ant-RS.06 » Antalya Kentiçi Raylı Sistem Önerileri

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesajgönderen Esat » 07 Oca Çrş, 2015 07:47

ÖmerYILMAZ yazdı:Varsak hattı benim oturduğum yerden geçiyor ama ben de geçmesini istemiyorum. Geçtiği yol 3 şeritli ve yoğun bir trafik var. tramvay yapılınca 2 şerit azalacak. daha da trafik artacak.

Trafiği sebebi ne peki, şehirlerarası trafik mi kentiçi trafik mi? Eğer kentiçi trafik ve doğru düzgün bir sistem kurulabilir ise yani yeter sayıda araç olur da sık seferler yapılır ise özel oto ve otobüs trafiği azalabilir, yani toplu taşımacılarda böyle bir hayal hep vardır :D

Onur
Aylık Paso

Mesajgönderen Onur » 27 Eki Sal, 2015 22:05

Onur yazdı:Resim
Mavi(Antray) ve Kırmızı(Klasik) hatlar mevcut hatlar olmakta. Turuncu (klasik) ve lacivert(Antray) hatlarla da düşündüğüm projeleri çizdim. Sarı hat ile de TCDD'nin yapabileceği demiryolu dahilinde bir banliyö ağı çizdim.
1 - Mevcut Antray hattının Meydan-Çallı (hatta gerekirse Otogar'a kadar olan kısmı), cut-cover (ka-ört, aç-kapa) yöntemi ile yeraltına alınmalı. Böylece metro yapılamaz diye ürettilen bahanenin anlamı kalmaz.

2 - Klasik (nostaljik yerine tercihimdir) tramvay hattı'nın iki ucu, ikişer yönde dallanacak.
2/a - Batı dallanmasında Çallı Antray istansyonu-Muratpaşa Lisesi-Devlet Hastanesi-Atatürk Kültür Parkı-Minicity istikametinde
2/b - Doğu dallanmasında da Zerdalilik depolaması'nın Meydan-Lara arasına yapılacak raylı sistem ile bağlantısı sağlanacak.

3 - Türel döneminde planlanan Antray 2. Etap'tan faydalanılarak Meltem-Üniversite-Uncalı hattı düşünüldü, Banliyö hattı ile bağlanabilecek bu hat, gerekirse Bahtılı ve Çakırlar'a uzatılabilir.

4 - Konyaaltı, Varsak ve Lara hatlarında alternatif güzergahlar düşündüm.
4/a - Konyaaltı Antray hattı Konyaaltı Plajı'nı takip eden Akdeniz Bulvarı veya Bu yolu paralel takip eden ve gittikçe transitleşen Atatürk Bulvarı yerine, bu iki bulvar arasından geçen 5. Cadde aksından geçecek. Gerektiğinde bu hat Liman-Sarısu'ya kadar uzatılacak
4/b - Varsak hattı Kızılırmak-Yeşilırmak caddesi yerine, Haşim İşcan Kültür Merkezi'nden başlayarak Emrah Caddesi üzerinden Karatay Lisesi'ne kadar gidecek ve Banliyö hattı ile bağlanacak.
4/c - Lara hattı Lara-Shemall arasından geçerek Terracity-Muratpaşa Beleiyesi'nin kuzey cephesi'ni takip edecek ve Lara plajı'nı takip ederek Kundu'ya kadar gidecek. Gerektiğinde bu hat Belek'e, hatta Serik'e kadar uzatılacak.

5 - Antalya'ya yapılacak olası bir demiryolu hattında önemli bir etap olabilecek Banliyö hattı da Liman'dan başlayarak Batı Çevre Yolu'ndan paralel gidecek ve Ferrokrom'daki Ana gar'dan Antalya Bulvarı'nın üzerinden viyadükle geçerek Masadağı-Varsak'a ulaşacak, Havalimanı ve Lara'ya da ulaşarak yarım bir ring oluşturacak.
5/a - Liman-Lara arasında yapılacak bir çılgın proje ile de bu ring tamamlanabilir. Şöyle bir projem bile mevcut hatta: http://fav.me/d219ffn Tabi bu projeyi Discoery Channel'ın Extreme Engineering belgesel dizisindeki Londra-New York Transatlantik tüneli'nden esinlenerek tasarladım. Uzunluk olarak belgeseldeki projenin binde biri olması projemi daha fizibil kılıyor, evet.

1-2 hafta önce şöyle bir düzenleme yaptım;
Resim
Yoğunlukla tramvay hattı olarak şöyle sıralayabilirim;
1 - Çallı-Dokuma-Şelale Caddesi-Varsak
2 - Sanayi-Uncalı-Konyaaltı Işıklar Tüpgeçidi-Kırcami
3 - Otogar-Sakarya Bulvarı-Hal-Düden Çayı-Kırcami-Lara
4 - Ferrokrom Ana Gar-75. Yıl Caddesi-Üniversite-Akvaryum-Konyaaltı plajı-Liman (Konyaaltı metrosuna kıyasla lüzumsuz olabilir, farkındayım)
5 - Varsak-Masadağı-Fatih-Duacı-Döşemealtı
6 - Otogar-Masadağı
7 - Işıklar-Meydan-Zeytinköy-Hal-Düden Şelalesi
8 - Sanayi-Ahatlı-Dokuma
9 - Havaalanı-Çalkaya-Expo
10 - Karaalioğlu Parkı-Kadınyarı-Büklüdere-Eski Sanayi-Dokuma-DSİ (teleferik olabilir)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ant-RS.06 » Antalya Kentiçi Raylı Sistem Önerileri

Mesajgönderen Esat » 30 Kas Pzt, 2015 09:31

Konuyu derinlemesine okuyamadım ama öneriler mi hayata geçiyor, benzeşmeler ne kadar bunu Antalya' daki arkadaşlar daha iyi yorumlayacaktır.

Antalya’ya 4 Yeni Tramvay Hattı Geliyor :Türkiye’nin 5.büyük şehri Antalya’ya 4 yeni raylı sistem hattı yapılarak otobüs ve minibüslerin yaşattığı trafik sıkışıklığı son bulacak ve Antalya çağdaş tramvay hatlarına kavuşacak.

1) Meydan-Havalimanı-Aksu-Expo Raylı Sistem hattı
17,5 km uzunluğundaki hattın güzergahı Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2016 yılına kadar inşa edilecek olup hatta çalışacak tramvaylar Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınacaktır.

2) Varsak-Sakarya Bulvarı-Otogar-Çarşı
Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan Varsak etabı Otogar’da Fatih-Meydan hattına bağlanarak Çallı-Muratpaşa-Meydan güzergahını kullanacak.

3) Otogar-Üniversite-Hastane-Işıklar
2004-2009 döneminde Antrayın 2.etabı olarak tasarlanan benzer güzergah yerine 3.etap olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan hat ulaşımı kolaylaştıracak bir özellik taşıyacak.

4) Liman Kavşağı-Konyaaltı Sahili-Müze-Işıklar
Konyaaltı sahili projesi kapsamında Müze’den Liman kavşağına kadar uzatılması planlanan bu güzergah 2016 yılında raylı sistemin batıya hizmet götürmesi anlamına geliyor.

http://www.rayhaber.com/2015/antalyaya- ... i-geliyor/

Onur
Aylık Paso

Mesajgönderen Onur » 28 Şub Çrş, 2018 03:40

Expo tramvayı 1,5 yıl önce hizmete açılmıştı, şu an planlanan Varsak-Sakarya Bulvarı-Otogar hattının da temeli iki ay içinde atılacak. Otogar-Meltem-Antalya müzesi hattı için 1-2 yıl daha geçmesi gerek sanırım.

Duraklar da şöyle;
ResimAntrayHarita_VarsakEtabı by Onur Taner, on Flickr

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesajgönderen Esat » 28 Şub Çrş, 2018 07:09

Onur hocam eyvallah resim harita için, bir sorum olacak, yukarıdan gelen hattın Sakarya Kavşağı durağının oraya dönmeden aşağı Muratpaşa ya doğru da indirilme durumu var mı, ayrı bir bağlantı olarak?

Onur
Aylık Paso

Mesajgönderen Onur » 28 Şub Çrş, 2018 21:03

^^ Düşünülüyor da, 100. Yıl, Tonguç caddesi veya Lara'dan geçirilip geçirilmemesi hakkında bir açıklama yok.

Güneyde devam ettirip Burhanettin Onat, Eski Otogar (Muratpaşa) veya Şarampol'de buluşturmak varken Sakarya Bulvarı'na kırılması bana göre saçma geliyor yoksa. DSİ kanalı'nın olduğu Şelale Caddesi'nden (Ayanoğlu-Kepezspor arası) geçirilse daha mantıklı olabilirdi. Kepezspor'dan sonra da Dokuma semti üzerinden (Mithatpaşa Caddesi-FSM parkı) Çallı'ya bağlanıp Müze'ye kadar devam ettirilebilirdi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesajgönderen Esat » 01 Mar Prş, 2018 06:48

Evet enteresan olmuş, işletme varyasyonları olabilir tabii yine Varsak tan gelip AÜ hastanesine giden bir işletme ile bir de müze ye inen işletme olabilir, yine hastane tarafından gelip o sarı ana yol üzerinde bir noktadan doğuya doğru gidip havalimanına bağlanan bir kol açılabilse, aslanlar gibi bir tramvay şebekesi kurulabilir bence.

“Tramvay Önerileri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir