tr-B.01 » Şehirlerarası Bisiklet Yolları

Cevapla
Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2634
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

tr-B.01 » Şehirlerarası Bisiklet Yolları

Mesaj gönderen Engin Y » 23 Tem Prş, 2020 14:26

İki hafta önce, Hatay'ın Arsuz ve Samandağ ilçeleri arasındaki karayolu hizmete açılmış ve bu yolun hemen yanında da aşağıdaki resimde görebileceğiniz bisiklet yolu varmış..

Daha önce Türkiye'de hiç şehirlerarası bisiklet yolu duymadığım için ilginç geldi ve paylaşmak istedim, bundan sonraki bisiklet yollarını da bu başlıkta paylaşabiliriz..

Yolun genişliği 10,30 metreymiş; bunun 8 metresi çift şerit karayolu, geri kalanı ise bisiklet yoluna ayrılmış: https://www.haberturk.com/hatay-haberle ... 25-saatten

Emeği geçenlerin ellerine sağlık..

Resim

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2634
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-B.01 » Şehirlerarası Bisiklet Yolları

Mesaj gönderen Engin Y » 23 Tem Prş, 2020 14:31

İki gün önce de İBB sayfasındaki şu haber gözüme çarpmıştı: https://www.ibb.istanbul/News/Detail/37047

İBB, Edirne-İstanbul arasında kullanılabilecek bir bisiklet yolu için harekete geçmiş..
Resim

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Norveç’ten başlayıp 13 ülkeyi geçerek (Finlandiya, Rusya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Yunanistan ve Bulgaristan) Edirne’den Türkiye’ye giren EuroVelo’nun 13 numaralı rotasına İstanbul’u dahil etmek için harekete geçti.

İBB, prestijli rotaya İstanbul’u dahil etmek için İBB Ulaşım Daire Başkanlığına bağlı Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nün bünyesinde, alanında uzman üç kişiden oluşan EuroVelo İstanbul Koordinasyon Ekibi oluşturdu. Yenikapı’da yakında faaliyete geçecek olan İstanbul Bisiklet Evi’nin, aynı zamanda EuroVelo Koordinasyon Birimi olarak da hizmet vermesi planlandı.

Avrupa bisikletli turizm ağı olarak bilinen EuroVelo, 70 bin kilometre üzerinde planlanmış, 45 bin kilometresi tamamlanmış 16 adet uzun yol bisiklet rotasını kapsıyor. Bisikleti ile Avrupa’dan başlayarak uzun mesafeli tura çıkan birçok turistin, ülkemize giriş yapması planlanıyor. İstanbul üzerinden Asya’ya ve Türkiye’den Avrupa yönüne geçişlerde önemli bir durak noktası olacağı düşünülen proje ile İstanbul’un turizmine önemli bir katkı sağlanması hedefleniyor.EuroVelo 13 rotasının İstanbul’a uzanması, kentin tarihi ve kültürel zenginliğinin bisikletli turizm ağlarına taşınmasını sağlayacak. Geçtiği ülkelerdeki şehirlerin itibar kazandıran bu ağ, kent ekonomisine de katkı sunacak. Ayrıca İstanbul içindeki bisikletli ulaşım altyapısının gelişmesinde rol oynayacak.

Cevapla

“Diğer Toplu Ulaşım Sistemleri” sayfasına dön