int-CTE.01 » Çin-Türkiye-Avrupa Demiryolu Hattı

Cevapla
Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2140
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

int-CTE.01 » Çin-Türkiye-Avrupa Demiryolu Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 25 Eki Cum, 2019 15:42

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nun geçen yıl faaliyete geçmesiyle birlikte, Orta Asya - Hazar Denizi - Kafkasya üzerinden Türkiye'ye ulaşan trenlerin seferleri başlamıştı..

Çin'den yola çıkarak Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşacak ilk tren de seferine başlamış..
Hayırlı uğurlu olsun, inşallah Çin-Rusya-Avrupa seferleri gibi hızla büyüyen bir hacim yakalanır bu seferlerde de..
(Çin-Rusya-Avrupa seferleri için bkz: viewtopic.php?f=136&t=425)

Tren, Çin-Kazakistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye-Bulgaristan üzerinden geçerek, Çek Cumhuriyeti'ne ulaşacak ve Xi'an-Prag seferini tamamlayacakmış..

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nu kullandıktan sonra Marmaray'ı da kullanan ilk tren unvanına sahip olacak tren için İstanbul'da bir karşılama töreni düzenlenecekmiş..

Kaynak: https://www.azernews.az/business/157410.html
Another container block train has recently launched from the Chinese city of Xi'an to Europe as part of the TITR.The destination of the 42-container train is Prague, the Czech Republic.

Running along the Trans-Caspian International Transport Route, this will be the first freight train to travel along the Baku-Tbilisi-Kars railway to Europe through the Marmaray rail tunnel in Turkey.

Thus, the container block train on Xi'an-Prague route will continuously run only by railway from Baku to Europe. The ceremony of welcoming the travelling train is expected to take place in Istanbul.

The Chinese-made appliances have been sent by train to the Czech Republic.

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2140
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: int-CTE.01 » Çin-Türkiye-Avrupa Demiryolu Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 25 Eki Cum, 2019 16:04

Seferlerin kaç gün süreceğine dair bulmaya çalıştığım haberlerden anladığım kadarıyla, ilk trenin 5 Kasım Salı günü Marmaray'dan geçmesi hedefleniyor..

Haber: https://www.yenisafak.com/ekonomi/demir ... te-3510247
Demirden İpek Yolu olarak da bilinen hat üzerinden Avrupa’ya gidecek ilk yük treni 5 Kasım’da Marmaray’dan geçerek Avrupa’ya yol alacak.
...
Demirden İpek Yolu olarak da bilinen hat üzerinden Avrupa'ya gidecek ilk yük treninin 5 Kasım’da Türkiye’de olması bekleniyor. İlgili tarihte törenle karşılanacak olan tren, Marmaray’ı kullanarak Avrupa’ya ulaşacak. China Railway Express, Çin'den başlayan yolculuğunu Hazar geçişli uluslararası ulaştırma güzergahı ‘Trans-Caspian International Transport Route (TITR)’ üzerinden gerçekleştirecek.

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2140
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: int-CTE.01 » Çin-Türkiye-Avrupa Demiryolu Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 04 Kas Pzt, 2019 11:11

Çin'den Avrupa'ya Türkiye üzerinden geçerek gidecek olan ilk tren, Türkiye'ye giriş yapmış ve Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan'ın da katılımıyla Çarşamba günü (6 Kasım'da) Ankara'da tören düzenlenecekmiş: https://www.haberturk.com/cin-den-avrup ... 17-ekonomi

Trenin rotası: Çin (Xİ'AN) - Kazakistan - Azerbaycan - Gürcistan - Türkiye - Bulgaristan - Sırbistan - Macaristan - Slovakya - Çekya (PRAG)

Elektronik aksam taşıyormuş ve 42 adet 76 metreküplük konteyner vagona sahip olduğu için yaklaşık 850 metre uzunluğundaymış..

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2140
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: int-CTE.01 » Çin-Türkiye-Avrupa Demiryolu Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 07 Kas Prş, 2019 08:30

China Railway Express Çin'den yola çıkıp Marmaray'ı kullanarak Avrupa'ya geçti: https://www.bloomberght.com/china-railw ... ti-2237411

Yazıda şu cümle dikkatimi çekti: Öte yandan konteynerlerin Avrupa kıtasına geçişi, 2 parça halinde gerçekleştirildi. Konteyner yüklü 21 vagonu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'na ait bir lokomotif, kalan kısımı da Çin'den yola çıkan lokomotif çekti.

Neden iki trene bölme ihtiyacı duydular acaba? Eğim nedeniyle mi? Kurp nedeniyle mi?
Çin'den yola çıkıp Kars üzerinden Türkiye'ye giriş yapan tren, Marmaray'ı kullanarak Avrupa'ya geçen ilk yük treni oldu.

Çin'in Şian şehrinden yola çıkan China Railway Express (Çin Demiryolu Ekspresi), Ankara'da yetkililer tarafından uğurlanmasının ardından Marmaray hattına giriş yaptı. Ayrılık Çeşmesi durağına gelen tren Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı ve Kazlıçeşme duraklarını geçerek Zeytinburnu'na ulaştı.

Toplam uzunluğu 820 metre olan 42 konteyner yüklü vagonla hareket eden tren, Avrupa'ya ulaşarak tarihe geçti.

Öte yandan konteynerlerin Avrupa kıtasına geçişi, 2 parça halinde gerçekleştirildi. Konteyner yüklü 21 vagonu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'na ait bir lokomotif, kalan kısımı da Çin'den yola çıkan lokomotif çekti.

Çin'den Avrupa'ya kesintisiz giden ilk yük treni China Railway Express, 2 kıta, 10 ülke, 2 denizi aşarak, 11 bin 483 kilometrelik yolu 12 günde katedecek ve son durağı Prag'a ulaşacak.

Yükün, Bakü-Tiflis-Kars hattının ve Marmaray'ın kullanılarak orta koridor üzerinden taşınması, diğer koridorlara göre zaman ve enerji tasarrufu sağlayacak.

Türkiye güzergahında Ahılkelek, Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas, Kayseri, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Kocaeli ve İstanbul'dan geçen tren, Kapıkule'den (Edirne) çıkış yaparak, Bulgaristan üzerinden rotasında devam edecek.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 16961
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: int-CTE.01 » Çin-Türkiye-Avrupa Demiryolu Hattı

Mesaj gönderen Esat » 07 Kas Prş, 2019 08:59

pek çok sebebi olabilir, en başta aklıma gelen güvenlik, gerçi birden fazla lokomotif ile çekerek ve iterek geçebilirlerdi, burada yanal ya da dikey eğimin bir önemi yok, fakat geçiş yapılan bölgenin uzun bir tünel bölgesi olması, meydana gelebilecek olumsuzlukların önlenmesi adına yapılmış bir şey olabilir. Diğer taraftan saçma gelse de Çin Lokomotifinin geçişinin sembolik bir önemi de olabilir. Kaldı ki Çin den buraya lokomotif gelmesi zaten saçma :) genelde sınır geçişlerinde lokomotif değiştirilir, bu acaba dediğim gibi ilk sefer olduğu için sembolik olarak mı geldi, bilmiyorum.

Kullanıcı avatarı
kerem13
Mesajlar: 3
Kayıt: 01 Kas Cum, 2019 14:25

Re: int-CRE.01 » Çin-Rusya-Avrupa Demiryolu Hattı

Mesaj gönderen kerem13 » 14 Kas Prş, 2019 12:25

Biraz geç olacak ama hayırlı uğurlu olsun diyelim: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turk ... landi.html

Bu "yeni ipek yolu" Avrupa ve İngiltere arasındaki Brexit gerilimini ve ekonomiyi nasıl etkileyecek çok merak ediyorum. Almanya'da emlak fiyatları şimdiden coşmuş gibi görünüyor. Bakalım Boris Johnson parlamentoyu yeniden açabilecek mi yakın zamanda.

Cevapla

“Dünyadan Haberler - Duyurular” sayfasına dön