalı Avusturyalı firma revizyona gitti. Mekanik ve betonarme çelik projeleri yeniden düzenleniyor." dedi.

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
kemal
Hareket Amiri
Mesajlar: 1397
Kayıt: 24 Eyl Pzt, 2007 09:41

Mesaj gönderen kemal » 30 Kas Pzr, 2014 12:43

Alt istasyonun Ekim ayından bir resmi:
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17206
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 30 Kas Pzr, 2014 15:44

Son yıllarda ülkemizde teleferikle konusunda bayağı bir atak yapıldı. Umarım yapılan işler doğru ve düzgündür, typisch türkish ise yazık.

ÖmerYILMAZ
Sezonluk Yolcu
Mesajlar: 221
Kayıt: 18 Eyl Pzr, 2011 08:56

Mesaj gönderen ÖmerYILMAZ » 30 Kas Pzr, 2014 21:58

Bu proje Antalya Valiliğine bağlı olan İl Özel İdaresi tarafından başlatılmıştı. Halbuki bu kurumun kapatılacağı biliniyorken ihalesi yapıldı ancak 1 sene boyunca hiçbir şey yapılmadı.

Neyse ki Tünektepe de Büyükşehire geçince beleiye ihaleyi yeniledi ve kısmen de olsa bir ilerleme görüldü.

Tünektepe'ye tek ulaşım özel araçla sağlanıyordu, yolu da çok dar ve dik ayrıca tehlikeliydi. Teleferik bitince araçla çıkamay gerek kalmayacak. Aşağıdaki istasyonun yakınında Akaydın döneminde açılan otobüs aktarma merkezi var.

insanlar otobüsle Sarısuya gelip buradan teleferik ile Tünektepeye çıkabilecekler.

Bence yararlı bir proje...

Cevapla

“Halatlı Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön