tr-D.04 » Doğu - Güney Kurtalan - Vangölü Ekspresleri

Cevapla
Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2700
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

tr-D.04 » Doğu - Güney Kurtalan - Vangölü Ekspresleri

Mesaj gönderen Engin Y » 10 May Cum, 2019 14:40

Eskiden Haydarpaşa, şu anda ise Ankara kalkışlı olarak işletilen ve birkaç yıl içinde hızlı tren hattı faaliyete geçince muhtemelen Sivas kalkışlı olarak işletilecek olan Doğu Ekspresi, Güney Kurtalan Ekspresi ve Vangölü Ekspresi seferlerinin güncel tarife tablosu, aşağıdaki gibidir..

Kaynak: http://www.tcddtasimacilik.gov.tr/trenler

ekspresler.PNG
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2700
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-D.04 » Doğu - Güney Kurtalan - Vangölü Ekspresleri

Mesaj gönderen Engin Y » 30 May Prş, 2019 13:33

"Turistik Doğu Ekspresi", ilk seferini dün yapmış..
Ankara'dan Pazartesi, Çarşamba ve Cuma saat 19:55'te, Kars'tan ise Çarşamba, Cuma ve Pazar saat 23:55'te hareket edecekmiş..
Yolculuk, 32 saat sürecekmiş..

Trende 6 adet yataklı vagon varmış ve yolcu kapasitesi 120 kişiymiş..
Demek ki her vagonda iki kişilik onar adet oda bulunuyor..

Haber: http://basin.kulturturizm.gov.tr/TR-237 ... gurl-.html
Resim

“TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ”Nİ İLK SEFERİNE BAKAN ERSOY UĞURLADI

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla hayata geçirilen Turistik Doğu Ekspresi ilk seferine uğurlandı. Tarihi Ankara Garı’nda gerçekleştirilen törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turistik trenin geliştirilmesine yönelik atılacak adımları anlattı. Bakan Ersoy, “Belli bir süre sonra başka sefer noktalarını devreye alacağız. Komşu ülkelere giden tren seferleri için de çalışacağız.” dedi.

Mevcut Doğu Ekspresi'ne artan yolcu talebinin karşılanması, daha iyi hizmet sunulması ve iç turizmin artırılmasına yönelik olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucu, Ankara-Kars arasında turizm amaçlı Turistik Doğu Ekspresi seferi konuldu.

Turistik Doğu Ekspresi, tarihi Ankara Garı'nda gerçekleştirilen törenin ardından saat 19.55'te ilk seferi için hareket etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, törende yaptığı konuşmada, 2023 turizm hedeflerini revize ettiklerini ve hedefi yakalayabilmek için turizmin tüm illere yayılarak çeşitlendirilmesini amaçladıklarını söyledi. Turistik Doğu Ekspresi'nin bu kapsamdaki projelerden biri olduğunu ifade eden Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bakanlık olarak hem turizmi çeşitlendirmek hem de 81 ilde yaygınlaştırmak istedik. Dünyanın birçok yerinde çok ünlü turistik tren seferleri var. Bu proje 50 noktada birer ikişer dakika durmak yerine, gidişte 3 ve dönüşte 2 noktada uzun süreli durarak, sadece Kars'ın değil ara noktalardaki il ve ilçelerin de turizmden tam anlamıyla faydalanmasını sağlamak için geliştirildi.

Tren yolcularımız, uzun konaklama sürelerinde, hem bölge acentalarının hem de tur operatörlerinin organize ettiği turlarla buraları da çok detaylı gezme şansına sahip olacaklar, gastronomiyi yakalayacaklar, alışveriş imkânı bulacaklar."

Bakan Ersoy, böylelikle turizmin gelişmesine büyük katkı sağlanacağının altını çizerek, "Tam anlamıyla bir turizm ekspresi olduğundan amacımız belli bir süre sonra bunu yabancı turiste de kazandırabilmek. Amacımız, yerli turist için popüler olan bu yolculuğun zaman içinde yabancı turist ve tur operatörleri arasında da popüler olmasını sağlayabilmektir. Yani yerli ve yabancı turiste hizmet eden bir sefer haline getirmek." diye konuştu.

"Komşu ülkelere de giden seferler haline getirmek için çalışacağız"

Bakan Ersoy, bunun bir başlangıç olduğunu, zamanla daha ileri aşamalara geçileceğini anlatarak, şöyle konuştu:

"Ulaştırma Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan ile konuştuk. Şu andan itibaren gün aşırı hareket ediyor ve 2 vagon daha alma kapasitesi var. İlk etapta, talep geldiği sürece 2 vagon ilave edilecek ve daha sonra günlük sefere dönüştürülecek. Belli bir süre sonra da başka sefer noktalarını devreye alacağız. İnşallah Turistik Van Gölü Ekspresi, sonrasında Turistik Diyarbakır Ekspresi gibi yeni rotaları da ekleyeceğiz. Yıl içinde bunları oturtmayı planlıyoruz. Komşu ülkelerle bu turistik tren seferlerini nasıl bağlayacağımızı planlayacağız. Turistlik tren Türkiye ile sınırlı kalmasın istiyoruz. Üçüncü aşamada, bunu komşu ülkelere de giden tren seferleri haline nasıl getiririz diye çalışacağız."

"Konvansiyonel yolcu trenlerimize talepler artmaktadır"

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifleri ve hükümetin desteğiyle, demir yollarının 2003 yılından beri uygulanan demir yolu öncelikli ulaştırma politikaları ile büyüyüp geliştiğini söyledi.

Demir yollarının turizme olan katkısının son yıllarda sektörün gelişmesine bağlı olarak yeni bir boyut kazandığına işaret eden Uygun, "Yüksek hızlı trenlerin yanı sıra ülkemizde değişen turizm olgusuyla birlikte konforlu konvansiyonel yolcu trenlerimize olan talepler de artmaktadır. Dünyanın en iyi rotalarının başında gelen Ankara-Kars arasında işletilen Doğu Ekspresi bunlarında başında gelmektedir. Doğu Ekspresi yolcuları Anadolu'nun büyüleyici güzelliklerini tren penceresinden resmetmenin doyumsuz keyfini yaşamaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Uygun, Turistik Doğu Ekspresi'nin seyri boyunca Ankara-Kars güzergahında bulunan tüm şehir ve kasabaların güzelliklerini sunacağını belirterek, yeni trenin otel konforuna sahip olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Bakan Ersoy ve diğer katılımcılar, "Turistik Doğu Ekspresi" yazılı tabelayı imzaladı. Bakan Ersoy, törende sefere ilk bilet alan yolcuya hediye de verdi. Daha sonra Turistik Doğu Ekspresi, ilk seferine uğurlandı.

Törene Ulaştırma Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, önceki Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz da katıldı.

Kapasitesi 120 kişi

Ankara'dan pazartesi, çarşamba ve cuma; Kars'tan da çarşamba, cuma ve pazar günleri işletilecek tren, Ankara'dan saat 19.55'te, Kars'tan saat 23.55'te hareket edecek.

Tren, yolcuların tarihi ve turistik yerleri ziyaret edebilmeleri için Ankara'dan Kars yönüne gidişte Erzincan, İliç ve Erzurum; Kars'tan Ankara yönüne gelişte ise Sivas'ın Divriği ve Bostankaya istasyonlarında bir süre bekleyecek.

Ankara-Kars arasındaki parkurunu 32 saatte tamamlayacak Turistik Doğu Ekspresi, 2 hizmet, 1 yemekli ve 6 yataklı olmak üzere toplam 9 vagondan oluşuyor.

Tamamı yataklı vagondan oluşan tren 120 yolcuya kadar hizmet verebilecek. Bilet fiyatı ise 1 odada tek kişi seyahat edilmesi durumunda 400 lira, iki kişi seyahat edilmesi durumunda ise kişi başı 250 lira olarak belirlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17383
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: tr-D.04 » Doğu - Güney Kurtalan - Vangölü Ekspresleri

Mesaj gönderen Esat » 30 May Prş, 2019 15:31

Talep olunca sefer koydular, umarım yoğunluk düşünce bu seferde kaldırılmaz, bu tip hatlarda çok aşırı kâr etmek düşünülmeyebilir, ayrıca daha rahat yolculuk edildikçe de talep olacaktır diye düşünüyorum, TCDD bu sefer mantıklı bir iş yaptı kanaatindeyim.

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2700
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-D.04 » Doğu - Güney Kurtalan - Vangölü Ekspresleri

Mesaj gönderen Engin Y » 28 Haz Cum, 2019 17:08

Ankara-Kars arasında sefer yapan Turistik Doğu Ekspresi'nden sonra, Ankara-Tatvan ve Ankara-Diyarbakır arasında da turistik tren seferleri düzenlenmesi planlanıyormuş..

Güzel bir fikir, inşallah hayata geçirilir ve ülkemizde de turistik tren seferleri yaygınlaşır..

Haber: https://www.haberturk.com/turistik-dogu ... gn=f5haber
TCDD’den, yoğun talep üzerine Doğu ve Güneydoğu tren atağı… Ankara-Kars turistik tren seferlerini başlatan TCDD, bu özelliklere sahip iki treni daha hizmete sunmayı hedefliyor. Ankara-Tatvan ve Ankara-Diyarbakır arasında da “turistik tren”ler hizmet verecek. Fiyatlar üzerinde çalışmalar sürüyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17383
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: tr-D.04 » Doğu - Güney Kurtalan - Vangölü Ekspresleri

Mesaj gönderen Esat » 30 Haz Pzr, 2019 11:15

geçenlerde TCDD yapacağı tren işletmeleri ile ilgili bir liste yayınlamıştı, orada var mıydı bunlar dikkat etmedim ama güzel bir başlangıç umarım devamı gelir diyelim

Cevapla

“Şehirlerarası Konvansiyonel Demiryolu İşletmeleri” sayfasına dön