tr-RS.07 » TÜLOMSAŞ'tan Haberler

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17456
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

tr-RS.07 » TÜLOMSAŞ'tan Haberler

Mesaj gönderen Esat » 29 May Cmt, 2010 14:54

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=21589
General Electric, yeni ürettiği dizel motora sahip lokomotifleri Avrasya pazarına ulaştırmak için üs olarak Türkiye'yi seçti. Ürününü Avrupa ülkeleri, Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya'ya pazarlamak isteyen General Electric, bu bölgelere en yakın ülke Türkiye olduğu için Eskişehir'deki lokomotif üretim fabrikası Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş.'nin (TÜ- LOMSAŞ) kapısını çaldı. Görüşmelerden ortaya dev bir anlaşma çıkarken, General Electric ile TÜLOMSAŞ yüz milyon dolarları bulan anlaşmanın altına imzayı attı.

51 DİZEL LOKOMOTİF ÜRETİLECEK
Yapılan anlaşma çerçevesinde Eskişehir'de ortak üretim yapılacak. Bunun için de 51 adet lokomotif üretilecek. Bu lokomotiflerin 31'ini General Electric alacak, 20'siyse Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından alınarak yurtiçinde hizmete sokulacak. Bu arada henüz üretimine başlanmayan lokomotiflerden birisinin İngiltere'ye satıldığı öğrenildi. Eskişehir'de üretilecek lokomotifler için imalat startı 2011 yılında verilecek. Her biri 4.5 milyon dolara mal olacak olan lokomotiflerden ilk etapta 51 adet üretilecek. Bu projenin hemen başında uzlaşılan paketin 230 milyon doları bulacağını gösteriyor. Ortaklıkta TÜLOMSAŞ işin imalat ve pazarlama boyutuna bakacak. General Electric ile TÜLOMSAŞ üretimi yüzde elli ortaklıkla gerçekleştirecek.
Eh, yani Türkiye' nin en azından şu anda bölgesinin yükselen değeri olduğu açık, Ortadoğu ülkelerinin son dönemlerde yaptıkları demiryolu yatırımlarında kapalı kapılar ardında Türk firmaları işin içinde olmadan ihale vermek istemedikleri, ya da şöyle ifade edelim verecekleri ihalelerde Türk firmalarının muhakkak bulunmasını istedikleri de aşikar. Dolayısı ile aklı olan firmalar bu dönemde Türkiye' de çeşitli yatırımlar yapıyorlar. Her şeyden önce Türkiye' nin belli bir demiryolu yatırımı yapacağı, malzeme ve ekipman ihtiyacının olduğu ortada bu bile pazara girmek için yeterli bir sebep. Ben General Elektrik gibi bir firmanın böyle bir girişimde bulunmasından ülkem adına memnun olurum, bu Tülomsaş' a büyük faydalara sağlayacaktır, hem firmayı kalkındıracak hemde istihdam da getirisi olacaktır diye düşünüyorum. Bu konuda maalesef geyik milliyetçiliği yapmayı doğru bulmuyorum, yok efendim biz kendimiz niye yapamıyoruz falan filan. Yapamıyoruz işte, yapan varken niye Amerika' yı yeniden keşfedelim, zaten keşfedemeyiz bizim pusulalarda bozuk :).

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2761
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: tr-RS.07 » TÜLOMSAŞ'tan Haberler

Mesaj gönderen Engin Y » 09 Eki Çrş, 2019 13:47

Haber: https://www.haberturk.com/volkswagen-in ... 09-ekonomi
Volkswagen'in kuracağı fabrika için Türkiye ile Almanya arasında görüşmeler devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bir yandan Marmaray’da yük taşımacılığı için hazırlık yaparken, diğer yandan da karayollarında olduğu gibi demiryollarında da aynı anda daha çok sayıda "sıfır araba"nın banttan pazara taşınmasını sağlamak amacıyla “iki katlı vagon” üretmek için çalışmalarını hızlandırdı.

HABERTÜRK, TÜLOMSAŞ’ın Eskişehir’deki tesislerinde Türk mühendis, tekniker ve işçilerinin geliştirdiği iki katlı vagon prototipinin görüntülerine ulaştı. Bu görüntüler, Türk basınında ilk kez HABERTÜRK’te yayınlanacak.

Kaynaklar, üretim için gerekli hazırlıkların tamamlandığına işaret ederek, bu vagonlardan otomotiv alanında faaliyet gösteren tüm işletmelerin ya da üreticilerin yararlanabileceğine dikkat çekti.
Resim

Cevapla

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön