izm-D.01 » İzmir Karayolu ve Raylı Körfez Geçişi

Cevapla
kenanmar
Serbest Geçiş
Mesajlar: 711
Kayıt: 28 Eyl Çrş, 2011 15:47

izm-D.01 » İzmir Karayolu ve Raylı Körfez Geçişi

Mesaj gönderen kenanmar » 20 Eyl Prş, 2012 16:35

-------------------------------------------------------------------------------------
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'in çevresinin 60 dakikada dolaşılmasını sağlayacak olan İZKARAY'ın proje ihalesine çıktıklarını söyledi. Yıldırım, "5 milyar TL yatırım yapacağımız İZKARAY'ın proje çalışmalarına başlamış olduk. Proje tamamlandığında İzmir'in çevresini 1 saatte dolaşacağız" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir'in ulaşım projelerine büyük önem verdiklerini ve projeleri iki kapsamda ele aldıklarını söyledi. İlk olarak İzmir'in şehiriçi toplu ulaşım sorununu çözecek projelerin bulunduğunu belirten Yıldırım, bu kapsamda raylı sistem projelerine ağırlık verdiklerinin altını çizdi. İzmir Karayolu ve Raylı Körfez Geçiş Projesi (İZKARAY) ile İzmir Körfezinin çevresini dolaşan raylı çevre yolu inşa edeceklerini belirten Yıldırım, "Şu anda İZKARAY proje ihalesine çıktık. İzmir Körfez Geçişi Bağlantı Yolu projesinin tamamlanması ile İzmir'in kuzey aksından gelen araçlar kent içi trafiğine girmeyerek İzmir Körfezinin güneyine ulaşabilecek" dedi.

İHALE SÜRECİ TAMAMLANMAK ÜZERE
Yıldırım, karayolu ve raylı sistem olarak planlanan İzmir Körfez Geçişi'nin; İzmir Çevre Yolu ile entegre olacağını söyledi. Yıldırım, "İzmir Körfez Geçişi'nin raylı kısmı ise; Metro ve Banliyö raylı sistemleriyle de bağlantılı olacak. Bağlantının kuzeyde; Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde, güneyde ise İnciraltı Mevkiinde yapılmasını planlamaktayız" dedi. Yaklaşık 9,5 kilometre uzunluğunda planlanan Körfez Geçişinin Proje'sinin ihalesini Mayıs ayında yaptıklarını belirten Yıldırım, ihale sürecinin tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

YILDA 500 MİLYON TL TASARRUF SAĞLAYACAK
Bakan Yıldırım, İZKARAY'ın Mavişehir'den İzmir Çevre Yolu'na bağlanarak sırasıyla Bornova, Otogar, Buca ve Balçova'yı takiben tekrar İzmir Körfez Geçişi'ne bağlanan bir daire çizeceğini anlattı. Mevcut çevre yolunun yaklaşık 55 kilometre olduğunu, körfez geçişinin tamamlanmasıyla eksik halkanın tamamlanacağını ve bağlantının tam bir daireye dönüşeceğine dikkat çeken Yıldırım, "Yani İZKARAY ile İzmir'in iki gerdanlığı oluyor. Bir tanesi raylı geçiş, bir tanesi karayolu. İZKARAY için 5 milyar TL'lik yatırım öngörüyoruz. Proje tamamlandığında İzmirli hemşerilerimiz zamandan ve yakıttan yılda 500 milyon TL tasarruf elde edecek" dedi.
http://haber.stargazete.com/ege/yildiri ... ber-690582
-------------------------------------------------------------------------------------

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17206
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 24 Eyl Pzt, 2012 17:07

Yapılsın görelim bakalım :) mantıksız bir iş değil güzel fikir, deniz kenarında bir kente bir şekilde ring sistemi kazandırmak ama bu İzmir'de işe yarar mı? Köprüde ki demiryolu geçişi nasıl olacak? 1 saatte kentin çevresini dolaşan sistemi nasıl olsa ring yapıyoruz diye tek hatlı yapmasınlar sonra :)

Yakında proje çizimleri düşer ortalığa ama raylı sistemin düşünülmüş olmasını yerinde buluyorum, umarım İzmir'e kazandırılmış güzel bir iş olur.

Hakan
Kadrolu Personel
Mesajlar: 1434
Kayıt: 29 Oca Sal, 2008 15:44

Mesaj gönderen Hakan » 24 Eyl Pzt, 2012 17:11

İzmir'in nüfus artış hızı nedir acaba? Hükümet İzmir'i alacağım diye resmen para saçıyor. İzmir'de böyle bir proje düşünülmeden önce İstanbul'da 3 tane olmalı diye düşünüyorum. Amacım İzmir'e yatırım yapılmasın demek değil ama İzmir ve İstanbul arasında 4-5 misli bir nüfus farkı ve ondan daha fazla ulaşım sirkülasyonu var...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17206
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 24 Eyl Pzt, 2012 17:19

Seçim yatırımı olduğuna katılıyorum Hakan ama diğer taraftan bir de şöyle düşünüyorum, İzmir İstanbul olmadan önlem alınmalı. Bunu yıllardır söylerim ve mesela Kayseri'yi çok takdir ederim bu konuda İstanbul'un hatalarını görüp yapmadığı için, yani kentin gelişimi açısından, İzmir bana göre çok kötü gelişmiş bir kent, İstanbul'dan beter görünür gözüme ama belkide bu dokunuşlar ile silkinip kendisine gelip gerçekten örnek bir KENT te olabilir.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim
Mesajlar: 919
Kayıt: 08 Tem Pzr, 2012 10:44

İzmir - Manisa Karayolu İyilleştirme Çalşımaları

Mesaj gönderen Kamil16 » 12 Eyl Sal, 2017 17:03

İzmir - Manisa arasındaki virajları ortadan kaldıracak Sabuncubeli Tünelleri, 2018'de açılacak..

http://www.haberturk.com/ekonomi/is-yas ... aya-inecek
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Cevapla

“Projeler, İhaleler, İnşaatlar Genel Konular” sayfasına dön